Микола Барабашов

український астроном, дослідник Місяця і планет Сонячної Системи. Іменем М.Барабашова названо малу планету та кратер на Марсі

Микола Павлович народився у Харкові 30 березня 1894 року. Він добре грав на скрипці, любив класичну музику, читати книжки. Барабашов вчився дуже старанно у 1-й харківській гімназії. По закінченні гімназії він отримав срібну медаль.

У складний час громадянської війни він не тільки готувався до отримання професорського звання на кафедрі астрономії, але і працював учителем у школі. Пізніше був зарахований до штату обсерваторії. У 1930 році був призначений директором обсерваторії На честь 75-річчя вченого у привітанні Астрономічної Ради АН СРСР було написано: «Вам дано було пережити найрідкіснішу для вченого-астронома радість — підтвердження космічними станціями Ваших висновків, зроблених біля телескопу, й про будову місячної поверхні».

Усе ж таки він був правий, що саме Місяць і  планети земної групи будуть небесними тілами, на які в першу чергу полетить людина. Саме Микола Павлович сприяв народженню харківської школи планетознавства. Барабашов добре знався в питаннях астрономічного обладнання. Він виготовив власними руками чимало дзеркал для аматорських телескопів. Виготовлений  у роки студентства двадцятисемисантиметровий рефлектор був переданий Барабашовим обсерваторії в 1931 році. Саме на ньому й  досі проводять ознайомливі екскурсії по об`єктах Сонячної системи у міському планетарії.

У 1959 році космічний апарат «Луна-3» передав перші знімки зворотнього боку Місяця. Перший «Атлас зворотнього боку Місяця»  редагував М.П. Барабашов.

Заслуги академіка були відзначені владою. У 1941 році вченому присвоїли звання Заслуженого діяча науки України. Завдяки його зусиллям Харківська школа астрономії міцнішала і отримувала підтримку держави.

Також академік читав лекції з астрономії для великої аудиторії, виступав по радіо, на телебаченні. Йому дуже хотілося, щоб наука про зірки і планети заволоділа серцями як можна більшої кількості людей. За ініціативою Миколи Павловича у нашому місті став будуватися планетарій. Помер М.П. Барабашов 29 квітня 1971 році у віці 77 років.

У 1987 році Академія науки України заснувала премію ім. академіка М.П. Барабашова. Вона призначається за видатні заслуги у сфері астрономії та експериментальної фізики.

Його ім`я носить мала планета-астероїд 2883. На Марсі є кратер «Барабашов».

Я  вважаю, що ім`я цього видатного вченого було незаслужено забуте нащадками. У сучасних харків`ян воно асоціюється з ринком, а це несправедливо! Заслуги Миколи Павловича перед народом величезні! Він залишив по собі багато цікавого. Учні академіка сьогодні працюють у кращих обсерваторіях, університетах, планетаріях країни та світу. А співвітчизники вшанували пам`ять вченого, назвавши його ім`ям вулицю на Салтівці та станцію метрополітену.

Джерело: www.kharkivschool3.at.ua

Добавить комментарий