Церква іменує це свято другим Богоявленням. Свою історію цей день бере з IV ст., коли цариця Олена, яка була матір’ю Костянтина Великого, ініціювала будівництво храму на горі Фавор на честь великої події.

images

Згідно Біблії Ісус Христос і його учні покорили вершину гори Фавор і помолились там. В момент молитви лице Ісуса засвітилось ніби сонце, одяг став білого кольору, він з сяйвом навколо нього піднявся до небес та з учнями заговорив Всевишній, що сповістив, що Ісус є його представником на Землі. Це стало переконливим фактом надзвичайних здібностей Христа. Від цього і пішла назва свята  — Преображення Господнє.

Яблуневий спас

Серед народу цей день більш поширений під назвою Яблуневий Спас. Зазвичай цього дня вбирались в одяг білого кольору, з кошиками для великодня та фруктами і квітами та колосками жита йшли до церкви, щоб все це освятити дари родючої землі.

Процес освячення цього дня всіх видів плодів означало розквіт та родючість всього, що є в нашому житті.

За канонами церкви до Яблуневого Спаса не куштували яблука нового врожаю. Особливо це стосувалось жінок, які втратили дітей. До свята тримали піст і молились, щоб майбутні дітки були здорові.

Серед населення існувало повір’я, що цього дня ангели спускаються до Ісуса (за деякими даними Богородиці) і частував усіх діток, окрім тих, чиї матусі вживали яблука. Після освячення плодів землі у церкві, господар в ті часи із свічкою обходив свою пасіку і всією родиною сідали за  стіл.

Першим, що починали їсти – це яблука та мед, далі вино, щоб мати гарний врожай, далі займались власними справами. Головна страва столу – це печені яблука із медом, цукром всередині. Також жінки пекли пироги та штруделі з яблуками та варили компоти або кисіль.

Популярним звичаєм в день Преображення Господнього було пригощати нужденних, сусідів, родичів новим врожаєм, щоб в наступному році отримати багатий урожай. Звичай був настільки важливим для виконання, що люди, які його не виконували засуджувались суспільством, їх ігнорували, вважали невартими уваги.

Перед святом Яблуневого Спаса селяни косили траву, викопували цибулю та часник, бо вже 17 серпня відзначали свято Явдоха-сіногнійника, після якого ці рослини могли вимокнути. Також збирали малину, бо вона вже втрачала свої смакові властивості.

В свято Другого Спаса поминали померлих родичів. Ця традиція є народною, бере початок з часів давнього культу предків. За народними повір’ями це один із приходів мерців на світ, інші два – Страсний Четвер, на Зелені Свята.

Прес-служба ГО «Майдан Січеслав-Дніпро»

Добавить комментарий