399763_367055040035925_1195349729_n-e1493518521331.jpg.pagespeed.ce.uXCHf_bvegЗінкевич Василь Іванович (01.05.1945, с. Васьківці Ізяславського району Хмельницької області) — видатний український естрадний співак (тенор). Народний артист України (1986), лауреат Національної премії України їм. Т. Г. Шевченка (1994). Закінчив Вижницьке училище декоративно-прикладного мистецтва у Чернівецькій обл. (1968) та Рівненський інститут культури. 1968-1974 — художній керівник народного ансамблю «Смеречина». У 1968-1975 – соліст ВІА «Смерічка» Вижницького будинку культури та Чернівецької обласної філармонії. Від 1975 — соліст, а потім художній керівник ВІА «Світязь» Волинської обласної філармонії. Від 1993 року гастролює із сольними програмами. Живе у м. Луцьку.

Народився 1 травня 1945 року в селі Васьківці Хмельницької області. Шлях до зіркової слави артиста пролягав через Вижницьке училище декоративно-прикладного мистецтва, танцювальний колектив «Смеречина». Восени 1968 року, після служби в лавах ЗС СРСР, Василя Зінкевича запрошує в ансамбль «Смерічка» художній керівник Левко Дутковський. Василь працює солістом і через рік, по приходу в колектив юного співака Назарія Яремчука, вони удвох складають зоряний дует, який в майбутньому приносить ВІА «Смерічка» всесоюзне визнання і феноменальну популярність. У Розтоках Василь Зінкевич, разом з Володимиром Івасюком, успішно знявся в танцювальних сценах в художньому фільмі «Білий птах з чорною міткою». У 1971 році в Карпатах, у мальовничому містечку Яремче був знятий і показаний по Центральному телебаченню музичний фільм Мирослава Скочиляса та Романа Олексіва «Червона Рута».

У цьому фільмі герой Василя Зінкевича – молодий шахтар Борис із Донбасу – виконав багато українських пісень молодого буковинського композитора і поета Володимира Івасюка: «На швидких поїздах», «Мила моя», «Залишенi квiти» (на музику Валерія Громцева), але кульмінацією музичного фільму було виконання молодим співаком пісні про щасливе і справжнє кохання – «Червона рута». У цьому ж році солісти ансамблю Василь Зінкевич, Назарій Яремчук і молодий композитор Володимир Івасюк беруть участь у підсумковому телеконкурсі «Пісня року» в місті Москва. Вони успішно виконують пісню «Червона рута» в супроводі оркестру Всесоюзного радіо і телебачення під керівництвом Юрія Силантьєва, що приносить колосальну популярність автору і молодому колективу “Смерічки”. Пісня звучить по всьому Радянському Союзу. У складі ВІА «Смерічка» Василь Зінкевич багато гастролює по нашій країні і за кордоном, і скрізь їх чекає успіх та симпатія глядачів.

У 1972 році на Центральному телебаченні Василь Зінкевич, Назарій Яремчук та ВІА «Смерічка» беруть участь у Всесоюзному телеконкурсі «Алло, ми шукаємо таланти», успішно виконують пісню Левко Дутковського «Горянка» на слова поетів М. Леонтюка та С. Борисенка і отримують звання лауреатів. У складі ВІА «Смерічка» Василь Зінкевич виконує пісні: «Сніжинки падають», «Ти прийди в синю ніч», «Бажання» (Л. Дутковський – А. Фартушняк), «Скажи, скажи» (В. Громцев – В. Бабух), «Осінь прийшла» (Г. Скупинський – Б. Касієв), «Відлуння твоїх кроків» (В. Івасюк – В. Вознюк), а також у дуеті з Назарієм Яремчуком: «Червона рута», «Мила моя», «Пісня буде поміж нас» (автор В. Івасюк), «У Карпатах ходить осінь»( Л. Дутковський – А. Фартушняк), «Ой, чия ж то крайня хатка» (Г. Скупинський – слова народні), та багато інших. Співак приймає участь в запису пісень на Всесоюзній фірмі грамзапису «Мелодія» на перший міньйон, а також для першого диску-гіганту ансамблю «Смерічка». У 1975 році Василь Зінкевич залишає ВІА «Смерічка». Через хворобу зв’язок він не міг співати, поїхав до Ленінграду, думав там лишитися працювати. Але, на щастя, лікарі йому допомогли, повернули голос, і саме тоді нагодився Валерій Громцев і запросив його на Волинь. Василь Іванович переїжджає до Луцька. Співак відновлює свою творчість і працює в українському ВІА «Світязь» (колишній ВІА «Карпати»), художній керівник Валерій Громцев. Після від’їзду Громцева до Криму Василь Іванович очолює ансамбль і керує ним разом з музичними керівниками Олександром Сєровим, Ігорем Перчуком, Дмитром Гершензоном та ін. Він є провідним виконавцем пісень колективу, і завдяки йому ВІА «Світязь» швидко піднімається на хвилю популярності у нашій країні.

На українському радіо і телебаченні часто звучать пісні у виконанні улюбленого співака публіки – Василя Зінкевича. У 1978 році співак бере участь у Всесоюзному конкурсі «Молоді голоси», де успішно виконав пісні Володимира Івасюка «Тільки раз цвіте любов» на слова Богдана Стельмаха і «Світ без тебе» на слова Василя Бабуха. 22 травня 1979 співак бере участь у прощанні зі своїм другом, композитором Володимиром Івасюком. Багато років у репертуарі Василя Зінкевича звучать такі популярні пісні, як «Балада про мальви» (В. Івасюк – Б. Гура), «Літо пізніх жоржин» (В. Івасюк – Р. Братунь ), «Тече вода», «Скрипка грає» (І. Поклад – Ю. Рибчинський), «Ясени» (О. Білаш – М. Ткач), «Два кольори» (О. Білаш – Д. Павличко), «Горянка» (М. Мозговий – В. Кудрявцев), «Мій рідний край», « Розквітай любов», « Моя перша любов» (М. Мозговий), « Мамина свiтлиця »(І. Білозір – Б. Стельмах), «Море вечорове» (А. Хаммонд – Т. Севернюк), «Забудь печаль» (Л. Затуловський – Т. Севернюк), «На полонинi», «Музика звучить» (І. Перчук – М. Лисенко), «Музика весни» (П. Дворський – М. Бакай), «Сині гори» (В. Домшинський – П. Скунць), «Там, де ясні зорі» (О. Сєров – О. Богачук), а також «Кличу тебе», «Разве можно», «Ти – сонце в небі», «Хай щастить», «Ніби вчора», «Наснись мені» та інші.

У 1980 році легендарному співаку Василю Зінкевичу присвоєно звання Заслуженого артиста України, а в 1986 – Народного артиста. У 1994 році йому присуджена Державна премія ім. Т. Г. Шевченка, у 1999 році співак нагороджений орденом «За заслуги» 3 ступеня. У 1997 році Василь Зінкевич від України бере участь у Міжнародному журі Міжнародного конкурсу молодих виконавців естрадної пісні «Вітебськ – 1997». 25 травня 2000 співак взяв участь у ювілейному вечорі «Імперія Пісні» популярного поета – пісняра Юрія Рибчинського з нагоди його 55-річчя, який пройшов у київському Палаці «Україна». У цьому ж році, поряд з іншими іменами відомих діячів мистецтв, які народилися або працювали на Буковині, в Чернівцях на “Алеї Зірок” з’явилося і ім’я Василя Зінкевича. 22 липня 2002 метр української естради взяв участь у концерті «Україна молода», який пройшов у Києві. У 2003 році були випущені авторські альбоми поета Юрія Рибчинського, до яких увійшли пісні у виконанні Василя Зінкевича: «Разве можно» – альбом «Крик птицы», серія «Золоті пісні України 70-х»; «Скрипка грає», «Шлях до Тараса» – альбом« Скрипка грає», серія« Золоті пісні України 80-х»; «Тече вода» – альбом «Тече вода», серія «Золоті пісні 90-х». У 2004 році вийшов альбом «Пiснi про кохання» у серії «Золота колекція», до якого увійшли пісні: «Червона рута» Володимира Івасюка і «Залишенi квiти» Валерія Громцева у виконанні Василя Зінкевича та ВІА «Смерічка». У 2005 році, у ювілейний рік народження Василя Івановича, по українському ЦТ був показаний музичний фільм, присвячений багаторічній творчості легендарного артиста на естраді. В цьому ж році в альбом «Кращі пісні української естради ХХ століття» в серії «Золота колекція» була включена і пісня–шлягер всіх часів і народів «Червона рута» у виконанні Василя Зінкевича та ВІА «Смерічка». У 2006 році вийшов альбом «Квiтка папоротi» в серії «Українська лірічна збірка», до якого включена і пісня «Скрипка грає». Нажаль, жодного сольного альбому співака не випущено й досі.
Про творчість видатного українця зауважив у своєму інтерв’ю популярний музикант Ян Табачник: «Я люблю Васю Зінкевича. У нього немає випадкових пісень. Мені подобається все, що він співає. Він вкладає в пісню душу. Було два патріархи української пісні – Василь Зінкевич та Назарій Яремчук. На жаль, залишився тільки один – Зінкевич».
Творчість талановитого українського співака Василя Зінкевича принесла вітчизняній естраді багато пісень-шлягерів у 70 – 80-ті роки XX століття, які і зараз молоді та популярні. Сини Василя Івановича – Василь та Богдан продовжили шлях батька на естраді, кожен з них став лідером відомих в молодіжній тусовці хіп-хопових колективів – відповідно “Тартак” та “Основний показник”.

Джерело:uaestrada.org