Весною, а саме 8 березня святкується всесвітньовідомий день ніжності та жіночності. Але далеко не всі знають, що це жорстокий доказ боротьби за жіночі права і можливості. Отже, якщо стисло про появу цього свята.

Справжня історія появи 8 березня

Як і завжди є безліч легенд про походження жіночого дня. Наше завдання розповісти реальну історію.

Зародження жіночого руху

Не прихований факт, що в минулому був патріархат, і жінка мала нижчий від чоловіка статус. І в 19 столітті жінки, яких вважали істотами нижчого ґатунку, повстали в боротьбі за свої права.

Перші вимоги

18 століття — це час, коли лише одиниці могли собі дозволити здобувати освіту, вперше з’явились заклики жінок   про боротьбу за рівність. Радикальні ідеї вперше з’явились під час Французької революції 1789 року. Згодом, в 19 столітті, з’явились перші результати боротьби. Жінки домоглись помітне збільшення прав і свобод, але все ще повна рівність не з’явилась. І в цьому немає нічого незвичного, оскільки в вікторіанську епоху жінка, була просто  «власністю» чоловіка.

Наперекір бажанням суспільства жінки почали битву за свої свободи. Це допомогло їм вибороти законне право на власних дітей та приватне майно. Винятково, але все ж жінкам дозволялось навчатись в коледжах. Для прикладу згадаємо Елізабет Блекуелл, яка була першим дипломованим лікарем в США . Однак більшість, все ще працювали на заводах в жахливих умовах задля їжі.

Боротьба набирала обертів і вже в 1903 році в Англії з’явився рух  войовничих жінок під назвою «суфражизм», котрим керувала Еммелін Панкхерст. Ці безстрашні жінки йшли на мітинги та протести, приковувались до огорож, а коли тих саджали — голодували.

За п’ять років по тому, в Нью-Йорку кравчихи, яких не задовольняли жахливі умови праці, протестували. Вони йшли й вимагали покращення умов і підвищення оплати праці навіть тоді, коли поліція їх розганяла. Цей час і знаменується виникнення перших жіночих профспілок.

За декілька років відбулись подібні мітинги, але цього разу швачки повстали з вимогами рівності з чоловіками в правах, підвищити зарплату та зменшити робочий день. Лозунгом повстанців був «Хліб із трояндами», в якому хліб означав економічну достатність, а троянди – високоякісне життя. За рік в США Соціалістична партія першою на законодавчому рівні ввела жіноче свято. 

Протягом конференції серед жінок, що працюють 1910 року в Копенгагені виникла ідея про створення Міжнародного жіночого дня, ініціатором якої виступила Клара Цеткін. Всі 100 жінок с 17 країн погодились з Кларуою і 19 березня 1911 року європейська спільнота перший раз відзначила день жінок. Цього ж року, двадцять п’ятого березня в США відбулась трагедія, в наслідок якої загинуло сто сорок працівників, переважною більшістю були жінки-іммігрантки. Пройшли мітинги в доказ того, що катастрофа сталась внаслідок недотримання підприємства правил безпеки. З цих днів святкування Міжнародного жіночого дня не раз були ніби спогадом про цю трагедію.

 В царській Росії також були спроби боротьби за рівні права. 23 лютого 1917 року (за старим стилем) швачки вийшли на мітинг зі схожими до американських швачок вимог, а саме рівності в правах. Про свято першою в Радянському союзі заговорила Олександра Коллонтай. Вона запропонувала Володимиру Леніну офіційно впровадити  день жінок.

В 1977 році ООН проголосили ,що створюють День ООН за права жінок і міжнародний мир.  «Святкування минулого, планування майбутнього» — це вираз, створений ООН який став лозунгом жіночого дня в 1996 році. Темою для 1997 року стало «Жінки за столом світу», а в 1998 році « Жінки та права людини». Ця традиція продовжувалась всі ці роки й у 2019 році темою став вираз «Краще баланс, краще мир», іншими словами #BalаnceforBetter.

Як не дивно, але й в сучасному світі багато жінок не маю достатню кількість свобод. Культурна й релігійна сторона є перешкодами на шляху до створення гендерної рівності. Сумно, але факт, що жінки часто мають нижчу зарплату, менше в порівнянні з чоловіками керівних посад і більше насильства. Але на рівні з поганим є й багато позитивних зрушень : з’явились жінки-космонавти та прем’єр-міністри, жінки мають право працювати й мати сім’ю, існує реальний вибір. Не є секретом, що питання рівності ще до кінця не вирішено.

Цікавинки і звичаї в  різних країнах

Як і в Україні, у безлічі інших країнах світу відзначається Міжнародний жіночий день.

Для прикладу, в Китаї жінка отримує 8-дену відпустку, а в Італії заведено дарувати мімози та присвячувати жінці романтичні вірші, звідки пішла ця традиція достеменно невідомо, але ходять чутки, що це прийшло з Риму після Другої світової війни. У португальські та румунські дівчата організовують так звані «дівич-вечори». Велику увагу приділяють дівчата своєму святу і в Індії, вони влаштовують гулянки, щоб продемонструвати свою силу і активну позицію у суспільстві. Великі гуляння на яких висловлюється любов і повага до жінок влаштовують жителі Куби. А на святкування жіночого дня в Японії дівчата мають майже місяць. В цей час відбуваються Свято ляльок, День дівчат і Свято цвітіння персиків. Протягом цих днів на оселі розвішують кульки з квітів мандаринового чи вишневого дерев. Також проходять виставки ляльок, жінки надягають святкове кімоно. Дівчатам дають цукерки та подаруночки.

Восьмого березня в Індії святкується День Фарб. Люди танцюють і співають прямо на вулицях і обсипають один одного кольоровим порошком. Свято жінок у жовтні й святкується протягом 10 днів.

Цікавий факт, жіночий день вперше з’явився ще в Стародавньому Римі, як і сьогодні чоловіки дарували своїм жінкам квіти, вірші тощо.

8 березня це свято тендітних дівчат, ніжних матерів, розумних і вродливих жінок, і добрих бабусь. Жінки виборювали свої права протягом століть і це свято є підтвердженням того, що жіночу стать не можна назвати слабкою. Хотілося б привітати з цим чудесним днем і побажати радості, любові і посмішок. 

Прес-служба ГО «Майдан Січеслав-Дніпро»