ЄВГЕН ПЕТРУШЕВИЧ

 КЕРМАНИЧ ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ

Petrushevych_YevhenЄвген Омелянович Петрушевич народився 3 червня 1863 року у місті Буськ (нині Львівська область) в сім’ї греко-католицького священика. Батько був знавцем української історії й літератури, людиною широкого духовного кругозору, глибокої національної свідомості. Відповідно виховав своїх трьох синів.

Після закінчення Академічної гімназії поступив на навчання у Львівський університет на правничий факультет. Вже в студентські роки став одним із лідерів молодіжного руху, очолював «Академічне братство». Після отримання ступеня доктора права відкрив у місті Сокаль (нині Львівська область) адвокатську канцелярію. Виявив себе талановитим організатором суспільно-політичного й культурно-освітнього життя у віддаленому від галицької столиці повіті. Був головою повітової «Просвіти». Закладав мережу її осередків у регіоні, заснував повітову ощадну касу. Як адвокат здобув прихильність широкого загалу населення професійним захистом від свавілля властей. Із утворенням 1899 року Української національно-демократичної партії став її активним членом.

На перших (після прийняття в Австро-Угорщині демократичного закону) виборах до парламенту 1907 року його було обрано послом від великої виборчої округи Сокаль – Радехів – Броди (нині міста Львівської області). У 1908 році переніс адвокатську канцелярію до міста Сколе (нині Львівська область), де невдовзі став посадником міста, а у 1910 році його від Стрийської виборчої округи було обрано послом до Галицького сейму у Львові. Протягом двох років як провідний діяч Українського сеймового клубу очолював боротьбу галицьких послів за новий виборчий закон, який, врешті-решт, було ухвалено.

У 1916 році у розпал Першої світової війни замінив К.Левицького на посаді голови української парламентської репрезентації, очолив боротьбу на захист інтересів українства.

З 19 жовтня 1918 року – президент Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), а з 9 червня 1919 року отримав диктаторські права, які означали сумісництво обов’язків президента й голови уряду республіки.

Опинившись в еміграції продовжував боротьбу за відновлення незалежності ЗУНР на міжнародній арені.

У травні 1923 рку змушений був розпустити уряд ЗУНР в екзилі й ліквідувати дипломатичні представництва та місії за кордоном, переїхав у Берлін, де продовжив дипломатично-пропагандистські акції на захист українського народу, розповсюджував ноти протесту проти діяльності польських окупаційних властей, надсилав заяви до Ліги Націй, видавав газету «Український прапор», надавав морально-політичну підтримку інтернованим частинам Галицької армії у Чехословаччині.

У похилому віці Є.Петрушевич співпрацював з Українським Національним Об’єднанням (УНО), іншими емігрантськими організаціями.

Коли у вересні 1939 році Німеччина напала на Польщу, надіслав уряду Гітлера протестний меморіал.

Помер у Берліні, похований на берлінському цвинтарі римо-католицької катедри св. Ядвіги представниками УНО, які згодом встановили на могилі пам’ятник.

Перепохований 1 листопада 2002 року у Львові на Личаківському кладовищі.

1 листопада 2008 року на Батьківщині Є.Петрушевича у  місті Буськ на Львівщині було відкрито перший монумент Президенту ЗУНР.

У 2016 році відзначається 153-річчя від дня народження Є.Петрушевича.

Джерело: litopys.com.ua

Добавить комментарий