Я – син козацької землі,
Мій світ був – український;
Мене украли мокселі…
Я – русич! – нє рассєйскій. (В.П)

Велика радянська енциклопедія твердить (абревіатурно буде)- «врет», тобто бреше про наступне: «Чайковскій Пьотр Ільіч, 25.4(7.5) 1840… русскій композітор…» (і баста!)

А НАСПРАВДІ:

msebjodkoweughusЧайковський Петро Ілліч (1840-1893), композитор, диригент, педагог, громадсько-музичний діяч, народився в селищі (без назви) при Камсько-Воткінському заводі, В’ятської губернії, Рос. імп., нині м. Воткінськ, Удмуртія, Московія-РФ. Походить зі старовинного козацького роду Чайок.

Прадід композитора по батьковій лінії – Чайка Федір Опанасович родом з-під Кременчука, нині Полтавщина, був козацьким сотником, брав участь у Полтавській битві 1709 р.

Дід – Чайка Петро Федорович народився в 1745 р в с. Миколаївка, поблизу м. Кременчука, навчався у Києво-Могилянській академії, в 1769 р. перевівся до С.-Петербурга у Військово-сухопутний шпиталь, де отримав фах лікаря, змінив прізвище на Чайковський, у 1785 р. був приписаний до дворян Казанської губернії.

Батько – Чайковський Ілля Петрович (1795-1880) народився у м. Слобідському , нині Кіровська обл. був гірничим інженером, генерал-майором. Україна дала світовій культурі багато великих імен, які збагачували своїм талантом і культури інших народів. Серед них і Петро Ілліч Чайковський, який творив свою геніальну музику саме під генетичним впливом своїх козацьких коренів, він добре був обізнаний з українським фольклором і дуже любив його за мелодійність, глибокий ліризм, який використовував у своїх різножанрових музичних творах.

З 24-річного віку, тобто з 1864 р. він майже щороку по кілька місяців жив в Україні, це в маєтку містечка Низи, нині на Сумщині, а з 1878 по 1885 р. і у містах Кам’янець і Браїлів, що на Поділлі (нині, відповідно, Черкащина і Сумщина), а також у Тростянці, нині Сумщина, де написав понад 30 творів, серед яких — опери «Коваль Вакула» («Черевички»), «Мазепа», пісня-романс «Садок вишневий коло хати», дует «На вгороді коло броду» на слова Т. Шевченка. Взагалі він використав у своїх творах багато українських народних пісень.
Полюбивши мальовниче Поділля, композитор писав: «Поїздки в Браїлів залишаться в моїй пам’яті світлими спогадами про найпоетичніші дні мого життя». До наших днів тут добре зберігся палац сімейства фон Мекк, де створено Музей композитора. А в Кам’янці Петро Ілліч «знайшов відчуття миру в душі, яке даремно шукав у Москві та Петербурзі». Понад 28 років життя Чайковского пов’язані з містом над Тясьмином. Тут він написав «Лебедине озеро», «Орлеанську діву», «Сплячу красуню», «Євгенія Онєгіна»… І це не повний перелік творів, над якими він працював у Кам’янці. В Тростянці було створено перший симфонічний твір — увертюру до драми О. Островського «Гроза».
Композитор мав творчу співпрацю з М.В. Лисенком, він відредагував 10-томне видання церковних творів Дмитра Бортнянського.
Як видно, величезний пласт безсмертної творчої спадщини Петра Ілліча Чайковського походить саме з України, бо звідси його родинні корені. Земля пращурів покликала його до себе, щоб він за Божими настановами у своїх геніальних музичних творах показав красу і велич української душі, її творчу силу, героїчну і драматичну історію великого народу, з якого він вийшов у великий світ високого мистецтва. І тому рідна земля композитора уряснена пам’ятниками, музеями, назвами вулиць, навчальних закладів…

Джерело: mahnograd.com