Підвищення прожиткового мінімуму, заокруглення копійок і спрощенний обмін валют — серед того до чого мають звикати українці у липні.

Підвищення прожиткового мінімуму і мінімальних пенсій

54247deb888981a4467be592d124679a

Від 1 липня прожитковий мінімум зростає на 700 грн — до 1777 грн. Це вплине на деякі інші виплати — від допомоги з безробіття до аліментів.

Проте мінімальна зарплата не зміниться, і становитиме, як і до цього, 3 723 грн на місяць.

Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, також зросте і становитиме 1 435 грн. Тому на 62 грн зростуть і пенсії близько мільйона українців, які отримують найменші пенсії.

«Розмір мінімальної пенсії зросте до майже 1500 грн», — повідомив віце-прем’єр Павло Розенко.

Від 1 січня 2018 року мінімальна пенсія в Україні становила 1373 грн на місяць.

Загалом у Україні близько 12 млн пенсіонерів. Наступне загальне підвищення пенсій очікується 1 грудня.

Велике заокруглення

З 1 липня копійки у чеках почнуть заокруглювати. Це стосуватиметься лише розрахунків готівкою.

Суму, що закінчується на 1-4 копійки, заокруглюватимуть у бік зменшення, а від 5 до 9 копійок — збільшуватимуть.

заокругленняBANK.GOV.UA

Такі правила передбачає постанова НБУ «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів».

Вона також передбачає, що Нацбанк припиняє карбувати монети номіналом в 1, 2, 5 та 25 копійок, а банкноти в 1 і 2 гривні замінять монети.

Втім, усі накарбовані монети і надалі будуть в обігу, а магазини і надалі можуть встановлювати ціни, що завершуються на 99 копійок.

У безготівкових розрахунках, наприклад, якщо ви розраховуєтеся карткою, заокруглення не застосовуватимуть.

За словами голови НБУ Якова Смолія, впродовж двох-трьох років із обігу зникне майже половина від загальної кількості монет — це близько 1 млрд монет дрібних номіналів.

Тож середня кількість монет, що припадає на одного українця, зменшиться удвічі. Водночас і банкнот в обігу також стане менше, — приблизно на 40%.

В НБУ кажуть, що розуміють, що на початку у бізнесу можуть виникнути побоювання стосовно того, чи правильно вони застосовують правила заокруглення. Тому Нацбанк звернувся до міністерства фінансів та ДФС з проханням надати детальні роз’яснення та не застосувати до бізнесу штрафних санкцій за проведення касових операцій, пов’язаних із заокругленням.

Kopijki-800x445

Разом із тим, у НБУ кажуть, що були змушені відмовитися від дрібних монет, бо вони «втратили свою купівельну спроможність».

«Собівартість виготовлення монет перевищує їх номінальну вартість», — заявив директор депуртаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко.

За його словами, якщо порівняти з 1996 роком, коли запровадили українську грошову одиницю, купівельна спроможність 1 гривні зменшилася до 7 копійок, а 10 гривень — до 71 копійки.

Обмін валюти спрощується.

Без названия

Від 1 липня НБУ також спрощує операції з обміну валюти. Досі банк мав оформлювати два паперові примірники квитанції про обмін. Один з них отримував клієнт, а другий зберігався у банку.

Тепер банки зберігатимуть цю інформацію в електронній формі, а паперову квитанцію можуть видати на вимогу клієнта.

Небанківські фінансові установи, які здійснювали обмін валют, видавали дві паперові квитанції і чек із РРО (реєстратор розрахункових операцій). Тепер все фіксуватиметься лише чеком РРО.

Крім того, Нацбанк дозволить банкам і фінустановам проводити обмін валют через платіжні пристрої.

Для того, щоб всі звикли до спрощення, фінустанови матимуть півроку перехідного періоду. Тож на повну силу нові правила запрацюють вже з 2019 року.

До лікаря — по-новому

semeyn_vrach

Згідно із медичною реформою, від 1 липня лікарі первинної ланки — сімейні, терапевти і педіатри — надаватимуть послуги по-новому.

Як пояснила в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун у Facebook, лікарі первинної ланки ставитимуть діагнози і лікуватимуть найбільш поширені хвороби та травми, а також направлятимуть до лікарів-фахівців — лорів, хірургів, ендокринологів, тощо.

Вони ж видаватимуть лікарняні, і, у разі потреби, відвідуватимуть пацієнтів вдома.

Записатися до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра можна буде особисто, телефоном, електронною поштою. Від першого квітня відбувався процес вибору лікаря пацієнтами і підписання із ними угод.

На фінансування початку медичної реформи у бюджеті з 1 липня закладені видатки у понад 8 млрд грн.

Крім того, з 1 липня список за програмою «Доступні ліки» розшириться чотирма препаратами, що використовуються під час трансплантацій у доопераційний та післяопераційний періоди: азатіоприн, циклоспорин, такролімус і мікрофенолова кистола та її солі.

Домашнє — для домашніх, а не переробників.

mol-12140

Від 1 липня відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, українські переробники молока мають відмовитися від закупівель молочної сировини від населення.

Ця норма мала запрацювати ще з початку цього року, але тоді її запровадження вирішили перенести ще на півроку.

Крім того, передбачений і перехідний період до 2022 року.

Причина — положення про санітарно-гігієнічні вимоги до молочної сировини, які є частиною Угоди про асоціацію.

Нині європейським вимогам не відповідає приблизно 75% всього молока, що виробляють в Україні, передусім — у господарствах населення.

В Асоціації виробників молока вважають, що запровадження заборони на «домашнє молоко» спонукатиме до підвищення якості сировини. А от зростання ціни на кінцеві молочні продукти там не очікують, бо в теорії, чим вища якість сировини, тим менше витрачається на її переробку.

Ціна на газ залишається незмінною.

Gas

На відміну від попередніх місяців, «Нафтогаз» не збільшуватиме ціну на газ для промисловості — вона залишатиметься на рівні 9 143 гривні за тисячу кубометрів. Ціна на газ для населення також до кінця липня залишатиметься незмінною — 4 942 грн за тисячу кубометрів без ПДВ.

Проте «Нафтогаз» вирішив підвищити свою пропозицію щодо закупівлі газу на внутрішньому ринку до 7 629 грн за тисячу кубів, оскільки ніхто з українських видобувників не зголосився продавати газ за ціною, запропонованою у червні.

«Хоча червень традиційно є сезоном низького попиту на газ, «Нафтогаз» не отримав жодної пропозиції від постачальників газу, яких не влаштувала запропонована ціна. Тому компанія збільшила запропоновану ціну на липень», — йдеться у повідомленні «Нафтогазу».

У червні «Нафтогаз» хотів купувати газ на внутрішньому ринку майже на 700 грн дешевше.

Телекомунікації

lishat-anonimnosti-za-6-mesyacev

Одразу два українські мобільні оператори lifecell та Vodafone з 1 липня розширюють мобільний інтернет за технологією 4G в діапазоні 1800 МГц в Україні.

З 1 липня у відділеннях Укрпошти можна буде розплачуватися картою. З 1 липня у відділеннях Укрпошти з’являться РОS-термінали.

Мінінфраструктури затвердило підвищення тарифів Укрпошти на підписку періодичних друкованих видань на 24,7% з 1 липня і на 19,2% з 1 січня 2019.

З 1 липня в Україні відключать аналогове ТБ. У зв’язку з рішенням Нацкомісії з питань регулювання зв’язку та інформатизації, на всій території України аналогове ТБ буде відключено.

Прес-служба ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» за матеріалами  bbc.com