ІВАН МАРЧУК — ВИЗНАНИЙ СВІТОМ ГЕНІЙ З ТЕРНОПІЛЬЩИНИ

Марчук Іван Степанович народився 12 травня 1936 року в селі Москалівка на території сучасної Тернопільської області. Український художник, володар звання Народного художника України, лауреат Національної премії України імені Шевченка.

Для українців Марчук є однією з відомих творчих особистостей сучасності. Його ім’я внесено до списку сотні видатних людей нашого часу, складеного міжнародною консалтинговою компанією Creator Synectics. Хоча для самого живописця рейтинги мають далеко не найбільше значення, набагато важливішими є гармонія і творчість у всіх її проявах. Проте Марчук є найтитулованішим українським художником сучасності.

marchuk17

Своїм головним досягненням геніальний художник вважає визнання громадськості. Його полотнами щиро захоплюються сотні тисяч людей в Україні і далеко за її межами. Не захоплюються геніальними творами, напевно, тільки люди, які з творчістю Марчука не знайомі, а таких людей дійсно багато навіть серед сучасних співвітчизників.

Один з найвидатніших сучасних художників не тільки України, але і в світовому масштабі залишається вірним рідному корінню. Генетичний код і голос душі творця пов’язані з Україною, хоча в інтерв’ю він нерідко заявляє про те, що за кордоном йому жилося набагато краще. За матеріальним достатком живописець не женеться, але більшої уваги і визнання з боку можновладців все ж хотів би.

У творчому доробку невтомного майстра понад 5 тисяч полотен, кількість їх постійно зростає, оскільки працездатності Марчука можуть позаздрити не тільки художники, що чекають натхнення, але і багато працівників «нетворчих» професій. Майстер працює без вихідних, як він сам каже, «за чорним календарем», без червоних днів. Велика частина полотен, до яких Марчук відноситься, як до своїх дітей, знаходиться в музеях і приватних колекціях в країнах на 5 континентах.

Заслуги Івана Марчука перед Україною.

Навряд чи серед сучасних творчих людей знайдеться настільки продуктивний митець, який би власним матеріальним становищем цікавився так мало. Все своє життя Марчук віддав творчості, він освоїв різні стилі і вийшов за їх рамки. Геніальний художник створив власний художній стиль, унікальну складну у виконанні техніку, яка високо оцінюється критиками з усього світу.

1. Полотна Марчука демонструвалися на приблизно 150 виставках монографічних, а також в рамках більш ніж 50 колективних експозицій. Частими гостями картини творця є в виставкових залах Литви, Німеччини, Польщі, величезної кількості інших країн. На виставках картини викликають незмінне здивування не тільки у мистецтвознавців, а й у звичайних поціновувачів образотворчого мистецтва, які сприймають полотна виключно на емоційному рівні.

2. Створені художником образи грають роль своєрідної народної дипломатії. Вони стверджують позитивний образ України за кордоном. В очах жителів інших країн Україна виглядає як край, багатий на унікальні таланти. Голос душі живописця здатний дивувати і вражати, його творіння розкріпачують і викликають подив.

3. Як людина талановита, в радянські часи художник зазнавав утисків. Ставити свою творчість на службу нелюдській сірій системі Марчук не хотів, тому режим усіма можливими засобами намагався позбавити творця аудиторії. У 60-ті роки минулого століття творчість Марчука була під забороною, йому створювалися непридатні для творчості умови, полотна на виставках не демонструвалися.

Надалі, коли радянська система входила в стадію агонії, художник піддавався різкій критиці. Радянська влада засуджувала живописця за песимізм. Темні відтінки фарб керівництво Країни Рад вважало непідходящими для написання картин, що демонструють нащадкам «сонячну радянську дійсність».

Період активної протидії творчості живописця з боку системи позначився великими втратами творів Марчука. Десятки картин втрачено безслідно, що сам художник пережив дуже важко. Про смутні часи сам творець розповідає, що шукав будь-які можливості показати свої роботи світу, навіть віддавав їх творчим людям, які з гастролями мали можливість виїжджати за кордон. Актори і музиканти вивозили картини за межі Країни Рад.

4. Незважаючи на багаторічну працю і очевидну наявність таланту у Марчука, до 1988 року Спілка художників творчість живописця не визнавала. Прийняти художника до своїх лав профспілка не бажала, хоча виставки його полотен з успіхом проходили в різних містах СРСР. У 1979 і 1980 роках картини Марчука навіть були продемонстровані на виставках в Москві. Тільки в 1988-му, коли і Радянський Союз доживав останні роки, творчість його формально визнали і прийняли до Спілки художників УРСР.

5. В одному з інтерв’ю художник зізнається, що точно знає значення слова «страх». Можливість близько познайомитися з острахом з’явилася в радянські часи, коли Марчук був об’єктом цькування для «органів». Цькували живописця за те, що він сильно відрізнявся від інших представників професії.

Яскраво вираженим антирадянщиком себе Марчук не називає, просто від більшості колег він кардинально відрізнявся — і за манерою поведінки, і за стилем виконання робіт. У радянському Києві художник, що прибув зі Львова, розмовляв українською мовою, що служило досить вагомою підставою для подальшого навішування ярлика націоналіста.

Із вдячністю згадує Марчук своїх педагогів зі львівського ВНЗ. Художник стверджує, що колектив викладачів був окремою кастою людей, відмінною рисою яких була ненависть до радянської влади. За твердженням художника, вперше роботу імпресіоніста йому довелося побачити вдома у свого вчителя у Львові ще в 50-ті роки минулого століття, коли одне тільки слово «абстракція» вважалося крамольним.

6. Марчук є засновником кількох нових стилів в образотворчому мистецтві. Серед інших художніх рішень живописець створив стиль, іменований «пльонтанізм». Назву цю сам Марчук дав своєму стилю жартома, хоча логіки насправді термін не позбавлений. Назва походить від слова «пльонтати», що на діалекті західного регіону означає «плести». Полотна художника ніби створені з маленьких клубочків дивних ниток, кожна картина складається з величезної кількості мазків і штрихів.

Пейзаж Весняне сонце нас втішаєПейзаж Весняне сонце нас втішає

Складно навіть уявити собі, скільки кілометрів найтонших ниток художнику довелося сплести в складні візерунки в процесі створення тисяч геніальних творінь. У майстерні художника картини всюди — на стінах, на столі, але зробленого Марчуку все одно мало. При бажанні на картинах він може спати, ними ж укриватися. Проте щодня з якимось майже селянським дивним терпінням він береться за роботу. Працює майстер незалежно від пори року, погоди за вікнами майстерні, розташованої в мансардному приміщенні одного з будинків в Києві, і інших чинників.

Реквієм, написана під враженням від вибуху на ЧАЕСРеквієм, написана під враженням від вибуху на ЧАЕС

Минуло довгий час, поки радянська влада перестали вважати манеру художника з її унікальним колоритом і виконанням ознакою націоналізму творця. На узбіччі публічного творчого процесу Марчук залишався з тієї причини, що навіть сама назва техніки «пльонтанізм» викликала асоціації з українською мовою. Націоналістом називали живописця і представники радянської влади, і критики в цивільному.

Художник — людина з почуттям гумору, в його мові нерідко звучать метафори. Свою високу продуктивність він пояснює дуже просто — говорить, що працює і багато років зберігає вірність «чорному календарю», в якому немає свят і вихідних днів. Обраний дуже давно режим змушує живописця день за днем бути прикутим до мольберта.

За допомогою творчості Марчук відкриває перед собою нові горизонти. Він запевняє, що найвищою його творча активність могла б бути в ув’язненні з матеріалами, необхідними для створення картин. Художник переконаний, що якби в його розпорядженні була тисяча років життя — він міг би розмалювати все небо і не повторити візерунок на жодному зі шматочків.

Дівчина із свічкоюДівчина із свічкою

Мистецтвознавці називають Марчука магнетичним взаємним перетинанням світла і мороку, в його роботах — тісний зв’язок свідомого і інтуїтивного, порушення пропорцій і перспектив. Картини художника створюють враження зв’язаної в тугий клубок і застиглої симфонії з переплетених ліній. Реальність і сюрреалізм пов’язані в творчості Марчука настільки тісно і органічно, що їх взаємозв’язок створює перед очима глядача позаземний світ.

На полотнах художника можна побачити образи цілком конкретні, але з якимось містичним підтекстом, картини фантастичні з вкрапленнями реалізму. Один і той самий фрагмент одночасно може виглядати як чіткий контур і хитросплетіння з пов’язаних між собою окремих ниток. Творчість Марчука можна назвати дивним синтезом живопису і музики. Майстер показує на полотнах навколишній світ таким, яким бачить його сам — у вигляді символів і емоцій, властивих всьому живому навколо.

Свої творіння Марчук систематизував, створивши з них 10 абсолютно різних циклів. Твори з різних циклів відрізняються за стилістикою, композиційним рішенням, колоритом і технікою виконання. Умовно сам творець виділяє цикл «Голос моєї душі» як головний. Навколо головного циклу концентруються інші — це «Цвітіння», «Кольорові прелюдії», «Нові експресії», «Біла Планета 1», «Біла планета 2», а також «Пейзажі» і «Портрети». Більш близьки за часом цикли одночасно є також найбільш пристрасними і вибуховими, це цикли «Виходять мрії з берегів» і «Погляд у безмежність».

Починав художник з «Голосу моєї душі», через багато років прийшов до «Погляду у безмежність». У той же час можна сказати, що в творчості Марчука одна безмежність плавно перетікає в іншу. Дитинство художник провів в бідній сім’ї на Тернопільщині, де навіть коштів для придбання фарб не було. Потім він став автором мозаїчних панно «Ярослав Мудрий» і «До далеких планет» в будівлі Інституту теоретичної фізики АН УРСР міста Феофанія.

А мудреці в полях дрімалиА мудреці в полях дрімали

Долею судилося художнику і життя в різних куточках світу. Марчук, який ріс в тернопільському селі і в дитинстві розоряв воронячі гнізда через нелюбов до цих птахів, потім на власні очі побачив знамените руйнування веж-близнюків на Манхеттені. Майстер спостерігав, як на фоні синього неба, наче карткові будиночки, падають будівлі, чув, як при цьому стогне земля. Потім в своїх спогадах вежі він порівнював з двома великими сірниками, які поклали початок світовій пожежі.

Фінальним акордом поневірянь по світу стало повернення в Україну і прагнення художника краще пізнати рідну землю. Він пішки йшов від Трипілля до Канева, по дорозі шукав для себе прихистку після Манхеттена. Притулок, який шукав, художник знайшов, ним став будиночок, у дворі якого росла стара яблуня з особливими кривими гілками, і Дніпро був неподалік.

Люди, які знають художника, нерідко говорять, що повернувся в Україну він насправді не з Америки, а з космосу. Більш того, повернувся не в Україну як в країну або простір географічний, а в космос власної душі. Також часто про Марчука можна почути, що є в ньому щось магічне. Сам художник до місцевості особливо не прив’язується і називає себе мандрівником, а своїм будинком — мольберт. Живописець говорить, що до мольберта його прив’язав сам Господь.

Часто при спілкуванні з журналістами художник невтішно висловлюється про ситуацію в Україні, але легко пояснює причину свого повернення назад в рідну країну. Марчук стверджує, що за кордоном досяг зовсім не того рівня, про який мріяв. Великих висот завадила досягти низька мобільність, але художник всіх боявся, та й мовою іноземною опанувати за довгий термін так і не зумів.

Згадує Марчук, що одного разу, живучи у США, задався питанням про мету свого перебування в країні. Роздуми привели живописця до висновку про те, що справжня свобода можлива тільки в Україні. Рідну країну він називає місцем з найвищим рівнем свободи особистості. Своє життя майстер ділить на 3 періоди — неволя (СРСР), еміграція і свобода (життя в незалежній Україні).

Свободу, яка є в Україні, Марчук вважає незрівнянною навіть з ситуацією в США. Художник розповів про один показовий випадкок, коли він з приятелем, теж художником-емігрантом, побажав ввечері в Нью-Йорку випити пива. Навіть замаскований в спеціальні конверти напій патрульний поліцейський забрав у чоловіків, що сиділи на лавочці, і викинув в найближчу урну. Марчук зазначає, що американська свобода полягає лише в чіткому розмежуванні дозволеного і забороненого, але в українському варіанті її дійсно можна назвати свободою.

Джерело: heroes.profi-forex.org