Український громадський діяч, письменник, меценат, публіцист, юрист, народовець

Михаил_Качковский_1891_Теофил_Копыстинский_1844-1916

Народився 29 липня 1802  Качковський Михайло — (помер 20 серпня 1872)

Народився у селі Дубно (нині Підкарпатське воєводство Польщі) в родині священника. По закінченні юридичного факультету Львівського університету працював судовим радником в Самборі. Пізніше був призначений радником вищого крайового суду у Львові. Був відомим меценатом, матеріально підтримував письменників і публіцистів. Прихильно відносився до народовців, національного руху галицьких русинів. Качковський також цікавився подіями на Великій Україні, підтримував козацькі традиції в Галичині, влаштовував читання  Тараса Шевченка.  У 1861 році Михайло Качковський заснував у Львові газету «Слово», перший незалежну велику політичну російську газету в Галичині, яка служила органом староруської партії і проіснувала до 1887 роки.

У 1860-70 рр. підтримував осередок руху галицьких русинів, що виник під проводом Івана Наумовича на Коломийщині. При Народному Домі у Львові створив фундацію (80 тис. гульденів) на нагороди за твори українською літературною мовою. Помер у Кронштадті під час подорожі по Росії. Його ім’ям було назване засноване (1874) на зразок товариства  «Просвіта»  москвофільське  культурно — освітнє товариство  «Товариство ім. М. Качковського», хоча сам Качковський москвофілом ніколи не був.

Весь свій статок, 80000 гульденів (близько 60000 рублів), Михайло Качковський заповідав на народні цілі. На ці кошти і в пам’ять заслуг Михайла Качковського в 1874 році, за ініціативою Івана Наумовича, було засновано в Галичині «Товариство імені Михайла Качковського», що мало своїм завданням просвіта та підняття рівня економічного добробуту русинів, шляхом поширення знань, видання народних книг.

Помер під час подорожі по Росії. Похований у Кронштадті, на його могилі членами Петербурзького слов’янського благодійного товариства був поставлений пам’ятник.

Джерело: wikitwiki.in.ua

Добавить комментарий