Любомир Гузар

український релігійний діяч, предстоятель Української Греко-Католицької Церкви

(2001-2011 роки)

Багаторічний керівник відновленої УГКЦ став одним з небагатьох моральних авторитетів українців на рубежі 20-21 століття.

28058361_1813666318707985_5975903283342845537_nДитинство Любомир провів у Львові, де й закінчив народну школу та перший клас гімназії. До слова, його прадідом був отець Дмитро Гузар, священик УГКЦ, парох у містечку Завалів. Виховували Любомира у любові та повазі до християнської моралі та слова Божого.

У 1944 році сім’я його батьків виїхала до Австрії, де у місті Зальцбурзі продовжив навчання в українській гімназії, а переїхавши у 1949 році до США закінчив середню освіту в малій духовній семінарії (St. Basil College Seminary) в Стемфорді, штат Коннектикут. Любомир Гузар був членом Пласту та капеланом молодечих таборів Спілки Української Молоді (СУМ) у Елленвілі (штат Нью Йорк).

Богословські студії Любомир Гузар відбув у Вашингтонському Католицькому Університеті. У 1958 році одержав ліценціат богослов’я. Згодом вивчав філософію в Фордгамському університеті Нью-Йорка. У 1967 році отримав ступінь магістра, а у 1969 році (вже у Римі) – став доктором богослов’я. Захистив дисертацію на тему «Митрополит Андрей Шептицький — провісник екуменізму»). У 1972 році вступив у монастир св. Теодора Студита у Ґроттаферрата в Італії.

2 квітня 1977 року в монастирі Студійського Уставу в Кастель-Гандольфо біля Рима Гузар був висвячений Верховним Архієпископом Йосипом Сліпим на єпископа без згоди Римського Архієрея (тому аж до 1996 року не діяв як єпископ). У 1978 році Патріарх Йосип призначає єпископа Гузара архімандритом цього монастиря, а також відповідальним за монастирі студійського уставу за межами України.

У 1993 році разом із усією монастирською спільнотою з Гроттаферрата Гузар повернувся до України та мешкав у передмісті Львова – селі Зимна Вода.

Любомир Гузар був одним із засновників та активних учасників ініціативної групи «Першого грудня».

Під час Євромайдану блаженнійший Любомир Гузар закликав усіх чинити добро: «Ми мусимо бути того свідомі, що у нашому народі є група людей, для яких найважливіша їхня власна вигода». «Яка на це може бути ефективна відповідь? Серед нас дуже багато добрих людей. Але замало бути добрим — треба чинити добро. Якщо хочете жити у нормальній державі, передати її дітям і внукам — чинімо добро».

Повагу українців до Любомира Гузара релігієзнавці вважають суспільним феноменом.

Джерело: Щоденна всеукраїнська газета «День»