Іван Труш

український живописець-імпресіоніст, майстер пейзажу і портретист, мистецький критик і організатор мистецького життя в Галичині

Народився в селі Висоцьке Бродівського повіту. 1891 — 1897 навчався у Краківській школі мистецтв у Я. Матейка та Я. Станіславського, у Відні (1894) і Мюнхені (1897 у А. Ашбе); під час навчання в Кракові подружився з Василем Стефаником. З 1898 у Львові, де включився в українське мистецької і громадське життя, зблизився з Іваном Франком і почав співпрацювати з Науковим товариством імені Тараса Шевченка, для який виконує різні художні роботи (зокрема, портрети). З ініціативи НТШ виїжджав на Східну Україну, де встановив контакт з художниками і діячами культури. Труш здійснив творчі поїздки до Криму в (1901 — 1904), Італію (1902, 1908), Єгипет і Палестину (1912), Труш ініціював і організував перші творчі професійні товариства в Галичині: «Суспільство з розвитку російського мистецтва» (укр. «Товариство для розвою руської штуки »(1898) і« Товариство прихильників української літератури, науки і мистецтва »(укр.« Товариство пріхільніків Української Літератури, Наука і штуки »(1905). У 1905 р. брав активну участь в організації І Всеукраїнської виставки у Львові і у виданні (з С. Людкевичем) першого на Україну мистецтвознавчого журналу «Артистичний вісник», в якій взяли участь також київські митці. Читав публічні лекції з мистецтвознавства та літератури, виступав критиком і публіцистом на сторінках «Майбутнього», «Літературно-наукового вісника »,« Молодий Україна »,« Артистичний вісник »,« Справи »(укр.« Будучность »,« Літературно-наукового вісника »,« Молодої України »,« артистичними вісника »,« Діла »,« Українські Спостереження »(нім.«Ukrainische Rundschau»(його статті зібрані в книзі «Труш про мистецтво і літературу», К. 1958).

Іван Труш — один з яскравих українських художників-імпресіоністів, оригінальний колорист . Своєю творчістю він поклав початок відродженню галицько-українського живопису. Труш насамперед інтимний художник-лірик. У численному мальовничій спадщині Труша до пейзажних шедеврів належать: «Захід сонця в лісі» (1904), «Самотня сосна», «Полукопни під лісом» (1919), «В обіймах снігу» (1925), «Копиці сіна», «Місячна ніч над морем» (1925), цикли «Життя пнів» (1929), «Луги і поля», «Квіти», «Сосни» , «Хмари», «Дніпро під Києвом» (1910); пейзажі Криму, Венеції, Єгипту, Палестини. Труш писав також пейзажі з архітектурними мотивами («Михайлівський собор», «Андріївська церква» в Києві, «Могила Т. Шевченка», «Єгипетський храм» тощо). Мазок картин Труша соковитий, колорит спочатку живий, а в більш пізніх картинах — тонований. Труш створив чимало жанрових картин («Веснянки» (укр. «Гагілкі»), «Гуцулка з дитиною», «Грають на трембітах» (укр. «Трембітарі»), «Пралі», «Гуцулки біля церкви», «Араби в дорозі »,« Арабські жінки »), які відрізняються лаконізмом живописної мови і простотою композиції. Труш створив галерею психологічних, академічних за своїм типом, портретів (Аріадни з Драгоманових, дружини художника, кардинала С. Сембратовича, І. Франка, В. Стефаника, Лесі Українки, П. Житецького, М. Драгоманова, М. Лисенка, автопортрет та ін .).

Перша виставка І. Труша відбулася у Львові в 1899 р., і з тих пір він часто виступав з персональними виставками та брав участь у колективних виставках українських та польських живописців у Львові, Києві, Полтаві, Кракові, Познані, Варшаві, а також у Лондоні, Відні, Софії. Велика ретроспективна виставка його творів пройшла посмертно у Львові в 1941 р. Найбільші колекції творів І. Труша зберігаються у Львівському Національному музеї.

За роки своєї творчості Труш написав понад шести тисяч картин. У тяжкі для нього періоди малював по 300 робіт в рік.

Роботи майстра представлені у зборах художніх музеїв Києва, Закарпаття, Дніпропетровська, зарубіжжя.

Художньо-меморіальний музей видатного українського художника і громадського діяча І. Труша було відкрито у 1986 році у вишуканій двоповерховій віллі, побудованої в 1910 році за проектом відомого архітектора Олександра Лушпинського в стилі модерн. У ній художник мешкав разом із сім’єю впродовж 1910-1941 рр.. Особняк, який знаходиться за Львові на вулиці, названій на честь Труша, заповідали Національному музею у Львові нащадки художника для влаштування у ньому художньо-меморіального музею. З часу відкриття тут діє постійна експозиція.

Джерело: www.people.su

 

Добавить комментарий