Олег Антонов

радянський авіаконструктор, доктор технічних наук; жив і працював у Києві; створив понад 60 типів літаків та планерів типу АН (пасажирських, транспортних та ін.).

При всій своїй любові до неба Олег Костянтинович Антонов був дуже земним людиною. Був тричі одружений. Вивів в люди чотирьох дітей. У вихідні любив працювати в саду, в столярній майстерні, писати картини. Одна з них, як не дивно, називається «Катастрофа».
Авіатори зазвичай не люблять говорити про повітряні трагедіях. Навіть придумали таке хитре поняття — важке льотне пригода. А тут сам авіаконструктор веселіше сюжету підібрав: далеко в кінці злітно-посадкової смуги, що нагадує дорогу, — купа уламків розбитого літака. На передньому плані — шматок дюралю з Заклепувальний швом і біля нього — витончена жіноча туфелька. Виразніше, мабуть, не передати трагізм того, що сталося.
Антонов, кажуть, був дуже відповідальною людиною. Тому його літаки відрізнялися високою надійністю.
10 фактів з життя легендарного конструктора
«Так ця бабка може сісти навіть мені на капелюх!» — Вигукнув Хрущов, вперше побачивши в Жулянах Ан-2
1. Олег Костянтинович Антонов народився 7 лютого 1906 року в селі Троїці Московської губернії. Прадід Дмитро Антонов був декабристом, близьким до поету-революціонеру Кіндрату Рилєєва. Отець Костянтин Антонов, архітектор за фахом, був пов’язаний з передовими художниками свого часу. Будинки і мости, спроектовані і побудовані ним, до сих пір успішно експлуатуються в Санкт-Петербурзі та інших містах Росії.
2. Авіацією захворів ще в дитинстві в Саратові. Відвідував авіамодельний гурток, почав будувати планери. У 1921 році 15-річним хлопчаком пережив голод, що охопив Поволжя. Як розповідав «ФАКТАМ» молодший син авіаконструктора Андрій Олегович — історик мистецтва і художник-дизайнер одного з київських видавництв, в голодовку люди різали на шматки і варили шкіряні чоботи, їли кору дерев.
3. Щоб вступити до Ленінградського політехнічного інституту, юнак був змушений приховати своє дворянське походження. Пізніше, в 1937 році, органи НКВС все ж докопалися до його коренів. Від репресій Антонова врятував авіаконструктор Олександр Яковлєв. У нього молодий талановитий інженер виріс до першого заступника керівника дослідно-конструкторського бюро. У цьому ОКБ створювалися винищувачі, які серійно будували на Новосибірському авіаційному заводі сибіряки і евакуйовані фахівці Київського авіаційного заводу.
4. Трудову діяльність Олег Антонов почав інженером, а потім головним конструктором Московського планерного заводу. Будівництвом планерів він захопився ще студентом. Під час зльотів планеристів у Коктебелі на знаменитій горі Узун-Сирт (пізніше на честь загиблого планериста її назвали горою Клементьєва) Олег Антонов познайомився з майбутніми конструкторами космічних кораблів і літаків Сергієм Корольовим, Сергієм Ільюшиним, льотчиками-випробувачами Сергієм Анохіним, Костянтином Арцеуловим — онуком великого Айвазовського і теж художником …
На все життя в його душі залишилася пристрасть до ширяючого польоту. В 1980 році вони з батьком приїхали в Каунас на серійний завод, де будувалися планери конструкції Антонова. І Олег Костянтинович, якому на той час було вже 74 роки, взявся за старе — знову сів у кабіну планера і полетів. Тоді Андрія вразив і первісток батька Ан-2: дідок покряхтел мотором, не поспішаючи покотився по траві звичайного викошених рівного поля, раптом піднявся і пішов вгору.
А яке враження справив Ан-2 в 1947 році під час свого першого зльоту в Жулянах на першого секретаря ЦК Компартії України Микиту Хрущова! Побачивши, що літак злітає і сідає поперек злітно-посадкової смуги, керівник республіки захоплено вигукнув: «Та ця бабка може сісти навіть на поля моєї капелюхи!» Хрущов запропонував Антонову, КБ якого в післявоєнні роки знаходилося в Новосибірську на пташиних правах, переселитися в столицю України.
Нині у багатьох країнах Заходу існують цілі суспільства і клуби любителів Ан-2. Свого часу СРСР, а потім Польща зробили безліч цих економічних і невибагливих літаків. Ними можна обробляти поля, возити пасажирів і вантажі, катати екскурсантів, буксирувати планери. Тому власники славного трудяги періодично влаштовують в різних країнах зльоти любителів «Ганнусі».
Кілька років тому Юрію Володимировичу пощастило побувати на такому зльоті в Польщі. Організатори так гостинно приймали делегацію АНТК Антонова, що, коли прийшов час повертатися додому, кияни ризикували запізнитися в аеропорт — на дорозі між містечком, де проводився зліт, і Варшавою починалися автомобільні пробки. І тоді польський фермер закинув валізи гостей в свій Ан-2, який стояв мало не на городі, по мобілці зателефонував авіадиспетчерів і через півгодини вони були в аеропорту!
5. Одружився Олег Антонов в 30-і роки минулого століття. Його дружина Олена Сергіївна теж займалася проектуванням планерів. У 1936-му у них народився син Ролан. Закінчив три курси Московського авіаційного інституту і раптом захопився історією мистецтва, технічного дизайну. Потім працював в НДІ технічної естетики. Мав енциклопедичні знання. Був одружений, але дітей Бог не дав. Нічим серйозним не хворів, а помер рано — в 54 роки. Після важкого дня на роботі заснув і не прокинувся.

6. У 1937 році Олег Костянтинович познайомився з красунею-грузинкою Єлизаветою Шахатуні. Як розповіла «ФАКТАМ» старша дочка Ганна Олегівна — нині професор кафедри вищої математики Київського національного авіаційного університету, на той час батько вже почав самостійну роботу над своїм першим літаком ОКА-38. А Єлизавета Аветівна отримала навички фахівця з проблем міцності конструкцій вузлів і агрегатів в ОКБ Семена Лавочкіна. Через рік вони одружилися, з 1940 року стали працювати разом. Під час війни створювали десантні планери.

Якось охорона і всі, хто був на підмосковному аеродромі, обімліли: на їх смугу безшумно сідало якесь чудовисько. Коли воно наблизилося і по бетонці залязгалі гусеничні траки, авіатори дізналися … легкий танк Т-60 з прикріпленими до нього для планування крилами і хвостовим оперенням.

Тільки після війни стало відомо, що радянське командування виношував плани озброювати десантників і партизанів як артилерією, а й танками. Олег Антонов створив конструкцію «літаючий танк», який на випробуваннях успішно літав. Але в перші два роки війни вибули з ладу бомбардувальники ТБ-3. Тільки вони були здатні буксирувати в небо такий важкий планер.

7. У 1948-му, ще в Новосибірську, у Антонова і Шахатуні народилася старша дочка Аня. Ветерани АНТК розповідають, що ця красива пара, дві сильні особистості іноді нагадували двох тигрів, яким важко ужитися в одній клітці. Сильну, владну і сувору Єлизавету Шахатуні підлеглі позаочі назвали Шахін і боялися більше, ніж генерального конструктора. Зате в значній мірі саме завдяки Єлизаветі Аветівна як засновнику однієї з кращих в світі шкіл міцністів в області створення транспортних машин літаки Антонова виявилися чи не найбільш міцними і надійними.

Не настільки міцним виявився їхній шлюб. Але навіть після розлучення і одруження авіаконструктора колишні чоловік і дружина багато років пропрацювали разом. Вони цінували талант і професійні якості один одного.

Внучка Олега Костянтиновича Вета закінчила факультет міжнародних відносин Київського університету, живе і працює у Франції. Її дід теж вільно говорив по-французьки. На міжнародних авіасалонах в Ле Бурже з іноземцями спілкувався, як правило, без перекладача.

8. У 1965 році гостей Ле Бурже здивував своїми розмірами і потужністю новий літак Ан-22 «Антей», який прилетів з Радянського Союзу. «Так він спочатку нас самих здивував! — Розповідав «ФАКТАМ» льотчик-випробувач Юрій Курлін, який першим піднімав цю громадину в небо. — Перед вильотом зі Святошина дехто навіть пропонував знести частину будиночків дачного масиву Берківці. Боялися, для зльоту не вистачить смуги. Тоді я сам виміряв її довжину метром-шагалкой. І ризикнув. Важкий літак слухняно відірвався від землі задовго до кінця бетонки ».

Для прес-конференції Олегу Антонову не знадобився зал. Її кияни провели прямо в просторому вантажному відсіку «Антея». Один іноземний журналіст назвав радянський літак військовим. «А ви знаєте, що зброєю може бути навіть мирна пляшка лимонаду? — Відповів Олег Костянтинович. — У роки війни наші люди наливали в пляшки горючу суміш і знищували фашистські танки! »Усі присутні зааплодували Антонову.

Тоді невгамовний опонент звинуватив Антонова в тому, що його літаки недостатньо гарні, витончені. «Красиво те, що функціонально, — відповів авіаконструктор. — Чому красивою вважається жінка з широкими стегнами і пишними грудьми? Тому що може народити і вигодувати здорову дитину! »Зал вибухнув оплесками.

9. Різні завдання доводилося ви-конувати «Антея». У 60-80-ті роки минулого століття вони доставляли на газонефтепромисли Сибіру, ​​де не було доріг і не скрізь були водні магістралі, важке великогабаритне обладнання, сідали прямо на замерзлі болота. А під час арабо-ізраїльської війни той же Юрій Курлін на «Антей» пішов від ізраїльських винищувачів і доставив з Каїра в підмосковну Кубинку захоплений радянською розвідкою новітній ізраїльський танк американського виробництва.

Одним з найцікавіших вантажів «Антея» в 80-90-і роки були величезні крила і центроплан для нових повітряних важковаговиків

Ан-124 «Руслан» і Ан-225 «Мрія». Їх перевозили з Ташкента до Києва на спині літака. Для цих рейсів конструктори придумали протиобмерзних систему, в бак якої заливалося близько тонни чистого спирту. Але погода на маршруті була відмінна, включати систему не знадобилося. Зате під час посадки на проміжних аеродромах за пару пляшок спирту київський борт заправляли гасом позачергово і в потрібній кількості.

Величезний реактивний «Руслан» може і в наш час швидко доставити в будь-яку точку земної кулі самохідну установку з балістичною ракетою або цілий десантний полк з озброєнням і технікою. Кілька років тому автору цих рядків разом з українськими вертольотами-миротворцями довелося летіти на ньому з Гостомеля до столиці африканської країни Сьєрра-Леоне, де в той час йшла війна за алмазні копальні. Завантажували літак довше, ніж він летів. За добу в ньому помістилися чотири великих бойових вертольоти Мі-8 і довгі ящики зі знятими лопатями. У черзі на розвантаження стояли також шістнадцять КамАЗів з ящиками з боєприпасами, бочками з пальним, солдатськими ковдрами і іншим армійським майном. А летіли ми туди лише вісім годин, без посадки.

10. Третя дружина Антонова Ельвіра Павлівна працювала інженером-програмістом. Їхня донька Олена Олегівна після МАІ працювала в московському КБ імені Ільюшина. Коли після розпаду Союзу для вітчизняного літакобудування настали важкі часи, Олена закінчила ще й МГУ за фахом «ландшафтний дизайнер». Заміжня за бізнесменом. Розповіла «ФАКТАМ», що сумує за рідним Києвом, з вдячністю згадує вчителів і однокласників 96-ї школи в Святошино, а також про те, як батько вчив їх з братом Андрієм копали на грядках землю, косити траву, забивати в будинку цвяхи. Разом вони майстрували шпаківні для саду, разом розвішували їх на деревах. І кожну весну раділи, коли до своїх будиночків поверталися птиці.

Джерело: www.antonov.com

Добавить комментарий