TRT02: PRÜGILA :TARTU, EESTI, 10APR08 - Pildil Aardlapalu prügila. sa/Foto SILLE ANNUK POSTIMEES
Яка екологічна обстановка в місті, чому горять звалища в країні, а також ще про багато іншого активістам ГО «Майдан Січеслав-Дніпро»  розповіла заступник начальника управління охорони навколишнього середовища Дніпропетровської міськради Ірина Козлова.

— Ірино Анатоліївно, городян турбує, чи не повториться у нас трагедія, що сталася у Львові?

— У Дніпропетровську на відміну від Львова вологість підвищена, тому пожежонебезпека нижче, до того ж наші відкриті полігони дотримуються встановлених норм рекультивації. У Львові, де немає навіть проекту по рекультивації і не було захисних екранів, рівень звалища доходив до 90 м. Там в балку 60 років сміття звалювали. У нас же існує так звана карткова система, при якій максимальна висота – 12 м. Кожен двометровий шар утрамбовують бульдозером, доводячи рівень до 0,5 м, і потім пересипають ґрунтом. Є захисний екран, дно покривають спеціальною плівкою, яка не допускає фільтрації. Саме так працюють на полігоні «Еко Дніпро», що біля Балці Пташиної на правому березі – це в районі села Новоолександрівка.

— Тобто там з рекультивацією все в нормі і пожежа нам не загрожує?

— Ми дали запит з метою отримання плану робіт щодо подальшої рекультивації комунальним підприємством «Еко Дніпро», але у них поки не вистачає коштів через борги перевізника – ТОВ «Дніпрокомунтранс» – населення ледь оплачує 80 відсотків за отримані послуги.

— «Дніпрокомунтранс» — це підприємство зараз на сміттєвому ринку монополіст. Коли буде проведено тендер?

— Так, з метою недопущення надзвичайної ситуації з 24 вересня минулого року комісійним рішенням міськради з ринку прибрали «Грінко». Але для проведення тендеру необхідно мінімум два місяці – це не наше особисте бажання, так треба по закону. Конкурс плануємо провести приблизно в жовтні.

— Чому ж так пізно? Немає охочих відібрати «жирний шматок» у «Дніпрокомунтрансу»?

— Справа в тому, що є один важливий нюанс. Якщо ми зараз почнемо конкурсну процедуру, то потрапимо на серпень-вересень – в так званий сезон кавунів.

— До чого тут кавуни?

— Так сезон називають екологи. Кінець літа і початок осені – період, коли накопичується велика кількість харчових відходів. Під час спеки вони швидко розкладаються. Якщо з ялинками у нас питання вирішувати навчилися, то в даній сфері все ще дуже складно. А в коней на переправі міняти не можна, інакше місто може опинитися в такому собі сміттєвому колапсі. Тому новий перевізник, який буде змінювати контейнери, виявиться в подвійній ситуації. Непогано, якщо повернеться «Екологія Україна» або «Грінко» — вони професіонали, за пару тижнів впораються. Але якщо прийде новачок, який не працював в місті з великими обсягами, не розробив логістику і так далі, вистачить всього двох днів, щоб через гниюче сміття ми отримали епідемічну катастрофу: сморід, пожежі, зростання числа гризунів і тому подібні «принади».

— Що має бути у нового перевізника, крім машин?

— По-перше, диспетчерська станція, великий контейнерний і транспортний парк з 20-процентним резервом. Перевагу віддаємо тим, у кого є більш нові машини і менш зношене обладнання. По-друге, важливо, щоб у претендента був інвестиційний план. До речі, на ринку міста поки конкурентів таким «монстрам» як «Дніпрокомунтранс», «Грінко» або «Екологія України» поки немає. Тобто фактично конкурентів у них немає. А фірмочки з трьома машинами проблеми городян не вирішать – з урахуванням того, що один лот на тендері – це один район. До того ж варто нагадати, що обслуговування міста – це великий ризик і відповідальність, тому всіх претендентів ми ретельно перевіряємо, а деякі йдуть самі, ознайомившись з жорсткими вимогами, затвердженими Кабінетом Міністрів України. До речі, відповідно новим вимогам, з 2012 року договори укладають мінімум на 5 років, тому буде вкрай суворий відбір. А термін роботи – не менше п’яти років – збільшений для того, щоб перевізники могли робити довгострокові інвестиції.

— У Києві заборонено вивозити сміття раніше 8.00, а у нас в деяких районах «Дніпрокомунтранс» буде жителів мегаполісу в 5.30. Наскільки це законно?

— У нас теж заборонено в таку рань будити городян, але поки альтернативи «Дніпрокомунтрансу» немає. Що стосується скарг, то жителі міста можуть завжди повідомити про порушення по нашому телефону 744-25-00, на гарячу лінію міськради або зателефонувати в поліцію.

— Також городяни нерідко скаржаться, що на закриті полігони все одно везуть сміття. Ви знаєте про це?

— Зрозуміло, ми в курсі. Скарг надходить багато. На жаль, якщо звалище закрите, деяких спритних підприємців це не хвилює. У місті маса так званих сірих перевізників сміття. І ми з начальником патрульної поліції обласного центру Володимиром Богонісом вже проговорювали питання з приводу виявлення цих самих перевізників, які працюють поза правовим полем – тобто без договорів з полігоном.

— Наскільки нам відомо, після трагедії у Львові профільне міністерство дало вказівку провести перевірки всіх полігонів в тому числі і в нашій області. Чого слід очікувати від цих перевірок?

— Ви маєте рацію, ми дійсно покладаємо на ці перевірки великі надії. Скажімо КП «Екологія Україна», якому належить однойменний полігон, дотримується, м’яко кажучи, неправильної позиції і ігнорує наші запити, посилаючись на те, що підприємство розташоване на території області. Мовляв, нема чого міської влади сувати носа в їхні справи – вони ж області підпорядковані. В результаті інформації щодо кількості сміття, вивезеного в минулому році на їх полігон, ми так і не отримали. Інакше як неподобством це не назвеш, адже мова йде про здоров’я та безпеку наших городян.

— У місті вкрай багато бродячих тварин, що, треба розуміти, так само шкодить навколишньому середовищу. Що ви думаєте з цього приводу?

— Це тому що у нас хороша кормова база. До того ж заводи через кризу менше стали коптити повітря, тому в останні роки навіть чайки почали кружляти над житловими кварталами, віддаленими від акваторії річок Дніпро, Самара та інших. Їм теж є чим поживитися, тому що контроль над звалищами, нажаль, втратили. До того ж кішок і собак підгодовують жалісливі городяни. Я люблю тварин і сама так роблю, але, з позиції чиновника, скажу, що, звичайно, до цього питання треба підійти досить серйозно. Я вивчала матеріали Харківської конференції, відповідно до яких, наприклад, стерилізація – не вихід, вона себе не виправдовує, бо під неї потрапляє не більше п’яти відсотків тварин. У Дніпропетровську приблизно 40 тисяч бродячих кішок і собак, ось, і рахуйте. До того ж стерилізована собака, особливо велика, цілком може стати ще більш агресивними. Та й просто кусати пес не перестає.

Розумію, що це кровожерливо звучить, але в цивілізованій Європі бродячих тварин спочатку відстрілювали, а вже потім тих, що залишилися, а це одиниці – стерилізували. І це – світовий досвід. У нас же думки «за» і «проти» розділилися 50 на 50.

Інше питання, що в місті, за твердженням працівників «Зеленбуду», стало набагато менше пташиних гнізд. Фахівці цього підприємства пов’язують цей факт з використанням піротехніки, хоча феєрверки і салюти у місті заборонені.

— Придніпровська ТЕС більше всіх інших підприємств шкодить атмосфері міста, але податки вони сплачують до обласного бюджету. В майбутньому щось зміниться?

— Частину податків область повертає місту. Але цього не достатньо. Керівники ТЕС обіцяли вкласти мільйони в охорону навколишнього середовища, очисні заходи, але, наскільки я знаю, нічого толком не зробили.

— Яких об’єктів торкнуться міністерські перевірки?

— Крім полігонів повинні будуть перевірити закриті звалища на межі міста й області, куди тоннами незаконно везуть сміття звідки завгодно. Додам ще, що Міністерство екології України буде реформувати Державну екологічну інспекцію. І це давно пора було зробити. Судіть самі: дану інспекцію три роки не пускали на полігон у Львові. Так чому нам дивуватися, що там сталася катастрофа?

— А що з реєстром усіх звалищ міста – вже почали збір інформації?

— Так, і городяни нам в цьому допомагають. Уже прийшли дані по звалищі на вулицях Винокурова і Генерала Пушкіна. В останньому випадку – це взагалі жах: центр міста, де на кромці обриву висить сміття. Якщо воно впаде, не дай боже, то не десятеро загинуть, а набагато більше.

— Зараз багато говорять про утилізацію і переробку пластику. Наше місто в цьому відношенні серед передових в Україні?

— Я б так не сказала, але справа це дуже прибуткова. Є у місті фірми, які для своїх потреб із пластику, після його переробки, виробляють бензин марки А95. Ще гранули роблять, канати, каналізаційні труби. До Харкова везуть сировину – там є дві переробні лінії де роблять синтепон.

— Така дорога штука – пластик?

— Тонна коштує від 7 до 12 тис. грн. – в залежності від кольору сировини. Тому і ажіотаж такий. А везуть цю сировину не тільки в Харків, а й в Китай, наприклад. Після первинної переробки можна одержувати біопаливо, а при спалюванні – електроенергію, як в Японії.

— А у нас електроенергія все дорожчає і дорожчає …

— Ми з цього не живемо, тому що електромережі всі належать ДТЕК. Хоча розмови, точніше, переговори з японцями на цю тему були. Йшлося, щоб завод у нас побудувати відповідний – по переробці і спалюванню сміття з метою отримання електроенергії. Були пропозиції з Харкова щодо компостування органіки для забезпечення роботи теплиць. Але це поки лише проекти. І з нашою непереможною бюрократичною машиною вони навряд чи найближчим часом будуть реалізовані.

— Що ж, будемо сподіватися, що бюрократію ми все ж таки подолаємо. Спасибі вам велике, Ірино Анатоліївно, за зустріч. Успіхів!

— І вам спасибі! Всього найкращого.

Прес-служба ГО «Майдан Січеслав-Дніпро».

Добавить комментарий