Олексій Шовкуненко

український живописець майстер пейзажу і портрета, педагог. Автор картин «Дніпробуд», «Одеський суднобудівний завод», «Осінні квіти», «Конча-Заспа», портрети В.Заболотного, М.Рильського, С.Ковпака, М.Лисенка

Олексій Олексійович народився в Херсоні. Після закінчення Одеського художнього училища, Петербурзької Академії мистецтв працював викладачем у Херсонській Пролетарській художній студії (1917-1922 pp.), Одеському політехнікумі образотворчих мистецтв, Київському державному художньому інституті.
Шовкуненко О.О. – один з видатних художників та педагогів України. Реалістичні портрети героїв партизанського руху, передовиків виробництва та діячів культури і мистецтва, а також індустріальні пейзажі принесли йому популярність не тільки в Україні, але й за її межами.
Художник однаково успішно працював в техніці олійного живопису, акварелі, в останні роки – пастелі. Його малюнки невеличкі – не більше альбомного аркуша Тут мудрість і висока простота, підвладні тільки майстрові, який десягиліттями вів задушевну бесіду з природою, осягаючи таємниці й чари її поезії.
Закоханість у навколишній світ, відданість Батьківщині, сприяє його постійному творчому руху вперед. Любов О. Шовкуненка до життя, до різнобарв’я та різномаїття в природі виливається в роботі над квітковими натюрмортами і пейзажами Одеси, Києва, Уфи, Москви, створеними художником в різні роки. Пейзажі О. Шовкуненка полонять не тільки соковитістю темпераментного живопису, могутньою, що переливається через край, бадьорістю духу, а й глибокою людяністю. Він, як правило, не пише краєвидів (виняток становлять деякі індустріальні пейзажі), але в його творах завжди незмінно присутня людина, людина, безмежно закохана в рідну землю. Саме її думки й почуття, її творче ставлення до природи передає художник.
Шовкуненко О.О. до кінця свого життя послідовно утверджував своє активне ставлення до природи. Вона для нього не лише невичерпне джерело естетичної насолоди, а й могутній чинник очищення людського характеру. Ось чому він був завжди вірний своїй любові до пейзажу.
Твори художника зберігаються в музеях Москви, Києва, Харкова, Одеси, Полтави, Херсона.
Митець удостоєний звання Народного художника, Державної премії та високих державний нагород.
Помер О.О.Шовкуненко 12 березня 1974 року в Києві. У 1981 році ім’я художника присвоєно херсонському художньому музею, вулиці в рідному місті та річковому пасажирському судну.

Джерело: www. krai.lib.kherson.ua

Добавить комментарий