16 лютого 1154 року на ріці Серет під Теребовлем почалась битва між військами галицького князя Ярослава Осмомисла і київського Ізяслава Мстиславича, якого підтримували переяславський, волинський, дорогобузький та берестейські князі і військо чорних клобуків. Незважаючи на загальний успіх, великі втрати і втеча частини союзників завадили Ізяславу закріпити перемогу.

У 1804 році внуки київського князя Ярослава Мудрого Володар та Василько Ростиславичі отримали від великого князя київського Всеволода Ярославича невеликі волості у Верхньому Подністров’ї, виділені зі складу Волині, — Звенигород і Теребовлю. Після смерті у 1092 році їх старшого брата Рюрика, що володів Перемишлем, Володар об’єднав його зі Звенигородом, незважаючи на їх значну географічну відокремленість. У війні 1097—1100 років Ростиславичам спільними зусиллями вдалося відстояти свої володіння спершу від волинського князя Давида Ігоревича, а пізніше — від київського князя Святополка Ізяславича та його угорських союзників.

Завдяки колонізаційним процесам політичний центр Теребовлянського князівства поступово пересувався на південь, де піднеслося економічне та політичне значення Галича, який у 1124 році став центром окремого уділу. По смерті у 1141 році бездітного Ростислава Васильковича воно увійшло спочатку до володінь його брата Ігора, який залишився сидіти в Галичі, а з його смертю того ж таки року — до його племінника Володимирка Володаревича, який невдовзі остаточно об’єднав володіння усіх Ростиславичів у Подністров’ї та Перемишльське князівство в складі Галицької землі.Незважаючи на поразку в 1144 році від київського князя Всеволода Ольговича та заколот бояр, Володимирку вдалося придушити боярський заколот і зміцнитись достатньо, щоб через два роки відбити другу спробу Всеволода захопити Звенигород, а у наступні роки роширити межі Галицького князівства, зайнявши Шумськ, Тихомль, Вигошів і Гнойницю, міста на Погоринні, граничній території між Київщиною і Волинню, а також Буськ. Його експансія була зупинена у 1152 році, коли під Перемишлем Володимирко зазнав поразки від нового київського князя Ізяслава Мстиславовча, що виступив у союзі з мадярами.

Проте взяте зобов’язання повернути захоплені раніше волинські міста Шумськ, Тихомль і Буськ Володимирко не виконав і по його смерті у 1153 році Ізяслав розпочав другий похід на Галичину вже проти нового галицького князя Ярослава Володимировича (пізніше в літописі названого Осмомислом). Дружина Ізяслава Мстиславича, до якого приєдналися переяславський, волинський, дорогобузький та берестейські князі і військо чорних клобуків вирушило з Володимира і 16 лютого 1154 року підійшло до Теребовля. Скориставшись туманом, його частина переправилась через Серет, де під фортечними мурами міста завдало поразки галичанам, захопивши більшість з них у полон.Однак залишене по той бік ріки київське військо було розбите, частина союзних дружин втекла з поля бою, що змусило Ізяслава Мстиславовича наступного дня припинити бій і повернутись до Києва, так і не захопивши Теребовль.

З його смертю у листопаді того ж року і захопленням київського престолу тестем Ярослава Осмомисла князем ростово-суздальським Юрієм Долгоруким, напади на Галицьке князівство припинились на понад три десятиліття, які стали періодом його найбільшої могутності.По смерті Ярослава Володимировича у 1187 році почалась війна за галицький престол між його синами, які залучилина свій бік краківського князя Казимира ІІ та угорського короля Белу ІІІ.

Міжусобиця завершилась у 1198 році захопленням Галича волинським князем Роман Мстиславичем і занепадом галицької династії Ростиславичів, що брала свій початок від внука Ярослава Мудрого князя-вигнанця Ростислава Володимировича.

Джерело: .jnsm.com.ua