9 листопада — День української мови та писемності

newskraine.com.ua
newskraine.com.ua

День української мови та писемності  відзначається в Україні на державному рівні 9 листопада. Його встановили в 1997 році 9 листопада за Указом Президента № 1241/97 «Про День української писемності та мови» задля підтримки ініціативи громадськості та відзначення ролі української мови для об’єднання українського суспільства.

В православному календарі – це день пам’яті преподобного Нестора-літописця – письменника, основоположника історіографії на Русі, мислителя,  першого історика Київського князівства, ченця Києво-Печерської лаври. Науковці вважають преподобного основоположником писемної української мови.

Нестор став ченцем в 17 років, дали його посвятили в сан диякона. Він мав широкий історичний світогляд та літературний хист. Написав такі відомі твори — – «Житіє Бориса і Гліба» та «Житіє Феодосія Печерського», датовані кінцем 11 ст. або на початку 12 ст.

Світове визнання Нестор отримав від роботи всього його життя – літопису Київської Русі. Він вніс зміни до зведення Никона (1073) та Іоанна (1093), проаналалізував певну кількість письмових та усних нових видань, продовжив оповідь до 1113 року та звобив текст літературним. Так з’явилось перше видання «Повісті минулих літ» початку 12 ст.

В давнину цього дня діти починали навчання в школах. Після школи батьки прямували до церкви та ставили свічки перед образом Нестора, вони вірили в те, що він допомагає дітям в навчанні. Також дуже важливо вчитись на протязі всього життя. Від цього можна отримати багато необхідного, як говорить народна мудрість «Хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду».

Зазвичай цього дня відбувається покладання квітів до пам’ятника преподобному літописцю, відбувається нагородження популяризаторів української мови, видавництв, що займаються випуском літератури українською мовою, проводять різноманітні конкурси.

 

Прес-служба ГО «Майдан Січеслав-Дніпро»

Добавить комментарий