Іван Чиженко

український вчений у галузі електротехніки, доктор технічних наук. Створив наукову школу в галузі вентильно-перетворювальної техніки

Народився у 1916 році в селянській родині на Київщині – доктор технічних наук, професор, академік Національної академії наук України, завідуючий кафедрою теоретичних основ електротехніки (1950-1989рр.), проректор з наукової роботи (1959-1969рр.), радник ректора КПІ (з 1989р.), Заслужений діяч науки і техніки УРСР (1974р.), Кавалер Ордена Леніна (1961р.), Лауреат Ленінської премії СРСР (1962р.), Лауреат Державної премії УРСР (1982р.).

Трудова діяльність Івана Мироновича Чиженка почалася в 1931 році. Освіту отримав в школі фабрично-заводського учнівства, на рабфаці. У 1935 Іван Миронович вступив у КПІ. У 1940 з відзнакою закінчив Київський політехнічний інститут, після чого працював інженером центральної високовольтної лабораторії Дніпроенерго.

З 1941 по 1945 рік Іван Миронович Чиженко брав безпосередню участь в боях на фронтах Великої Вітчизняної війни, пройшовши славетний шлях від Волги до Ельби і Праги. Нагороджений двома орденами Вітчизняної війни II ступеню, орденом Червоної Зірки, бойовими медалями.

Після демобілізації з Радянської Армії Іван Миронович поновив наукову та педагогічну діяльність в Київському політехнічному інституті, пройшовши шлях від асистента до професора. У 1949 році захистив кандидатську, в 1963 – докторську дисертацію.

Створив наукову школу в галузі вентильно-перетворювальної техніки. За розробку компенсаційних перетворювачів І.М.Чиженко у 1962р. удостоєний Ленінської премії СРСР.

Під керівництвом Івана Мироновича Чиженка підготовлено 50 кандидатів та докторів наук. Його лекції прослухали понад 20 тисяч студентів.

Ним опубліковано понад 300 наукових праць, в тому числі 15 книг. Має 32 авторських свідоцтва на винаходи, які отримали широке визнання.

Видатний український вчений і педагог Іван Миронович Чиженко завжди створював навколо себе атмосферу, сповнену доброзичливості та поваги до людей. Напружену науково-педагогічну роботу І.М. Чиженко поєднував з великою суспільно-організаційною діяльністю. Протягом 10 років – з 1959 по 1969 – він виконував обов’язки проректора КПІ з наукової роботи, усі свої здібності спрямовував на підготовку наукових кадрів, розвиток наукових досліджень, зміцнення матеріальної бази кафедри та інституту.

Академік І.М. Чиженко відомий не лише в нашій країні, а й за кордоном, завдяки визначним науковим працям, численним підручникам. Він створив свою наукову школу. Під його науковим керівництвом захищено 50 кандидатських та докторських дисертацій.

На кафедрі теоретичної електротехніки було проведено заходи з вшанування заслуг Івана Мироновича. Їх було продовжено на його батьківщині в селищі Козин під Києвом. Тут відбулося покладання квітів на могилу біля його пам’ятника. А в музеї села було відкрито експозицію, присвячену видатному земляку. Крім того, на будинку, де жив Іван Миронович, на честь знаменної дати було встановлено меморіальну дошку.

Джерело:  www.kpi.ua

Добавить комментарий