Донченко Олесь Васильович

Український  поет, прозаїк, казкар.

 

14031168_1769346029974270_477715918_nНародився 19 серпня 1902 р. у Великих Сорочинцях в сім’ї учителя. Перед Великою жовтневою революцією жив в повітовому містечку Лубнах на Полтавщині.

У перші роки життя для малого хлопчика місце його народження не мало ніякого значення. Але згодом, коли мрійливий, романтично настроєний Олесь підріс, познайомився з творами М. Гоголя, та обставина, що він народився у Великих Сорочинцях, безперечно, наштовхнула його на думку і собі спробувати писати так, як писав його славнозвісний земляк. Знайомство з іншими письменниками, зокрема російськими, які будять уяву, розкривають вікно у світ незнаного, викликають невтримне бажання спробувати свої сили в літературі. «Безліч книжок, що я читав запоєм, страшенно впливали на мене, хвилювали, викликали бажання і собі написати щось таке, як Чехов, Тютчев, Бунін… У своїх дитячих творах я намагався наслідувати найулюбленіших моїх авторів», — згодом згадував сам Донченко.

Другим невичерпним джерелом, що живило вразливе серце хлопця, до якого припадав письменник усе життя, була рідна природа. До дев’яти років він жив у Великій Багачці. Круті горби понад Пслом, порослі гаями, широкий луг за річкою і смугасті поля — то були перші, окрім шкільного саду, куточки рідної землі, де малий Олесь бродив босоніж «на лоні природи». Часто в такі прогулянки він вирушав з батьком, який добре знав назви різних рослин, птахів, звірят. Свої знання батько щедро передавав синові. Мабуть, саме з того часу і запала хлопцеві в серце ніжна любов до саду, до живої природи.

Ранній потяг до художньої творчості скоро перейшов у професійну потребу, і Олесь Донченко разом з письменниками свого покоління Копиленком, Забілою став активним творцем української літератури для дітей та юнацтва.

По закінченні гімназії Донченко вчився на кількамісячних курсах позашкільної освіти, після чого йде працювати вчителем – позашкільником, а потім і районним інспектором освіти Лубенського району. Час роботи вчителем та інспектором – це час енергійної культурно-громадської і освітньої діяльності О. Донченка. Він навчає грамоты дітей і дорослих, організовує літературні та драматичні гуртки, влаштовує виставки.

У 1923 році Олесь Донченко починає працювати в редакції повітової газети «Червона Лубенщина» і друкує на її сторінках свої вірші. Однак творчі шукання молодого поета були досить складні. Недавній гімназист, якого захопила героїка революційної боротьби і який щиро співчував цій боротьбі, не завжди умів розібратися в складній тогочасній обстановці.

Восени 1924 року, після громадянської війни, відгукнувшись на заклик комсомолу Олесь Донченко добровільно вступає до лав Червоної Армії і служить на західному кордоні в кавалерійському полку, що був розквартирований у мальовничому містечку Гнівані. Як і всюди, в армії він був наполегливий у навчанні, завжди підтягнутий, акуратнийю. У вільні від служби години разом з дружиною Марією Макарівною (одружився О. Донченко 1923 року), яка приїхала з Лубен до нього, ходив по мальовничих околицях Гнівані, у березовому і дубовому гаях, де в червні під ногами було червоно від стиглих суниць. Незабаром полк було переведено в Проскурів. О. Донченка призначають старшим полковим вчителем. Посади вчителів у війську було введено тому, що багато червоноармійців, вихідців з бідняцьких мас, були неписьменні або малописьменні. Для молодого поета ця посада, крім того, що забезпечувала його матеріально і давала змогу утримувати сім’ю, дозволяла писати. У 1926 році виходить перша збірка поета «Червона писанка». У жовтні того ж року його було відкликано з війська для літературної роботи.

Кінець двадцятих років у творчості Олеся Донченка можна з повним правом назвати роками пошуків. Молодий, окрилений першими успіхами письменник пише дуже багато: ліричні вірші, поеми, казки, віршовані оповідання для дітей, п’єси, повісті, оповідання для дорослих. У всіх жанрах він пробує свої сили, поки що не знаючи, якому з них віддати перевагу. У Харкові він вступає в письменницьку організацію «Молодняк», що утворилася з письменників-комсомольців у листопаді 1926 року і вела гостру боротьбу проти ворожої ідеології, занепадницько-міщанських проявів в українській літературі. О. Донченко наполегливо вчиться літературній майстерності у класиків і у колег-письменників, які вже мали більший досвід. Зокрема великий вплив на нього мала поезія Володимира Сосюри. Серед безлічі найрізноманітніших за змістом та жанром творів цього періоду, які мають на собі печать учнівства, можна виділити кілька помітніших. Це збірка віршів «Околиці», п’єса «Комсомольська глушина» (1926), повісті «Сурми», «Золотий павучок» (1928) та ін. Згодом О. Донченко сам зрозумів хибність ідейного звучання і недосконалість цих творів.

У 1954 р.в Лубнах, над Сулою, помер Олесь Донченко в розквіті творчих сил, коли йому було всього 52 роки. Та не роками вимірюється життя письменника, а тим, що він залишив людям. Шість томів, виданих свого часу, — то ще не весь творчий доробок Донченка. І найбільша заслуга письменника в тому, що він створив художній літопис школи.

 

Джерело:chl.kiev.ua

 

 

 

Добавить комментарий