Клавдія Шульженко

співачка, акторка театру та кіно

Шульженко народилася 24 березня 1906 року в Харкові в родині бухгалтера управління залізниці. Коли батько починав співати, з усієї вулиці, так і сусідніх теж, підтягувалися слухачі. Ще більше приходило в їхній двір народу, коли Іван Шульженко оголошував, що увечері відбудеться не тільки концерт, але і невеликий спектакль, який розігрували батько з матір’ю, їх син Коля, а також маленька Клава.

Батько мріяв про те, що донька стане співачкою, а вона була без розуму від Віри Холодної та інших акторів німого кіно. Клава вважала, що співати зуміє кожна, співачка Клавдія Шульженко а ось хорошою актрисою можуть стати одиниці.

У Харкові був український драматичний театр, де служив прославлений режисер Микола Синельников. До 15 років Клавдія переглянула весь репертуар театру і присягнулася собі, що через два-три роки обов’язково стане актрисою. Але це сталося навіть раніше запланованого терміну. На перегляді вона вирішила виконати пісню «Розпрягайте, хлопці, коней». Акомпанував юної Клаві тоді ще маловідомий 22-річний завідувач музичною частиною Ісаак Дунаєвський, який в той час жив у Харкові. Вона мріяла про театр, але батько твердо гнув свою лінію. І мало не силоміць привів її за руку до професора консерваторії Микиті Чемизову. Той навчав її музиці, але одного разу не витримав, зітхнув: «Ти щаслива, у тебе голос поставлений від природи, тобі потрібно лише розвивати і вдосконалювати його».

Тоді ж Клавдія вперше усвідомила, що її призначення – співати. «Ти повинна грати пісню і при цьому виконувати в ньому роль». Ці слова Миколи Синельникова вона пам’ятала все життя. Повних залів молодої виконавиці не довелося чекати довго. Вона завжди враховувала думку слухачів, намагаючись вибудувати свій репертуар таким чином, щоб у них не виникало бажання покинути зал ще до того, як закінчиться концерт.

Харків став для Клавдії містом не тільки дитинства і юності, але і серйозною любові. На гастролі в 1928 році приїхав її ровесник, одесит Володимир Кораллі (Кемпер). В середині 1920-х років він їздив з театрами естради, вів концерти в якості конферансьє, танцював чечітку, виконував веселі і сатиричні куплети. Як не закохатися в такого обдарованого молодого людини?! Але перша зустріч виявилася скороминущої. Співачка поїхала в Ленінград, де дебютувала на сцені мюзик-холу. Її успіх перевершив всі очікування. Замість запланованих двох пісень довелося виконати всі сім, що складали її репертуар.

Тоді ж відбулася їхня друга зустріч, яка поклала початок сімейному і творчій спілці. А народження сина Ігоря в 1932 році тільки додало Клавдії Іванівні бажання вдосконалювати майстерність співу.

В середині 1930-х років Клавдія з чоловіком багато гастролювали. Були зроблені перші записи її пісень на грамплатівки. Саме це дозволило їй стати співачка Клавдія Шульженко не тільки впізнаваною, але і улюбленої мільйонами людей.

Восени 1939-го пройшов 1-й Всесоюзний конкурс артистів естради. Авторитетне і вкрай суворе журі не присудило нікому першої премії, хоча серед конкурсантів було чимало талановитих артистів. «Челита», «Дівчино, прощай» і «Записка» – три пісні, представлені Клавдією Шульженко, справили на журі та глядачів незабутнє враження. Вона стала лауреатом конкурсу. Зростала популярність Клавдії Шульженко. Два потужних заводи Грампласттреста випускали величезну кількість платівок із записами Шульженко, які на прилавках не затримувалися…

Оголошення про початок війни застало співачку на гастролях в Єревані. Добровільно вступивши в ряди діючої армії, в перший рік ленінградської блокади вона дала 500 концертів. Сотні разів співачка виїжджала на фронт, виступаючи перед бійцями. Її пісні звучали на передових і в госпіталях. Наприкінці 1941 року в репертуарі Клавдії Іванівни з’явилася стала згодом легендарної пісня «Синий платочек», написана польським композитором Єжи Петербурзьким.

У 1942 році Клавдію Шульженко нагородили медаллю «За оборону співачка Клавдія Шульженко Ленінграда», а 9 травня 1945 року – орденом Червоної Зірки. Влітку того ж року «За видатні заслуги в галузі вокального мистецтва» співачці було присвоєно звання заслуженої артистки РРФСР.

Тоді журналісти писали, що остаточне творче кредо Шульженко, її художня тема і лірична героїня сформувалися саме в роки війни, тому що в її репертуарі більше не було «випадкових» пісень. Насправді ж пісні, як і раніше, були різними, просто артистка навчилася робити їх «своїми».

У повоєнні роки Шульженко буквально «запанувала» на естраді, задаючи тон у вокальному жанрі. Її витончені дрібнички миттєво здобували популярність. Кожен місяць – десятки сольних виступів. Кожен день – сотні шанувальників.

З роками її майстерність лише ускладнювалось. Ставши народною артисткою СРСР, вона не намагалася затримувати увагу глядачів на музичних ритмах, костюмах, косметиці або зачісці. Актриса змушувала бачити і чути зовсім інше, замислюватися про щось дійсно важливе.

Напередодні 31 грудня 1955 року Шульженко з Кораллі посварилися і вперше за довгі роки зустріли Новий рік нарізно. А в новому році, проживши разом 25 років, розлучилися. Чому? Точної відповіді на це питання, напевно, жоден з них не знав. Їх союз був швидше творчим, ніж любовним. Ходила навіть епіграма: «Шульженко боги покарали. У всіх чоловіки, у ній – Кораллі».

Їй приходило дуже багато листів з освідченнями в коханні. Але в цій загальній масі вона виділяла листи і листівки, підписані ініціалами Р. Е. Його звали Георгій Єпіфанов. У Клавдію Іванівну він заочно закохався ще до війни, коли в 1940 році її купив платівку з піснею «Челита». Цей таємничий залицяльник слав їй листівки зі всіх куточків Радянського Союзу. Кінооператор був молодшим естрадної примадонни на 12 років. Через багато років їх познайомила режисер Маріанна Семенова. Здавалося б, дві людини люблять один одного, що може стати перешкодою щастя? Зараз на «віковий поріг» ніхто не дивиться, а тоді шепотіли за спиною: «Зв’язався чорт з немовлям». Але любов виявилася сильнішою пересудів. Вони одружилися в 1957 році.

Їх щастя тривало дев’ять років. Потім Клавдія Іванівна «добила» чоловіка невгамовної ревнощами. Їй завжди здавалося, співачка Клавдія Шульженко що такого всепоглинаючого щастя, як у них з Жоржем (саме так вона його називала), не існує.

Вони розійшлися на довгих 10 років, але одного разу вона знову побачила його в першому ряду на своєму концерті. І сказала прямо зі сцени: «Жорж, прости мене. Повертайся. Мені без тебе так самотньо!»

Вони були щасливі до того фатального дня, 17 червня 1984 року. А потім вона пішла. Назавжди. А він залишився. На 13 років. Роком раніше помер Володимир Кораллі, який заповідав синові поховати себе поруч з коханою дружиною. «Не можу жити ні з тобою, ні без тебе».

Джерело: www.vmiremusiki.ru

Добавить комментарий