Степан Федорович Колесніков народився 11 липня 1879 року в селі Адріанополі Катеринославської губернії Слов’яносербського повіту, в селянській родині. Художні здібності Степана проявилися рано. Перші «уроки» письма він отримав від заїжджих ізографов, і вже в 1896 році його малюнки були відібрані на Всеросійську виставку в Нижньому Новгороді і отримали нагороду від земської управи у вигляді стипендії для здобуття відповідної освіти.

68784529_11
У 1897 році Колесніков вступив до Одеського художнього училища, одного з кращих в той час середніх мистецьких навчальних закладів. В училищі Колесніков швидко знайшов собі друзів: майбутніх класиків радянського живопису Ісаака Бродського, Митрофана Мартищенко (Грекова), і майбутнього класика російського авангарду Давида Бурлюка.

Одночасно відбуваються зміни в особистому житті: в 1899 році Степан Федорович одружується з дочкою грецького поміщика Іриною Федорівною Попандопуло, «відбивши» її у свого друга М.Грекова. У січні 1901 року в них народилася дочка Люба.

У 1903 році Степан Колесніков закінчив училище, але з першим розрядом, що давало йому право вступу до Імператорської Академії мистецтв без іспитів. І, незважаючи на пропозицію посади викладача, він разом з Бродським і Греков відправився в Петербург і став учнем пейзажної майстерні професора А.А. Кисельова.

Однак незабаром революційні події 1905 року зіграли свою роль у творчій долі Колеснікова: через хвилювання зупинилися заняття в академії — і Колесніков на деякий час їде разом з Грековим і Бродським в малоросійський маєток Бурлюка.

Результатом цього стає створення численних етюдів з натури і підготовка ескізів, дуже багатих і різноманітних за змістом. В цей же час Степан Колесніков успішно дебютував на Весняній виставці в залах академії. Його картина «Весна» (1905, Дніпропетровський художній музей) отримала другу премію і була придбана музеєм Імператорської Академії мистецтв. У цьому полотні вже в повній мірі проявилися індивідуальні риси, властиві таланту художника. Перший успіх не був випадковим і короткочасним. З цих пір Колесніков став постійним учасником весняних виставок, майже щоразу отримуючи «куінджіевскіе» премії, якими відзначалися його кращі творіння.

А тим часом в 1919 році родина Колеснікових по Військово-грузинській дорозі через Туреччину перебралася спочатку до Греції, а потім до Сербії. З 1920 року Степан Колесніков постійно живе в Сербії, в Белграді, купивши невеликий будинок недалеко від центру міста (вулиця Князя Павла, б. 81). Про його життя і діяльності за кордоном є лише дуже скупі відомості.

З огляду на це, особливу цінність набуває листування С.Ф. Колесникова з І.Ю. Рєпіним, яке відноситься до періоду з 1925 го по 1929 рік. В архіві Академії мистецтв у Петербурзі в фонді Рєпіна збереглися три листи Колеснікова до Рєпіна, а в Москві в Російському державному архіві літератури і мистецтва три відповідних листи Рєпіна.
У першому листі Степан Колесніков оповіщає Рєпіна про свою долю. Пише, що в 1921 році він влаштував в Белграді виставку своїх робіт (97 номерів), що пройшла дуже успішно і морально і матеріально «Працюю дуже багато, — зізнається Колесніков, — і тільки в улюбленому праці знаходжу полегшення і тимчасово забуваю свою тяжку хворобу — безмежну тугу за Батьківщиною. Вірте мені, вельмишановний Ілля Юхимович, я обласканий в країні близького нам народу — сербів, і тепло мені і моїй родині … але я страждаю, і болить душа, як тільки залишаю палітру й пензлі. Та колосальна продукція і енергія залишаються поза моєї Батьківщини і не віддаються мною моїй рідній землі … »

У відповіді Рєпін: «Вас я знаю тільки пейзажистом і завжди милувався надзвичайною красою сірих, отрепанних вітрами, порожніх гілок … Заради Бога, надсилайте скоріше копії, в якому б то не було вигляді; я зрозумію суть, і я чекаю їх як християнин чуда ».

Степан Колесніков назавжди зберіг вірність реалістичним традиціям. І знаменно, що, маючи потребу в раді і допомоги, він звернувся саме до Рєпіна. Посилаючи йому фотографії з своїх робіт в іншому листі (1926), він пише: «Я пережив і переживаю величезний натиск з усіх боків цинізму і спекуляції в живопису … Чекаю Вашого слова, буду щасливий отримати від Вас звісточку: чи буде це милість або справедливий вирок ». Рєпін не затримався з відповіддю: «Я так зачарований знімками з Ваших чудових картин! Від захоплення у мене язик прилип до гортані! Який розмах! Який пензель! І скільки смаку! .. Чудо! Чудо! .. »

У третьому листі (1929) Колесников вітає Рєпіна з 85-річчям і повідомляє, що «багато місяців провів в південній частині Балканського півострова — Македонії та Албанії … Працюю, як завжди, багато, іноді добре, іноді дуже погано, але більше погано , ніж добре, а це приносить постійне, майже душевне страждання, трепетне очікування результатів роботи, потім почуття образи і досади, чомусь завжди думаєш краще, ніж пишеш, але надія завжди рятує, завжди переконаний, що … наступна робота буде саме те саме, що хочу написати … Восени я їхав (на початку жовтня) в Париж з виставкою своїх картин. Дещо з них Вам посилаю в фотографіях, не потрібно говорити про те, як дорого для мене Ваша думка, великий Ви мій учитель! »
У 1935 році після однієї з серйозних сварок Степан Федорович назавжди йде з сім’ї. Сім’я Колеснікових залишилася в скрутному матеріальному становищі. Почався розпродаж картин, але і їм прийшов кінець. У 1938 році після важкої хвороби помирає Ірина Федорівна. Почалась війна. Заарештовано сина Колесникова Федіра. Незабаром після звільнення він наклав на себе руки. При відступі німців з Белграда дочка Колеснікова Люба, побоюючись репресій нової комуністичної влади, бігла з ними.

Пізніше Степан Колесніков одружився на Марії Григорівні (прізвище не відома) — російської емігрантки. Останні 12 років життя художник тяжко хворів (хвороба Паркінсона). Не маючи можливості працювати, він був змушений найняти двох молодих художників, які за дуже загальним начерками виконували живописні роботи, Колесников після додавав деякі деталі і підписував роботи. Сильним ударом для художника було рішення влади про знищення виконаного їм плафона в Народному театрі (на початку 1950-х років він був зафарбований олійною фарбою).

У травні 1955 року його не стало. Степан Федорович Колесніков був похований на Новому кладовищі в Белграді, недалеко від Іверської каплиці.

 

Тетяна Подстаніцкого, мистецтвознавець, автор монографії «Степан Колесников» (М., 2003)

 

Добавить комментарий