Амвросій Ждаха

український художник, графік, майстер акварельної мініатюри

225px-Zhdakha1925Історію українського мистецтва сьогодні неможливо уявити без неперевершеніших ілюстрацій до українських народних пісень одеського художника Амвросія Ждаха.

Народився 20 грудня 1855 р. в Очакові. У двадцятирічному віці переїхав до Одеси, де й мешкав до кінця своїх днів. В Одесі вступив до малювальної школи. В 1881 р. він залишив навчання і влаштувався на роботу до Земського банку, в якому служив упродовж 32 років, проте увесь вільний час присвятив вдосконаленню майстерності художника. Він багато працював, відвідував музеї, займався самоосвітою.

З початку 90-х років Амвросія Ждаху активно приваблює історико-етнографічна тематика, яка і стає головним напрямком його творчості. У період з 1893 по 1914 р. А. Ждаха створив три серії графічних композицій на теми українських народних пісень. Перша серія листівок з цими композиціями вийшла 1911 р. у київському видавництві »Час». Гонорар за неї художник перерахував до фонду спорудження пам’ятника Т. Шевченку в Києві. Друга серія вийшла майже водночас із першою, а третю, підготовлену перед початком першої світової війни (1914), було видано за кордоном. Війна завадила випустити й »Альбом малюнків до українських народних пісень А. Ждахи», в якому планувалося опублікувати не тільки твори художника, а й тексти пісень і нот до них.

Було підготовлено до друку і четверту серію листівок, до якої входили ілюстрації до жартівливих українських народних пісень, проте вона так і залишилася в архіві художника.

Плідно співпрацював А. Ждаха з одеським архітектором А. Тодоровим, художником Менціоле, для яких робив не тільки креслення, але і акварелі іконостасів, ікон для храмів Херсонсса, Новочеркаська, Батума. Одеському видавцю М. Піковському він намалював портрет О. Пушкіна і пушкінський похвальний лист. Для відомого в Одесі видавця Ю. Фесенка виконував акварельні види багатьох, монастирів,’малюнки з Святої історії, обкладинки книжок.

З 1896 по 1901 р. А. Ждаха створює серію з 39 ілюстрацій до »Кобзаря» Т. Шевченка. З цією метою у вересні 1894 р. він вирушає на батьківщину поета, де пише серію акварелей поблизу с. Кирилівка. За планом видавництва художник мав виконати 75 ілюстрацій, але роботу не було завершено. Замість неї видавництво »Час» у 1914 р. масовим тиражем видало ювілейну серію брошур з окремими творами поета. Обкладинку цього видання виконав А. Ждаха. Пізніше, вже після жовтневого перевороту 1917 р., він повернувся до ілюстрування »Кобзаря». На виставці, що відбулася в березні 1921 р. у Державній бібліотеці ім. Т. Шевченка в Одесі, присвяченій пам’яті поета, експонувалися роботи художника на шевченківські теми. Для даного комплекту використані листівки, які зберігаються в Одеському історико-краєзнавчому музеї і в приватній колекції Почесного члена Всеукраїнської Спілки Краєзнавців Тараса Максим’юка.

У 1911 р. він брав участь у першій виставці українських художників в Києві В 20-х роках викладав в Одеській торговельно-промисловій школі та Політехнікумі мистецтв. Був членом Одеського Товариства художників імені Костанді.
А. Ждаха — автор оформлення книжок П. Куліша »Чорна рада», Є. Гребінки »Чайковський».

Художник колекціонував козацьку зброю, цікавився питаннями етнографії України, виконав два альбоми малюнків жіночого та чоловічого одягу, альбом акварелей писанок. Зібрав і записав два томи творів української усної народної творчості. Помер у 1927 р. в Одесі. Похований на 2-му Християнському цвинтарі.

Джерело: www.storinka-m.kiev.ua

Добавить комментарий