Євген Купчинський

священик, композитор, хоровий диригент

128983Євген Іванович Купчинський народився 19 червня 1867 року в с. Оглядові Радехівського ра­йону на Львівщині в родині греко-католицького священика. Давній священичий рід, з якого походив відомий композитор, немало прислужився перед українством, ставши місцем формування кількох поколінь національної інтелігенції.

Після закінчення початкової школи юнак вступив на навчання до Бернардирської німецької, а згодом до Академічної гімназії в м. Львові. В останній брав активну участь у музичному житті гімназії як співак (у складі хору й квартету під керуванням майбутнього відомого композитора Остапа Нижанківського). До того ж вправлявся у грі на цитрі, що була популярною в побутовому музикуванні того часу.

У березні 1887 року Є. Купчинський вступив до духовної семінарії. Під час навчання відвідував репетиції тамтешнього хору.

1890 року Євген Купчинський був висвячений на священика. Працював на різних парохіях Галичини, згодом у с. Сороцькому на Теребовлянщині, проте не припиняв своєї участі в «Академічному братстві». У 1889—1892 роках цей колектив часто виступав у м. Львові та інших містах і селах Галичини. З роками Є. Купчинський досяг справжніх висот професіоналізму в грі на цитрі. Він з великим успіхом виступав під час «Артистичних прогульок» і згаданого хору «Дванайцятка». Ці концерти українських виконавців у кожній місцевості ставали справжньою культурною подією. Поступово до програм концертів він включав чеські, сербські та польські народні пісні, а також твори польських композиторів.

Із часом у Галичині стають відомими і здобувають популярність твори Миколи Лисенка, які цитрист одразу ж опрацьовував для свого інструмента.

У концертній діяльності славнозвісного Купчинського пам’ятними були виступи у концертах разом із тоді ще зовсім молодою, а згодом майбутньою відомою оперною співачкою Соломією Крушельницькою. Обоє «чарували публіку» на Шевченківському концерті в м. Львові 5 травня 1894, 1895 і 1902 років. Саме на святі Кобзаря в м. Львові у 1894 році учасникам концерту — співакам С. Крушельницькій, О. Мишузі та цитристові Є. Купчинському — за майстерне виконання творів М. Лисенка і М. Вербицького та народних пісень голова товариства «Боян» В. Шухевич вручив лаврові вінки з почесним написом.

Із створенням у м. Львові співацького товариства «Бандурист» (1905) Євген Купчинський — постійний учасник його концертних турне по Галичині, а дім священика — місце, куди залюбки з’їжджалися, готувалися до виступів хористи. 1912 року відбулось одне з найбільших турне «Бандуриста», у деяких концертах якого брав участь і Станіслав Людкевич. Не змовкла цитра музиканта і в роки війни. Активність митця знизилась у другій половині 1920—1930-тих роках через тривалу хворобу. Лише зрідка він виступав у м. Львові, частіше працював з організованими ним сільськими хорами. Одними з найкращих серед них були селянські хори у селах Сороцьке і Ріпнів. В останньому працював і творив на парафії отець Євген Купчинський 33 роки.

Помер відомий композитор, громадсько-культурний діяч 28 серпня 1938 року в с. Сороцькому на Тернопільщині, де й похований.

Творча спадщина Є. Купчинського, невелика за обсягом, дійшла до наших днів не повністю. Про деякі твори відомо лише з відгуків у тогочасній пресі. Тепер можемо говорити лише про частину творчого доробку, що збереглась у родинному архіві онука композитора.

Євген Купчинський упродовж усього життя був сповнений постійного прагнення спілкуватися з людьми з допомогою Божого слова й мовою свого улюбленого мистецтва. Лише охопивши поглядом зміст цієї публікації, читач відчує передусім велику любов композитора до України, оцінить різноманітність тем і мотивів у його композиторських опрацюваннях.

Джерело: library.te.ua

Добавить комментарий