Згідно Указу Президента України №431/2007 від 21-го травня 2007-го року, з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам’яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людяності, дні пам’яті жертв голодоморів та жертв політичних репресій виділили в окремі пам’ятні дати.

1_5fc

«День пам’яті жертв голодоморів» відзначається в четверту субботу листопада, а «День пам’яті жертв політичних репресій» — щорічно у третю неділю травня.

Як відомо 2 червня 1937 було прийнято постанову Політбюро ЦК ВКП (б) ПБ-51/94 «Про антирадянські елементи»,  відповідно до якого 5 серпня 1937 вийшов наказ НКВС СРСР № 0044, який поклав початок масових репресій.

Вже до середини листопада 1938 року без суду було винесено 681692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Більше 1,7 млн. людей було відправлено в табори.

Згідно з розсекречених архівів і документів СБУ, в Україні з 1935 по 1951 рік жертвами розкуркулення стали понад 2 млн. 800 тис. людей.

У 1936 році заарештували 15717 осіб, у 1937-му — 159537, в 1938-м 106096, в 1939-м 11744. Близько 16,5 тис. чоловік було розстріляно в 1937-му. Події 1937-1938 років історики назвали періодом «Великого терору».

В Україні вже  розсекречені архіви і оприлюднені документи і матеріали про масові політичні репресії 1937-1938 років, їх поширено іноземними мовами за кордоном, в школах та інших навчальних закладах проводяться уроки на цю тему.

Щороку в третю неділю травня по всій Україні проводяться різноманітні заходи, присвячені пам’яті про ці страшні події. Цього року День пам’яті жертв політичних репресій припадає на 15 травня. В цей день ми згадуємо кожного, хто став жертвою політичних репресій часів більшовицького режиму, був ув’язнений у концтаборах або засланий у далекі безлюдні землі. Згадуємо знищених радянською владою селян, розстріляну інтелігенцію, закатованих патріотів.

Репресії і переслідування зачепили переважну більшість українських сімей. З плином часу  значна кількість репресованих, які відбули незаконні покарання, відійшли у Вічність. Ті, що залишились, та їх нащадки ніколи не вибачать  тих жахливих репресій і знущань, що були завдані суспільству злочинним комуністичним режимом. На мій погляд, давно вже настав час конкретизувати організаторів і виконавців всіх репресій, що відбувались в колишньому Союзі – це насамперед керівники комуністичної партії, які послуговувались антинародною тоталітарною ідеологією. Ідеологія комунізму, як і нацизм, має бути засуджена в нашій країні, бо інакше її прояви ще довго будуть  значними перепонами на шляху до розбудови вільного, демократичного суспільства.

Наведу такий приклад. Декілька років тому мій гарний товариш Василь Варченко, син репресованого, за власні кошти побудував у своєму селі Краснопілка Вінницької області пам’ятник жертвам комуністичних репресій.

006 Проект пам’ятника розробив відомий дніпропетровський скульптор Володимир Наконечний. Проект і розташування пам’ятника було узгоджено з виконкомом сільської ради. Але після встановлення і урочистого відкриття пам’ятника комуністи-депутати сільської ради, які на той час були у більшості,  стали вимагати від авторів і замовника змінити назву «жертвам комуністичних репресій» на «жертвам політичних репресій».

007

Пана Василя навіть викликали до високого районного начальства в період правління партії регіонів , але він був непохитний у своїх переконаннях і витримав цей тиск.

То ж разом з Василем Варченком (на жаль, уже покійним) наше Товариство заявляє, що пора речі називати своїми іменами і всіх постраждалих від комуністичного режиму  іменувати жертвами комуністичних, а не політичних, репресій.

Голова Дніпропетровського обласного товариства політичних в’язнів і репресованих Іван Дремлюга

спеціально для www.msdnipro.com

P.S. Запрошуємо членів Товариства, ветеранів війни і праці, активних громадян  взяти участь у заходах по вшануванню жертв комуністичних репресій, які відбудуться  в неділю 15.05.2016  біля Монументу на 9 км Запорізького шосе. Початок церемонії о 10-00.

УВАГА! Збір членів організацій  ДОТВіР і ВОВ о 9-00 в парку Глоби навпроти трамвайних зупинок. Буде організовано підвезення людей до Монументу і назад.

Добавить комментарий