Сигізмунд Владиславович Заремба

український диригент, композитор, музичний критик і піаніст. Закінчив юридичний факультет Київського університету, вчився грати на віолончелі приватно. Музичну освіту здобув самотужки — навчався у батька — композитора, піаніста і педагога Владислава Івановича Заремби, також у автора першого в Україні підручника з гармонії Андрія Казбирюка.

page11 червня 1861 року в місті Житомирі в родині Владислава Заремби народився син, якого назвали Сигізмундом. Батько хлопчика, Владислав Іванович Заремба, композитор, піаніст і педагог у 1858-1862 роках давав уроки гри на фортепіано у приватних житомирських пансіонах. Від 1862 року Владислав Іванович викладав гру на фортепіано та хоровий спів у жіночих пансіонах Києва. А був він родом з м. Дунаївці, нині Хмельницької області. Став відомий як автор п’єс для фортепіано. Писав романси та пісні на вірші українських і польських поетів. У творчій спадщині В. І. Заремби понад 30 пісень на слова Т. Г. Шевченка.

Тож не дивно, що його син Сигізмунд Владиславович Заремба крім юридичної освіти в Київському університеті, отримав грунтовну музичну освіту від батька. Теорією музики займався Сигізмунд і з автором першого в Україні підручника з гармонії Андрієм Казбирюком, вчився грати на віолончелі у В. Ф. Алоіза, відомого композитора, віолончеліста, педагога. Це визначило його подальшу творчу діяльність як композитора, піаніста, диригента, віолончеліста, музичного критика.

В 1896 році С. В. Заремба був запрошений у місто Воронеж в якості директора музичного училища Воронезького відділення Російського музичного товариства. Займався концертною діяльністю. Виступав і як диригент, і як виконавець-віолончеліст в квартетах. Багато сил та енергії витрачав на організацію симфонічних концертів. Під його керівництвом у Воронежі вперше була виконана Шоста симфонія Петра Ілліча Чайковського. В цьому місті видавалися і музичні твори самого С. В. Заремби.

З 1901 року Сигізмунд Владиславович жив і працював в Санкт-Петербурзі. Виступав в якості диригента і акомпаніатора. Писав музичні твори. Він є автором слов’янського танку і полонезу для симфонічного оркестру, симфонічної картини «Сфінкс», сюїти для камерного оркестру, струнного квінтету, вокальних і фортепіанних творів, романсів, обробок українських народних пісень, циклу пісень «Ганя».

Сигізмунд Владиславович Заремба зробив обробку мелодії відомого романсу М. Кропивницького «Соловейко» («Ой, у саду на вишенці»), який є одним з найкращих зразків українського солоспіву. Композиції С. В. Заремби відрізняються природністю і мелодійністю, витонченим смаком.

Помер С. В. Заремба 27 листопада 1915 року в Петербурзі.

Джерело: childlibr.org.ua

Добавить комментарий