Казимир Малевич

художник-авангардист українського походження, один з засновників супрематизму та кубофутуризму, педагог, теоретик мистецтва, автор картини «Чорний квадрат»

Малевич Казимир Северинович народився 23 лютого 1879 року в Києві, помер 15 травня 1935 року в Ленінграді. Художник-авангардист, педагог, філософ і теоретик мистецтва. Малевич є засновником супрематизму, одного з перших проявів абстракціонізму в новітній історії людства.

У світі існує тільки два полотна, які навіть далекі від мистецтва люди впізнають безпомилково – це «Джоконда» Леонардо да Вінчі і картина «Чорний квадрат» авторства Казимира Малевича. Автор останньої картини народився і дорослішав в Україні, а зарахування його до пантеону знаменитих представників тієї чи іншої країни є питанням дискусійним навіть через багато років після смерті самого живописця.

Малевич незмінно входить до списку найбільш суперечливих художників. Одні люди вважають його генієм, їх опоненти лають живописця за примітивізм і відсутність фантазії. У будь-якому випадку, хоча творчість художника є предметом суперечок, сучасники його пам’ятають і захоплюються яскравими роботами. Інтерес до особистості і полотен Малевича не вщухає з часом, що є свідченням важливої ​​історичної ролі художника.

Призначенням одних художників, таких як Катерина Білокур, є не пошук і виявлення відповідей на вселенські питання, а демонстрація оточуючим краси світу. Для інших же творців місією є відкриття нових граней самовираження, на полотнах цих художників можна побачити світ в їх індивідуальному сприйнятті, як на картинах Марії Примаченко і Івана Марчука.

Живописцем свого часу Казимир Малевич став для того, щоб за допомогою написаних полотен поставити перед людством головні питання. Картини художника запитують, яким має бути мистецтво майбутнього, яким способом краще за все відобразити суть речей. Малевич запитує, що чекає людство в точці, до досягнення якої прагне нескінченність, і як досягти межі нуля, за перетином якої знаходиться початок усього.

Заслуги Малевича перед усім світом і Україною

Безглуздими є спроби зрозуміти генія, використовуючи при цьому виключно візуальні аналізатори. Особливо актуально це твердження, якщо мова йде про Казимира Малевича, особистість настільки багатогранну, що розглядання його в двомірній площини є злочином проти свідомості.

1. За своє життя художник творив в різних напрямках образотворчого мистецтва. Почавши шлях в мистецтві з натуралізму, Малевич згодом випробував імпресіонізм, футуризм і кубізм. У кожному з жанрів роботи художника мали свій власний характер, відображали внутрішній світ творця.

У певний момент живописець зрозумів, що існуючих жанрів йому недостатньо, оскільки в повній мірі відобразити його бачення світу і розуміння мистецтва вони не в силах. Малевич винайшов абсолютно новий напрямок живопису, названий супрематизмом. На домінуючу позицію в полотнах цього жанру виходять форма і колір.

2. Створений художником жанр можна з упевненістю назвати унікальним явищем в образотворчому мистецтві. В основу супрематизму лягли геометричні фігури. За допомогою їх поєднання живописець створював неповторні композиції. Геометрія стала для Малевича універсальним інструментом.

Саме в суті винайденого Малевичем жанру слід шукати причину нерозуміння багатьма творчості живописця. Глибина і виразність створюваних композицій безпосередньо залежать від сприйняття глядачем. Оскільки кожен глядач сприймає полотна, керуючись при цьому індивідуальними установками, виникло дуалістичне сприйняття художника публікою.

3. Малевича можна назвати художником, який зробив величезний крок в майбутнє всього мистецтва. Художник-філософ намагався відкрити і пізнати суть мистецтва, а кордон між реальністю і небуттям зробити відчутним. Візуальним вираженням творчого пошуку живописця став знаменитий «Чорний квадрат».

Протягом багатьох десятиліть полотно дивує глядачів, насторожує їх і змушує уважно вдивлятися в картину. За темною завісою все людство прагне знайти ту саму точку, про яку говорив художник. Момент переходу кінця в початок цікавить багатьох людей, які сприймають навколишній світ не тільки як композицію з образів, що фіксуються органами сприйняття.

4. У той же час Малевича не можна назвати частиною маскульту. Деякі художники створюють полотна, зрозумілі мільйонам глядачів, інші художники творять для обраних. У випадку з Казимиром Малевичем можна сказати, що його полотна всім відомі, але одиницям зрозумілі.

Полотна художника здатні викликати у глядача емоції дуже широкого спектру. Одних людей вони лякають, інших глядачів картини зачаровують, для третіх реакція полягає в подиві. Однак у всіх випадках присутня реакція на полотно, байдужість при оцінці картин Малевича неможлива.

5. Після смерті художника біографи спробували укласти його життя в якісь рамки. Послідовно дослідники життя Малевича розділили калейдоскоп окремих моментів на елементарні складові. Про життєвий шлях живописця біографи розповідають, що народився він у багатодітній сім’ї, сам був тричі одружений, був членом творчих об’єднань, активно творив і писав книги.

Разом з тим примітивній мозаїці не під силу передати безмежну глибину особистості Малевича. Для мистецтвознавців життя живописця є практично невичерпним джерелом досліджень. Аналогічно цікавою і перспективною темою можна назвати філософію Малевича для профільних фахівців і цінителів неординарного мислення.

6. Творча спадщина Малевича цілком відповідає результатам роботи людини, яка почала творити в зрілому віці. Після себе живописець залишив щось більше, ніж просто перелік полотен і вдячних учнів. Художник подарував наступним поколінням абсолютно нову ідеологію творчості.

Нерідко аналітики стверджують, що життя Малевича після завершення його земного шляху насправді не закінчилося. Мистецтвознавці вважають, що художник розчинився в своїх творах. Таким чином, життя художника, який розмірковує про переходи між формами буття, не завершилося, а просто перейшло в іншу фазу.

В історії культури звичним явищем можна назвати творчих людей, які, будучи неординарними і багатогранними особистостями, запам’ятовуються глядачам в основному як автори одного твору. При цьому величезна кількість сторін творчості залишається для переважної більшості людей темною стороною Місяця, неосвітленою і забутою. Часто подібні випадки зустрічаються і серед живописців.

Норвежець Едвард Мунк навіть зараз, коли можливостей отримати інформацію про творчу людиниу більш ніж достатньо, відомий широкій публіці як автор одного-єдиного шедевра – картини «Крик». Так само Тараса Шевченка знають і люблять як великого Кобзаря, поетичний талант і статус знакового літератора не дозволяють публіці дізнатися, що символ української нації ще й писав дивовижно красиві картини.

У таку «пастку єдиного шедевра» потрапив і Казимир Малевич. У глядачів, за винятком невеликої кількості поціновувачів образотворчого мистецтва, він асоціюється з картиною «Чорний квадрат» (інша назва полотна – «Чорний квадрат на білому тлі»). Ця картина автоматично відтісняє або ж зовсім залишає за межами інформаційного простору інші творіння живописця.

Більш того, багато сучасників навіть не здогадуються, що витоки авангардистського бачення світу Малевичем, які потім оформилися у вигляді направлення супрематизм, слід шукати в українській культурі. У 2015 році мистецтвознавець, професор Дмитро Горбачов, один з найвідоміших дослідників творчості Малевича, в публікації для ресурсу uartlib.org представив 8 аргументів, які підтверджують тісний зв’язок художника з Україною:

Місце народження – Київ. Народився майбутній художник в українській столиці у 1879 році. Його батьки були родовими дворянами, батько – поляк, працював директором цукрових заводів, мати – українка з Полтавської області, в заміжжі стала домогосподаркою. З’явився на світ Малевич в будинку по вулиці Бульонській, яка потім була перейменована на честь художника. Двоповерховий будинок з номером 15 в середині минулого століття знесений, на його місці за радянських часів побудували новий корпус інституту електрозварювання АН УРСР.

У костелі Святого Олександра в Києві Малевич хрещений. Надалі до 17 років майбутній знаменитий живописець разом з батьками проживав в населених пунктах, відомих розміщенням в них невеликих цукрових заводів. З упевненістю можна стверджувати, що дорослішання і формування Казимира Малевича як особистості відбулося саме в Україні.

Вплив українського фольклору на творчість художника

Протягом усього подальшого життя Малевич підкреслював, що художнє бачення світу в ньому сформувало українське село. Факт наявності тісного зв’язку підтверджують мистецтвознавці, які протягом 80 років займаються вивченням творчості геніального художника.

У дитинстві художник бачив дуже багато селянських будинків в українських селах. У дорослому житті будиночок з білими стінами і досить часто з настінним розписом став одним з важливих елементів у творчості Малевича супрематичного і кубічного періодів. Безсумнівно, на Харківщині, де Малевич проживав у віці від 12 до 15 років, він мав можливість побачити і розмальовані печі в будинках, і процес їх розмальовування.

Сам художник згадував, що українське село займалося мистецтвом, хоча він на момент спостереження за процесом такого слова ще й не знав. Селяни в українській глибинці, за твердженням художника, робили такі речі, які йому подобалися, і саме завдяки ремеслам жителі сіл викликали у Малевича щиру симпатію.

Захоплювався свого часу Малевич також іншими елементами народної творчості, в числі яких вишивка. Художник не тільки сам вишивав, а й створював ескізи, за якими потім майстри народного промислу робили вишивки. Вишиті шарфики, подушки, хустки і скатертини, створені в селі Вербівка на Київщині, потім продавалися в Києві, Москві і Берліні.

Причетність Малевича до народної творчості зафіксована каталогом з виставки сучасного декоративного мистецтва «Супрематисти – для селянської артілі». У каталозі, датованім 1915 роком, значиться, що Малевич особисто зробив 2 ескізи, відповідно до яких потім були створені шарфики і подушки.

Мистецтвознавці констатують, що є схожість між супрематизмом і геометричним розписом, яка використовувалася для подільських хат, писанок. Відомо, що писанки традиційно покриваються астральними візерунками, на плахтах відтворюється магічний код зі стихій (земля, вогонь, вода). Тому український народ можна вважати співавтором знаменитого художнього стилю Казимира Малевича.

Часто Малевич писав листи українською мовою. Крім того, художник використовував чудернацьку суміш російської та української мов. Однак ознайомлення з листами живописця показує, що Малевич дуже добре знав українську мову.

Активно листувалася з художником Ірина Жданко, дружина його колеги Льва Крамаренко. Видно, що Малевич пише українською мовою. Вдалося історії також зберегти спогади жінки про те, як у 1930 році вона разом з Малевичем малювала пейзажі в Святошино.

Педагогічна діяльність Малевича була пов’язана з Україною. Протягом часового проміжку з 1928 по 1930 рік художник викладав у художньому інституті Києва, відомому на той час ще як «український Баухауз». У числі учнів Малевича значаться такі відомі художники, як Віктор Пальмов, Олександр Богомазов, Лев Крамаренко та інші.

Паралельно з викладацькою діяльністю в цей період Малевич активно публікується в пресі. На сторінках періодичних видань розміщено кілька десятків статей Малевича про новаторські віяння в образотворчому мистецтві. Матеріали, написані художником, друкували харківський журнал «Нова генерація» та київське видання «Альманах-авангард».

В ВНЗ Малевич викладав на педагогічному факультеті. Сам художник свою викладацьку діяльність називав лікуванням. Він запевняв, що лікує студентів від реалізму і психологічної розгубленості перед складністю світової культури. Також недуги, з якими боровся, Малевич визначав як наявність у студентів внутрішньої загальмованості і невпевненості, «живописної неврастенії», а також «кольоробоязні».

Для живописця педагогічна робота також була чимось на кшталт дослідницької діяльності. Він аналізував поведінку студентів і визначав, яке художній вплив визначає бачення, пригнічує в кожному з учнів волю. Крім того, Малевич шукав так званий «культурний елемент». Останнім визначенням він описував якесь явище, елемент культурних вражень, що допоможе молодому живописцю знайти в мистецтві власний напрямок.

Малевич в числі інших діячів української культури став жертвою сталінізму. Знайомі художника запевняють, що перед смертю він говорив про намір переїхати з Ленінграда до Києва для постійного проживання в українській столиці. Але планам не судилося збутися, в 1930 році Сталін оголосив чистку. Жертвами знищення стали всі без винятку фахівці високої кваліфікації, які, на думку Сталіна, були «буржуазними інтелігентами».

Під цим приводом з Київського університету були «вичищені» всі кваліфіковані співробітники з числа педагогів. Від викладацької діяльності були відсторонені талановиті художники – Лев Крамаренко, Євген Сагайдачний, Федір Кричевський, Михайло Бойчук і Казимир Малевич.

Більш того, саме 1930 роком датується неприємний час перебування Малевича в ОГПУ Ленінграда. Для отримання зізнань у шпигунстві живописця піддавали тортурам – в сечогінний канал упорскували воду. Через тортури у Малевича потім розвинулася хвороба простати, яка і стала причиною смерті художника в травні 1935 роки.

Автобіографія Малевича чітко свідчить про те, що сам художник вважав себе українцем. За допомогою автобіографічних заміток можна пізнати краще відомого живописця, ознайомитися з ходом його думок, переживаннями і турботами.

Джерело: www.heroes.profi-forex.org

 

 

 

Добавить комментарий