Здавалась, що в часи, коли ми живемо в епоху комп’ютерних технологій, люди сповна навчились користуватися інформацією у різних площинах та сферах діяльності: соціальній, економічній, політичній та правовій.

Принаймні, я так гадала та була впевнена, що такі мої думки відповідають дійсності. Тепер мушу визнати, що помилялась, та ще й як, і таке відкриття зробила, попрацювавши кілька тижнів у приймальні громадської організації «Майдан  Січеслав».

Спершу мене вражала та велика кількість громадян, які щодня приходили до офісу за допомогою та порадою. Я вбачала в цьому добрий знак: люди приходять, бо розраховують на допомогу, а значить — довіряють. І це дійсно так. Та паралельно з цим почала вимальовуватись ще одна картина: люди не розуміють своїх прав, вони повністю безпорадні в елементарних ситуаціях.

Можливо, хтось стане заперечувати, що це я не розуміюся в житті, мовляв дівчині трохи більше за двадцять, а вона вже починає вчити життю інших. То ж відразу для уявних опонентів наведу лише один приклад, щоб все стало ясно.

Кілька днів тому до нашого офісу прийшла жінка. Вся геть розгублена. Нещасна. Безпорадна. Так ось ця жінка розповіла про свою історію, я не буду описувати суть справи та ту кількість поневірянь, які випали на долю людини, скажу лише одне: в цій ситуації жінці довелось звернутись до міліції. А там, як виявилось, ця жінка (уявіть лише собі) підписала чистий аркуш паперу, погодившись на те, що все, що треба за неї потім заповнять трохи пізніше.

Підписавши абсолютно чистий аркуш, все ж таки жінку почали мучити докори сумління: а чи правильно вона зробила.

Ну, що тут сказати? У мене особисто бракує слів. І тому пропоную: для того, щоб жити по – новому, давайте вчитись мислити по – новому. А це означає, що ми повинні себе поважати, знати елементарні речі про свої права та обов’язки, діяти в рамках чинного законодавства та розуміти, що суспільство має контролювати владу, а не навпаки.

Ніхто не стане заперечувати того факту, що незнання законів не звільняє від відповідальності. Тому моя рекомендація, як майбутнього юриста, давайте ретельно вивчати Конституцію і знати наші права та втілювати їх в життя.

І якби жіночка, яка прийшла до нас за порадою, знала про елементарні правові моменти, то в жодному разі б не поставила свій підпис на абсолютно чистому аркуші паперу.

Так, я розумію, що літнім людям можливо важко буде студіювати правові аспекти нашого Основного Закону, що регулює правові стосунки між державою та суспільством, але ж в цих дідусів та бабусь є діти та онуки, які б могли розповісти стареньким про елементарні речі.

Я впевнена, що пройде трохи часу, ми оговтаємося після всіх випробувань, які послала нам доля, і будемо жити в новій демократичній Україні, а наші громадяни зможуть інтегруватися до європейської спільноти: і за рівнем життя, і за рівнем прав та свобод, і за рівнем самоповаги та гідності до самих себе.

Так, це нелегкий відрізок шляху, але ми його обов’язково подолаємо. Бо для цього наше суспільство здійснило Революцію Гідності. То ж будьмо її ГІДНИМИ.

член правління ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» Вероніка КОМІССАР

Добавить комментарий