Закон про Вищу раду правосуддя опублікований в середу в офіційному органі Верховної Ради газеті «Голос України».

Закон набуде чинності 5 січня, за винятком низки пунктів, які набирають чинності пізніше.

Як повідомлялося, 3 січня стало відомо, що закон підписав президент України Петро Порошенко. Підписання відбулось під час зустрічі з головою Вищої ради юстиції Ігорем Бенедисюком і заступником голови адміністрації президента Олексієм Філатовим.

«Орган, який знімає політичну складову у судової гілки влади, прибирає Верховну Раду з механізмів призначення, надання згоди на притягнення до відповідальності та звільнення суддів«, — зазначив переваги створення цієї Ради президент.

Народні депутати прийняли закон «Про Вищу раду юстиції» в ніч на 21 грудня 2016 року.

Закон визначає статус, повноваження, засади організації та порядок діяльності Вищої ради правосуддя. Відповідно до закону Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського самоврядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на основі відповідальності, підзвітності суспільству, формування доброчесного і високопрофесійного корпусу суддів.

Документ передбачає, що Вища рада правосуддя приймає рішення про звільнення суддів з посади і дає згоду на затримання чи арешт судді. Вища рада правосуддя також забезпечує здійснення дисциплінарним органом дисциплінарного провадження щодо суддів.

В даний час згоду на затримання і арешт судді дає Верховна Рада.

Закон дає Вищій раді правосуддя повноваження вносити подання про призначення судді на посаду, створювати органи для розгляду справ про дисциплінарну відповідальність суддів, приймати рішення про переведення судді з одного суду до іншого, узгоджувати кількість суддів у суді, брати участь у визначенні витрат Держбюджету на утримання судів, органів правосуддя, затверджувати за поданням Державної судової адміністрації України нормативи кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення судів.

До складу Вищої ради правосуддя входить 21 чоловік, 10 з них обирає з’їзд суддів з числа суддів або суддів у відставці, 2 призначає президент, 2 обирає Верховна Рада, 2 – з’їзд адвокатів, 2 – всеукраїнська конференція прокурорів, 2 – з’їзд представників юридичних вищих навчальних і наукових установ. Голова Верховного суду входить до Ради за посадою.

Її членів обирають строком на чотири роки. Одна і та сама особа не може займати посаду члена Вищої ради правосуддя два терміни поспіль. Закон прописує порядок обрання членів Вищої ради правосуддя, їх права та обов’язки, порядок звільнення.

Прописана структура та організація діяльності Вищої ради правосуддя. Для розгляду справ про дисциплінарну відповідальність суддів Рада створює дисциплінарні палати до складу кожної з них входить, щонайменше, чотири члени, значна частина з них повинна бути в минулому суддями.

За матеріалами interfax.com.ua

Добавить комментарий