Майк (Михайло) Йогансен

український поет. Автор збірок віршів “Д’горі”, “Революція”, “Пролог до комуни”, “Доробок”, «Ясен», та ін.

 

Йогансен_МайкМайк Гервасійович Йогансен (псевдоніми В.Вецеліус, М.Крамар) народився в сім’ї вчителя німецької мови. Майбутній поет навчався в гімназії та на історико-філософському факультеті Харківського університету. На час закінчення вузу (1917 р.) знав старогрецьку і латинську, вільно володів англійською, німецькою, італійською, іспанською, французькою, не кажучи вже про скандінавські та слов’янські мови.
Ще дев’ятнадцятирічним юнаком почав заробляти приватними лекціями з німецької мови, виступати в періодичних виданнях з віршами російською мовою.
Після жовтня 1917 року писав українською мовою поезії. За сімнадцять років творчої діяльності Йогансен видав вісім збірок віршів, десять книжок прози, в тому числі дві — гуморесок, п’ять книжок нарисів, чотири збірки для дітей, ряд перекладів.
Головною справою життя митець вважав поезію, він був єдиним зачинателем революційно-романтичної течії. Реалістичне змужніння цього романтика відбувалось від збірки до збірки, яким він давав символічні назви. Хоч у багатьох творах Йогансена і відчутне замилування красою природи, він є поетом-урбаністом. Разом з тим, незважаючи на стихійність романтичного пориву, він поет-філософ.        Перша поетична книжка «Д’горі» вийшла в 1921 році. За нею побачили світ «Кроковеє коло», «Революція» (1923), «Пролог до комуни» та «Доробок» (1924). Книжка «Ясен» охоплює поетичну творчість 1925-1929 рр.
Окрім поезії Йогансен успішно виявив себе і в жанрі прози.        На 1928-1929 рр. припадає вихід книжок для дітей. Перша з них — «Жабка. Кіт (Чудило). Собака (Джан)» — побачила світ у 1929 році. Далі з’являються збірки «Хитрі качки» (1935), «Старий вепер» (1936), «Джан та інші оповідання» (1937). Посмертно видано книжки: «Кіт Чудило» (1967, 1968), «Краби» (1968), «Собака, що лазив на дерево» (1989).
В основі оповідань письменника — особисті спостереження, досвід мисливця-мандрівника. Галерея звірів, птахів, комах проходить перед читачем, він дізнається про їх спосіб життя, звички, ставлення до людей.
Майк Йогансен любив подорожувати. Чи то із записною книжкою, чи то з мисливською рушницею за плечима, він об’їздив і сходив тисячі кілометрів по Україні, Казахстану, Дагестану. Враження і спостереження з тих мандрівок вилились на сторінки його нарисів «Три подорожі» (1932), «Подорож у Дагестан» (1933), «Подорож людини під кепом», «Кос-Чагил на Ембі» (1936).
Життя письменника раптово обірвалось в часи сталінізму. 18 серпня 1937 року Йогансен був заарештований і звинувачений в антирадянській, націоналістичній діяльності.
Розстріляли письменника у Києві.
Реабілітований посмертно.
На жаль, сьогодні ім’я М.Йогансена залишається у смузі призабутих, малознаних. Досі не перевидано вибраних творів митця, не написано жодної монографії або збірника., статей про нього.
Але ніщо цінне не зникає безслідно — живе і діє доробок співця нової ери!

Джерело:  chl.kiev.ua

Добавить комментарий