Щорічно  24 травня  усі словянські держави святкують День словянської писемності і культури та віддають шану основоположникам словянської писемностісвятим рівноапостольним братам  Кирилу та Мефодію.

3
Спочатку цей  день було  встановлено у постанові «Про День словянської писемності і культури»  Президії Верховної Ради Української РСР, але вже в Україні День Кирила та Мефодія стали  відзначати відповідно до  Указу Президента України від 17 вересня 2004 року1096/2004.
24 травня православні віряни всього світу згадують святих братів Кирила та Мефодія. Брати були ченцями в православній церкві та саме  в грецькому монастирі створили словянський алфавіт.
Словянська писемність зародилась орієнтовно в 862 році  IX століття,.
Нова абетка була названа «кирилиця», на честь візантійця Костянтина, який після прийняття чернецтва став  Кирилом. Разом із ним служінням Богу та освітянській справі займався його старший брат Мефодій.
Автор Кирило  написав алфавіт спираючись на грецьку мову, але зробивши деякі зміни для того, щоб найточніше відтворити словянські звуки. В результаті чого було створено  дві абеткиглаголиця та кирилиця.
У словянських народів вшанування памяті святих Кирила та Мефодія ще у давні часи було нормою, але далі через історичні та політичні чинники, святкування було забуте.
Вже на початку ХІХ ст. з відновленням словянських народностей було відновлено славу про словянських діячів науки.
За часів Русі у 1863 році була прийнята спеціальна постанова  про визначення 11 травня (24 травня за новим стилем) Днем  святкування памяті святих Кирила та Мефодія .
В момент створення алфавіту почалось переведення Євангелієта Псалтиря зі словянської на грецьку мову. Святі брати займались перекладом великої кількості літератури, що дало початок словянській літературній мові та видавництву книг. У часи Середньовічної Європи  новостворена мова стала третьою за популярністю після грецької та латинської, саме за  допомогою цієї мови розповсюджувалось слово Боже.
Кирило та Мефодій займались своєю просвітницькою діяльність майже 20 років, за цей час в них було дуже багато учнів та зроблена ними робота мала велике значення для словянської культури, вони  піднесли її на достатньо високий рівень, а  також завдяки їх праці було закладено основу для церковнословянського письма, коріння всіх літератур словян.
Варто зазначити, що  окрім України, День словянської писемності і культури відзначають  у Росії, Білорусі, Сербії, Македонії, Болгарії, Чорногорії та в інших країнах.

 

Прес-служба ГО «Майдан Січеслав-Дніпро»

за матеріалами: Рідна країна

Добавить комментарий