Микола Бурачек

український житвописець, театральний художник, письменник, мистецтвознавець. Присвятив себе створенню образів української природи. Активний дослідник живописної спадщини Т.Шевченка

Народився Микола Григорович Бурачек на селі Лютичев, що у Хмельницької області. У 1889 року Бурачек навчався у Київському університеті, звідки прибрали за в студентських виступах.

За рік за рекомендацією Марії Савіної в 1890 року Бурачек було прийнято актором в Кам’янець-Подільську російську трупу.

Тоді сама Марія Гаврилівна Савіна (дочка актораПодраменцова, за театром відомий якСтремлянова), набула популярності серед більшості любителів п’єс почавши витрачати час на нею ще з юного віку, в 1869 р. дебютувала звісно, в п’єсі «>Бедовая бабуся», грала звозраставшим успіхом у Харкові, Калузі (куди вона поїхала вже вийшовши заміж за провінційного актора Савіна), Нижньому Новгороді, Казані, Орлі, Саратові та ін.

Пізніше року Марія Іванівна 1899 р. була удостоєна звання «заслуженої артистки», у тому року дала кілька вистав об Берліні, де мала видатний успіх.

У зв’язку з позитивної рекомендацією самої Савиної, яка дуже багато уваги для її особистостіБурачека відразу взяли його в російську трупу, там йому доводилося на сценах різних театрів багатьох України та разом із такою майстрами цього мистецтва, як Марія Савіна, Віра Федорівна Коміссаржевська (дочка російського артиста опери, і музичного педагогаФ.П.Коммисаржевского, виконання ролей якої у одноактних п’єсах і водевілях завжди був перейнятовеселостью, жвавістю і непідробним гумором) Павло МиколайовичОрленев (відомий тогочасний російський актор і народного артиста Республіки на той час, Цар ФедірИоаннович, Раскольніков, Дмитро Карамазов, Освальд і ще образи створеніОрленевим увійшли до історію російського й українського театру) та інших.

Сповнив оформлення до низки спектаклів. ВідвідувавКРШ імені Миколи Мурашка, де учився в М. Пимоненка і Х. Платонова. ПроНиколаеКорниловичеПимоненко, що це був відомий український живописець під час 19 століття, автор багатьох картин на національну українську тематику. Роботи Пимоненка високо цінувалися в усій Російської імперії.

Член руху передвижників, а потім уже з 1904 року Микола Пимоненка став членом Імператорської Академії мистецтв.

За рекомендацією Яна Станіславського (сценічний псевдонім Костянтина Сергійовича Алексєєва, одне із найбільш великих і оригінальних діячів сучасного російського театру) вступив у Краківську академію образотворчого мистецтва (клас Яна Станіславського, та був іФердинанда-Эммануила ЕдуардовичаРушица, активний діяч Союзу російських художників, цей талановитий художники переважно створював твори пейзажної живопису).

Пізніше 1910 року у Парижі, Бурачек працював у майстерні Анрі Матісса (французький художник і скульптор, лідер течіїфовистов,кторий відомий своїми пошуками у передачі емоцій через колір і форму), та — в Вільної АкадеміїИсскуства імені ПоляРансона). З 1912 року у Києві.

Варто доповнити, що Бурачек входив до Товариства київських художників України та членом Товариства українських митців, одне із засновників Української академіїИсскуства в 1918 року ставши її президентом. З 1925 року Бурачек працював у Харкові. Буводиним із засновниківАРИУ, голова Харківського центрального бюро мистецтв.

Певний час (період із 1925 по 1927 рік) Бурачек викладав у Харківському художньому технікумі і Харківському художньому інституті (в вчасно 1925 по 1931 рік, де з 1927 викладав як професор).

Заслужений художник Українській Радянській Соціалістичної Республіки з 1936 року вже з 1941 року заслуженого діяча мистецтв УРСР.

До того ж Бурачек автор багатьох мистецтвознавчих статей і монографій. Одне з дослідників художнього спадщини Тараса Шевченка (зробив під час життя величезний внесок у розвиток української культури),атрибутировал сотні його акварелей і картин, зробив хронологію мальовничого і графічного спадщини.

Трохи про діяльність МиколиБурачека було зазначено у його біографії, але всьому треба додати у тому, що у Україні Відомий переважно як актор, публіцист, мистецтвознавець, театральний декоратор і особливо як талановитий пейзажист.

Як артиста йому доводилося грати вже з такими акторами, якСавинова, Давидов, Коміссаржевська,Тарханов,Орленьев. Миколі Григоровичу передрікали блискучу кар’єру на сценах столичних театрів. Проте потяг до малярства узяла гору.

Слід зазначити, що під час своєю акторською діяльності, він як декоратора оформив постановки багатьох п’єс, серед них “Влада пітьми” Л. Н. Толстого, “Ліс” О.Н. Островського.

Микола Григорович Бурачек був учасником численних художніх виставок. Його пейзажі “Ранок на Дніпрі», “Квітуча яблуня” та інших. відзначалися яскравістю разом із тим м’якістю фарб.

На жаль, більшість його полотен живопису і етюдів згоріла на початку Великої Вітчизняної війни, під час перевезення в вагоні до чергової виставку.

Як керівник творчих майстерень художніх навчальних закладів Києва та Харкова, він виховав кілька поколінь молодих художників України та було присвоєно звання заслуженого діяча мистецтв Українській Радянській Соціалістичної Республіки. Результатом її багаторічних досліджень у сфері творчості Тараса Шевченка з’явився капітальну працю “Великий народний художник», виданий 1939 року у Києві.

Багато часу під час свого життя Микола Григорович приділяв і літературної праці. Його розповіді, нариси і рецензії друкувалися у багатьох газетах і часописах. а 1937 року у Києві вийшла автобіографічна книга “Моє життя».

Додатково до усім своїм діяльності: літературної, художньої, письмовій, і театральної Бурачек був однією з представників українського імпресіонізму, та ще що з АбрамомМаневичем і Давидом Бурлюком і представником постімпресіонізму.

Хотів би трохи розповісти у загальних словах розмову про явищеимпрессинозма і постімпресіонізму.

>Импрессионизм (французьке слово, що у перекладі означає враження) цей напрям мистецтво, у перших зародившись мови у Франції, у другій половині ХІХ століття, та був поширилося й у мистецтві інших країнах.

Хоча зайвим буде додати, що далекі попередники імпресіонізму художники Стародавню Грецію і Риму, наприклад, майстра «фаюмського портрета», I-IV в. в. н.е. . На добу Відродження такі живописці, як Франческа, Тіціан,Веронезе,Лотто і Тінторетто вирішували подібні до імпресіонізмомсвето-цветовие існують, та виробляли своєрідну імпровізаційну техніку.

У Голландії предтечею імпресіонізму був ФрансХалс, роботи Яна ВермеєраДелфтского зі своєї техніки і особливому увазі досвето-цветовим проблемам ще ближчі один до імпресіонізму, цей художника було наново відкритий, завдякиимпрессионистам. Роботи двох іспанських класиків належать вчасно XVII століття — Дієго Веласкеса і Ель Греко мають хоча б імпресіоністичний потенціал.

Зазвичай під терміном «імпресіонізм» мається на увазі направлення у живопису, хоча її ідеї знайшли своє втілення та інших видах мистецтва, наприклад, музикою.

Імпресіонізм — подвійна революція у живопису: в баченні світу й у живописної техніці. У живопису імпресіонізму — рухомий, ефемерний, вислизаючий світ, тому акцент — на сьогодення та цьогоуходящее мить. Імпресіонізм воліє світло, дотик, кольорову вібрацію.

Імпресіоністи це піонери і основоположники сучасного мистецтва. Вони встановили пряме сполучення між оком живописця і світлом. Звідси — рух повернення до природи, джерела всіх вражень. У той самий час — абсолютну довіру суб’єктивного баченню художника, його індивідуальності. Ці дві шляху живили європейське мистецтво до середини ХХ століття.

За великим рахунком поява та твердження імпресіонізму як головного художнього течії стало другий у історії живопису. Спочатку на часиЧинквеченто художник нарешті з’явилися ім’я, право підпис право називатися творцем, а чи не ремісником.

І після йому знадобилося ще три століття, щоб завоювати декларація про власне бачення світу. Незабаром художники почнуть зловживати цим новопридбаним правому й справа закінчиться авангардом, але вже зовсім інша історія.

Втім, відсутність у імпресіонізму вождів і установчих документів дозволяє запідозрити у ньому революційне, а еволюційний явище. Що стосується основного принципу — руху до природи й пильної за нею спостереження — генеалогію імпресіоністів ведеться від барбізонців.

Але щодо ідеї найвищої цінності миті і технічних способів художньої фіксації короткого бачення світу, з дохідними статтями вони скоєні першопрохідники.

У результаті відмови від контуру, світлотіні і підходи до передачі глибини зображуваного через перспективу на користь світла, і кольору, визначальних форми й настрої, став визначальним подальшого розвитку живопису.

Українські художники перехворіли імпресіонізмом зі зрозумілим запізненням втричі десятиріччя і у досить форми, перейнявши лише техніку. У творчості кожного з тих, чиї твори представлені нинішній виставці у НХМУ, можна спостерігати переломлення стилістичних особливостей імпресіонізму та його адаптацію до авторським сподіванням.

Художники реалістичної традиції, імпортуючи до своєї роботи легкість і гнучкість вразливої французького стилю, знаходили короткі шляху передачі правди життя. Ті ж, чиє становлення припало початку століття, шукали садом розбіжних доріжок, який був на той час імпресіонізм, найкоротший шлях до авангарду.

Так було в добірцібуколистическихбарбизонских пейзажів МихайлаБеркоса, що відкривають експозицію, взагалі важко знайти імпресіонізм. Микола Пимоненка викладає сонячні відблиски на курних сільських шляхах і обличчях героїв його ліричних жанрових замальовок.

Майбутні авангардисти, природно, біжать попереду потяга: синьо-зелена розсип бісерних мазків в портретах пензля Олександра Богомазова — чистий пуантилізм, а Микола Бурачек, Абрам Маневич і Давид Бурлюк замахнулися відразу напостимпрессионизм у своїй художній творчості. Слід також згадати у тому, що вони українці, починаючи з великого Олександра Мурашка, створили якусь особливу модель імпресіонізму, тут першість, безумовно, належить блискучої плеяду французьких художників останньої чвертіХIХ століття, — пояснює куратор виставки Ольга Жбанкова. — Ми можемо говорити лише про стилістичних особливостях революційного течії у творчості окремих майстрів. Колекція показує, що європейський імпресіонізм знайшов неепигонско-ученический, атворчески-оригинальний відгук України, причому набагато пізніше, межіХIХ і сучасності.

Новації імпресіонізму з’єдналися в українських художників з традиційною реалістичною школою, висхідній творчості передвижників, ні з рисами вже який утвердився тим часом модернізму.

Мабуть, саме це поєднання стилів з підкресленою імпресіоністичною елементом й визначив особливості творчого почерку цілого ряду українських митців, отримали європейське визнання — Олександра Мурашка,КириакаКостанди, МихайлаБеркоса й нашого всебічного українського діяча МиколиБурачека.

На закінчення вище викладеного матеріалу про життя і творчість Т.Шевченка Миколи ГригоровичаБурачека у різноманітних галузях української культури починаючи з винятковою театральною мистецтва і по художньої живопису. Микола Григорович Бурачек насправді був всебічно талановитий і досить розвинений в культурному і плані людина, який зробив свою неоціненний внесок у розвиток українського мистецтва і тепер його ім’я залишиться надовго у пам’яті української культури.

Джерело: www.people.su

Добавить комментарий