x_1e80e27fУкраїну губить не лише війна, а й байдужість.

Є такий термін в соціології – абсентеїзм. Ні, він зовсім не має відношення щодо любові до міцного напою, яким любить зловживати богема. Насправді термін позначає небажання брати участь у виборах.

Причини абсентеїзму, наприклад, в Росії – тотальна недовіра до влади. Скажімо, свого часу у Владивостоці протягом шести років не могли нормально проголосувати. Сімнадцять разів намагалися – марно. В Пітері на виборе ледве 30 процентів електорату приходить.

Що ж, росіян цілком можна зрозуміти. Адже альтернативи «партії любителів Путіна» у них практично немає. Голосуй – не голосуй, отримаєш тих же і на тих же посадах.

Інша справа – Україна, де вибори – це невід’ємна частина життєдіяльності держави, причина для сліз і сміху у всьому світі. Це наші вибори проводяться із завидною періодичністю. Це у нас був третій тур голосування за нового президента. Це ми чекаємо виборів, як гречки небесної, тому що хоча б ненадовго можна отримати дармову допомогу від тих, хто потім роками нас грабує.

Але, на жаль, абсентеїзм добрався і до наших берегів. Досить згадати останні (тьху три рази) вибори президента.

Так, ми беремо участь або не беремо участі у виборах добровільно. І як у більшості європейських країн право вибору – голосувати чи ні – у нас так само вважається одним з прав вільної людини. І сьогодні, як ніколи, для «любителів абсенту» така практика може бути чревата.

Сьогодні життєво необхідно проводити і брати участь у виборах. Інакше не вплинути нам на економіку і тривалу війну, в якій кожен день гинуть і непоправно травмуються наші громадяни.

По суті абсентеїзм нашого часу – потурання бардаку у владі. І особливо це стосується не тільки Києва, а й Дніпропетровська, а також інших великих міст країни – Харкова, Одеси, Львова.

А поки дніпропетровські правителі та їхні заступники та інші «в.о.», як би часто вони не змінювалися, врятувати місто, на жаль, не можуть. Тому що працювати не вміють і на народ їм плювати з високої гори.

А нам потрібна нова кров, новий погляд на економічну політику. Потрібні фахівці, а не розмовляючи голови. І якщо ми будемо ігнорувати вибори, то завтра ця сама дармова гречка нам поперек горла встане – заморимося її відпрацьовувати…

Нещодавно я зустрів у центрі міста знайомого сищика з міського управління міліції. Він опитував мешканців одного з елітних будинків. «Що трапилось?» — питаю. «Та так, — каже, — ланцюжок у жінки зірвав якийсь грабіжник, шукаю можливих свідків. Знахабніли бандити геть, і вдень людям жити спокійно не дають, падлюки».

Ну, міркую, докотилися, дожилися. Говорив на правах конфіденційності з одним прокурором, так той також підтвердив: так, на руках у населення багато зброї, твориться справжнє беззаконня, а рівень злочинності зріс мало не вдвічі.

Якщо до цього розгулу лиходіїв додати АТО, а точніше справжню війну на Донбасі, то фільм жахів гарантовано. Тому, щоб не бути учасниками – жертвами! – цього кошмару в реальності, треба міняти владу. Треба уважніше придивитися до кандидатів, і проголосувати за людей справи, не пустоцвітів, метеликів-одноденок, які мріють вмоститися у чергове високе крісло, а відчувши мандат у своїх кишенях про потреби народу відразу ж забувають.

Не стану ні за кого агітувати – нехай земляки самі вирішують, хто в найближчі п’ять років буде вирішувати їх долі і забезпечувати комфорт і безпеку проживання в обласному центрі та на його околицях. Але все-таки нагадаю: коли ви ставите галочку напроти того чи іншого прізвища, ви не відпрацьовуєте передвиборний ремонт ліфта або залатану дорогу. Ви, як це не банально звучить, голосуєте за своє майбутнє. І лише від кожного з нас залежить, чи будемо ми залишатися посміховиськом в центрі Європи або нарешті покажемо всьому світу, що можемо і ворога бити, і жити по-людськи.

Довідка

Вперше абсентеїзм проявив себе ще в III столітті до нашої ери. Тоді велика частина римлян ігнорувала вибори, бо, на відміну від афінян, в Римі участь у голосуванні не заохочували.

У наш час в Греції та Австрії краще ходити на вибори. Інакше вас посадять за грати на строк до одного року.

У Мексиці вас за ігнорування виборів можуть оштрафувати.

В Італії «хворим» абсентеїзмом клеймо ненормального забезпечено.

 

І на завершення: Нещодавно в ОДА проходив круглий стіл щодо обговорення нового закону про місцеві вибори, де також піднімалося питання байдужості громадян до виборів. Не пам’ятаю від кого з присутніх, але пролунала цілком слушна пропозиція про штампик в паспорті, тим, хто прийняв участь у виборах.

Підтримую та вважаю цілком  справедливо. Відсутність штампику, що означає повна байдужість громадянина щодо розвитку суспільства, міста, держави в цілому, має породжувати дзеркальну реакцію суспільства відносно абсентеїста, на законодавчому рівні.

 

З повагою: Голова ГО «Майдан Січеслав-Дніпро»Віктор Романенко

Добавить комментарий