1 грудня — День працівників прокуратури України

79c11105ede7c7c4b4aecb5db7fd78bcВраховуючи велике значення органів прокуратури України у дотриманні законів, захисті прав наших громадян та прав людини, а також роль робітників прокуратури у будівництві нашої країни як правої держави в 2000 році  2-го листопада було видано Указ Президента щодо встановлення професійного свята — День працівників прокуратури — 1 грудня.

Створення правової системи та обґрунтування функцій прокуратури та сучасних кордонів України почалось ще у сиву давнину.

За часів скіфів в державі норми права оберігали життя, майно, все чим володіли царські династії та родоплемінна знать, створювалась функція нагляду, в ті часи були наглядачі.

У 6-4 столітті до н. е. на території Північне Причорномор’я почали заселяти греки. В той час елліни мали таку законодавчу ініціативу, що належала зборам, містким радам, їх керівництву, колегіям, а також попередникам прокурорів – номофілакам (охоронці закону), які стежили за тим, як ведуть себе люди, посадовці і наглядали за дотриманням законів.

В 10 столітті  розпочалось формування княжого законодавства в Київській Русі. Відома нам всім княгиня Ольга встановила  норми і пункти збору данини, зміцнила функції нагляду.

Князі Володимир Великий та Ярослав Мудрий мали статути, які були доречним оновленням фінансового, сімейного, кримінального прав. Велику роль у формуванні правової системи відіграло прийняття великокнязівських законів —  «Руська правда». Важлива роль у цих законах стосувалась норм кримінального процесу і права. А зважаючи на те, що цей процес потрібно було контролювати, скоріше за все це був наступний етап формування функції нагляду.

В період Речі Посполитої було організовано роботу Луцького трибуналу – вищого суду в Україні.

У 1579 році в Батурині утворився Український трибунал, який мав 7 департаментів. Депутати цього трибуналу кожного року обирали прокурора (інстігатора), який стежив за процедурою подання позовів до суду. Ця посада була збережена і в 17 сторіччі.  В Українському трибуналі засідали гетьман і інші вищі чини та прокурор.

У 1722 році цар Петро І ініціював створення державного органу  для проведення нагляду за дотриманням закону у центральних та місцевих органах влади. Прокуратора тих часів мала у своєму складі і органи прокуратури України, яка пропрацювала до жовтня 1917 року.

Після цієї дати почалась нова ера у формуванні нашої держави та самовизначення українців, ера здобуття незалежності.

У грудні 1917 року в Українській Народній Республіці було створено прокуратора, а через місяць Центральною Радою було ухвалено Закон «Про створення прокурорського нагляду в Україні».

За роки керівництва гетьмана Скоропадського (квітень-грудень 1918 року) було проголосовано Закон «Про утворення державного Сенату».

В процесі створення Директорії у грудні 1918 року набрав чинності Закон «Про установу прокурорського нагляду в Україні» і було відновлено роботу Генерального Суду, який називався «Верховний Суд Української Народної Республіки».

В радянський період прокуратура нашої країни була складовою системи Наркомюста  з 28 червня 1922 року згідно Положення про прокурорський нагляд.

Законодавча база стосовно прокуратури в Україні постійно удосконалювалась. З 1923 року Прокуратуру перевели до складу Верховного Суду СРСР. Далі, у 1933 році було утворено Прокуратуру Союзу РСР — централізовану систему, яка мала право загального керівництва з функціонуванням прокуратур всіх республік союзу, також було прийнято Положення про Прокуратуру Союзу РСР.

Варто також знати, що в ході Нюрнбернського процесу головним обвинувачувачем від СРСР був прокурор із Української РСР – Руденко.

Після отримання незалежності у 1991 році і створення незалежної та суверенної України розпочалась нова сторінка у розвитку прокуратури. 1 грудня 1991 року було прийнято та почав працювати Закон України «Про прокуратуру» і значний перелік інших НПА, було створено правову базу функціонування органів прокуратури незалежної України.

Згідно Конституції України основними функціями прокуратури є формування правової держави. Команда ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» вітає всіх працівників прокуратури та бажає здоров’я, сімейного благополуччя.

Прес-служба  ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» за матеріалами: www.dilovamova.com

Добавить комментарий