Загребельний Павло Архипович

Український письменник, Герой України, лауреат  Шевченківської премії.

 

14089513_940830889359590_1590628911_nНародився 25 серпня 1924 року у селі Солошине Кобеляцького району Полтавської області. Змалку ріс без матері, завжди тягнувся до книги, вчився добре. Навчався майбутній письменник у Солошинській середній школі. У середніх і старших класах захоплюється математикою. Мріє бути вченим.

У червні 1941 року Загребельний закінчив десятирічку. Збирався вчитися далі, але почалася друга світова… Вчорашній випускник, ще не маючи повних сімнадцяти років, пішов добровольцем до армії. Був курсантом 2-го Київського артучилища, брав участь в обороні Києва, в серпні 1941р. був поранений. Після госпіталю знову військове училище, знову фронт, тяжке поранення в серпні 1942р., після якого — полон, і до лютого 1945р. — фашистські концтабори смерті.

У 1945p. працює у радянській воєнній місії в Західній Німеччині. З 1946p. — навчається на філологічному факультеті Дніпропетровського університету. По його закінченні у 1951 році працював у обласній пресі, журналі „Вітчизна”, був головним редактором  „Літературної України”. З 1964 року – секретар Спілки письменників України, з 1979 до 1987 року – Голова Комітету з Державних премій України ім. Т. Шевченка. Неодноразово обирався депутатом Верховної Ради Української РСР та Верховної Ради СРСР. Герой України. Удостоєний лауреата Державної премії СРСР, Національної премії ім. Т. Шевченка.

  Серйозною заявкою на письменницьку зрілість стала «Дума про невмирущого» (1957), присвячена воїнському та людському подвигу молодого радянського солдата, який загинув у фашистському концтаборі.

    Павло Загребельний автор понад сорока романів. За сценаріями його творів на Київській кіностудії імені Довженка зняті художні фільми: „Ракети не повинні злетіти”, „Перевірено – мін немає”, „Лаври”, „Ярослав Мудрий”.

Згодом кожен його новий твір ставав неординарною подією в літературному житті, викликав широкий суспільний розголос, привертав увагу науковців і критиків. Він створив цілу бібліотеку високохудожньої, талановитої історичної та сучасної прози, яка справила великий вплив на суспільну свідомість і думку, рішуче виступала в обороні національних святинь, стала для мільйонів українців камертоном громадянської небайдужості, людської гідності, високої духовності. Це романи „Європа–45”, „Спека”, „Європа. Захід”, „День для прийдешнього”, „Шепіт”, „Добрий диявол”, „Диво”, „З погляду вічності”, „Вигнання з раю”, „Безслідний Лукас”, „День шостий”, „Тисячолітній Миколай”, „Гола душа”, „Ангельська плоть”, „Попіл снів”, „Зона особливої охорони”, „Юлія або Запрошення до самовбивства”, „Брухт”, „Стовпотворіння”, книжка публіцистичних роздумів „Неложними устами”, п’єси, кіносценарії, літературні портрети сучасників, мистецтвознавчі, літературознавчі та критичні статті й розвідки. Вони активно сприймаються читачем, обговорюються критикою. Видання  письменника останніх років було зібрано у збірник  „Думки нарозхрист”.

    Твори Павло Загребельного перекладено мовами багатьох народів світу. Серед видань останніх років збірка публіцистичних статей „Український шлях”.

    З ім’ям Павло Загребельного пов’язані формування і творчий розквіт багатьох талановитих письменників, зокрема плеяди шістдесятників, молодої літературної хвилі минулого століття. Принциповий, безкомпромісний і безстрашний в обстоюванні істини, передової думки, національних інтересів, письменницької справи та кожного талановитого імені.

Він давав високі уроки громадянської мужності, людяності, порядності, відповідального ставлення до слова і діла. Це дійсно істинний класик в нашій літературі, найпотужніший український письменник сучасності. Його твори– це твори  на виріст, які залишаються не тільки в українській, але й світовій літературі. Талановитий у всьому Павло Загребельний являв яскравий взірець самовідданого служіння літературі,  народові, Україні.

Від 25 серпня 2004 року П. Загребельному за самовіддане служіння Україні, багаторічну плідну діяльність на ниві письменства, визначний особистий внесок у збагачення національної духовної скарбниці, утвердження гуманістичних ідеалів письменнику присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

  Павло Загребельний помер 3 лютого 2009 року. Похований у Києві на Байковому кладовищі (дільниця № 52).

      20 серпня 2014 року у Києві на фасаді будинку, де у 1977-2009 роках жив Герой (вулиця Терещенківська, 5), йому відкрито меморіальну дошку.

Источник http://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=1602

Добавить комментарий