День прикордонника – це свято, яке повинне відродити історичні традиції України та її прикордонних військ. Святкування цього дня налічує десятки років і триває досі.

den-prykordonnyka-1

Охорона кордонів завжди було завданням, актуальним для будь-якої країни. Історію прикордонних військ можна віднести ще до часів Князя Володимира, коли почала створюватися оборонна система.

Міста будувалися у той час по берегах річок. І перша письмова згадка про межі відноситься саме до цього часу, коли Князь дав розпорядження будувати міста по річках Сула, Осетра та Трубежа, а кращим чоловікам було велено організувати охорону меж Русі. При Івані Грозному кордони держави стали набагато ширшими і 1 січня 1571 був призначений начальник сторожової служби, ним став Воротинський.

Правоохоронці рубежів, ще у давні часи боролися з контрабандистами, які нелегально переправляли товар через кордони.

Після 1812 року Російська імперія стала розвиватися прискореними темпами, налагоджувалася торгівля з зарубіжними країнами, а разом з нею і контрабанда товару стала більш значною, що змусило прийняти рішення про створення прикордонної варти.

Кінець XIX століття приніс певні зміни у завдання вартової служби кордонів і їх вивели з митного відомства. Олександр III видав указ утворити новий Окремий корпус прикордонної варти, це сталося 15 жовтня 1893 року. Основними завданнями прикордонників були – охорона кордонів і боротьба з контрабандистами.

Під час Першої Світової війни прикордонники були введені до складу діючої армії і воювали майже на всіх фронтах.

Радянська прикордонна охорона починала своє становлення у дуже важкий час, але ветерани-прикордонники не покинули своїх бойових постів і намагалися передати новачкам весь свій досвід у цій нелегкій справі. 26 травня 1918 Рада Народних Комісарів заснувала прикордонну службу, якій було доручено охорона кордонів РРФСР. А 6 вересня була введена форма для прикордонників, вона дуже нагадувала ту, що використовується донині.

Через роки прикордонну охорону стала здійснювати Державна прикордонна служба України. Ця свято спрямоване на те, аби підняти дух солдатів, які виконують свій обов’язок перед державою.

«Встановити професійне свято — День прикордонника, яке відзначатиметься щорічно 28 травня» (Указ Президента № 431 від 21.05.2003).

Таку зміну Президент України вніс до Указу від 25 травня 1992 року № 308, в якому дата святкування була визначена 4 листопада, в ознаменування створення 4 листопада 1991 Українських прикордонних військ на базі Західного прикордонного округу. Ця дата не прижилася, прикордонники, які проходили службу за радянських часів, як і раніше широко, хоч і неофіційно відзначали своє професійне свято «по-старому», 28 травня.

1 серпня 2003 набув чинності Закон «Про державну прикордонну службу України». В даний час, спираючись на традиції і досвід усіх поколінь захисників рубежів, особовий склад Державної прикордонної служби України зустрічає своє професійне свято в корені, трансформувавши всю систему прикордонної служби.

Найбільший по протяжності кордон Україна має на сході — з Росією (більш ніж 2245 км, 320 з яких припадають на морську ділянку).

Україна межує також з Білоруссю, Угорщиною, Молдовою, Польщею, Румунією, Словаччиною.

Про прикордонні війська можна говорити дуже багато, у всіх війнах наші прикордонники брали безпосередню участь, а героїзм деяких з них змушує щиро поважати цих людей. Багато чого було зроблено прикордонниками і після війн, для відновлення миру і спокою у державі.

Прикордонні війська – це самостійна структура, яка виконує свої обов’язки за підтримки прикордонних районів країни. Озброєння прикордонників достатньо широке – це стрілецька зброя, бойова техніка, літаки, кораблі і різні спеціальні технічні засоби, які допомагають у виконанні службових завдань. Підготовка кадрів у прикордонні війська ведеться тільки у спеціалізованих вищих навчальних закладах.

Служба у прикордонних військах – це почесний обов’язок, який довіряють далеко не кожному солдату, охорона зовнішніх кордонів держави вважається досить престижною в армії. Жоден прикордонник не пропускає цього знаменного дня.

За традицією, 28 травня прикордонники збираються у певних місцях, де і відзначають своє свято, згадуючи минулі дні служби.

Джерело: zbroya.info work.ua

Добавить комментарий