858000_w_300Радянський Союз і Польща підписали договір про «обмін населенням» 9 вересня 1944 року. За цим документом поляки із Західної України переселялись на територію Польщі, а лемки з польської території — на Галичину.

Договір називався «Угода між Урядом Української Радянської Соціалістичної Республіки і Польським Комітетом Національного визволення про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР». З польської сторони договір підписав голова ПКНВ Едвард Осубка-Моравський, з української — голова Рада Народних Комісарів УРСР Микита Хрущов.

Обманом виявилася закладена в Угоді гарантія добровільності переселення. Вже наступного 1945 року місцевий комуністичний уряд долучив армію. Вояки Війська Польського, намагаючись пришвидшити депортацію, вдавалися до залякування, знущань над місцевими українцями.

Під час операція «Вісла» близько 150 тисяч українців були примусово розселені на теренах північно-західної Польщі з метою їх денаціоналізації. Українців із Польщі переселяли в Україну найбільше у Львівську, Тернопільську, Волинську, Івано-Франківську, а також у Луганську, Донецьку, Полтавську, Херсонську, Одеську області.

Депортовані мали отримати від УРСР гроші за майно, але ніхто нічого не отримав. Люди приїжджали з евакуаційними листами, де поляками був описаний перелік майна і його вартість. У середньому його оцінювали від 1 до 25 тисяч карбованців за тодішніми цінами. Земля у загальну вартість майна не входила.

Кожна депортована родина залишила у Польщі в середньому 7 гектарів землі. Достеменної кількості людей, якими обмінялись СРСР і комуністична Польща, немає. В цілому у 1944-1946 роках з УРСР прибули до Польщі, згідно з припущенням польських дослідників, понад 780 тисяч осіб, з них понад 740 тисяч поляків і понад 33 тисячі євреїв. За офіційними даними, з Польщі депортували майже півмільйона українців.

У 1944 році радянська влада виселяє родини учасників ОУН-УПА. Для цього на Західну Україну перекидають п’ять бригад Внутрішніх військ. Сім’ї вивозять у Красноярський край, в Іркутську, Омську та Новосибірську області. 27 листопада 1945 року приймають рішення про «очищення від населення території навколо підприємств і доріг в радіусі до 15 кілометрів». Під репресії підпадають духовенство й віруючі греко-католики.

Джерело: gazeta.ua