помірковані перейменування«Міська комісія щодо найменувань (перейменування) вулицям, провулкам, проспектам, площам, паркам, скверам, мостам та іншим об’єктам, розташованим на території міста Дніпропетровська» створена не перший рік, і самі ж її члени охрестили як «комісія з НЕперейменувань».

Воно й не дивно, бо до недавнього часу головує в ній Максим Кавун, в інтерв’ю якого можна прочитати: «На жаль, сьогодні на уроках історії вже не вивчають біографію Григорія Івановича… ідейний більшовик, непоганий господарник, полум’яний трибун, талановитий менеджер… Моя думка: це людина (Петровський), якою дніпропетровці повинні пишатися!». Коли в 2007 році була спроба позбавитися імен діячів, що мали відношення до сталінських репресій, Максим Кавун коментує голосування: «НА ЩАСТЯ, в нашій міськраді таку постанову не прийняли».

З прийняттям Закону України № 2558 про засудження комуністичного і нацистського тоталітарних режимів (про декомунізацію) міська комісія, отримавши нове керівництво і збільшивши чисельність, почала таки працювати.

Історіко-краєзнавча секція під головуванням доктора наук, професора, декана історичного факультету ДНУ Сергія Світленка розробляє топонімічну політику міста, надає системні рекомендації щодо перейменувань. До складу секції входять викладачі з докторськими та кандидатськими ступенями, співробітники Історичного музею, фахівці з охорони культурної спадщини, архітектори, громадські активісти. Засідання проходять по середам в університеті.

Секція аналізу проводить пошуково-аналітичну роботу щодо визначення радянських топонімів. Засідання проходять по вівторкам в ГоловАПУ.

Загальні засідання міської комісії у повному складі проходять по п’ятницям в міськраді. На засідання запрошуються всі бажаючі.

Та й хіба можливо навіть сумніватися в доцільності повернення до своєї історії і викорінення імперських та комуністичних назв, які десятиріччями перехняблювали і без того розхитану свідомість дніпропетровців?

Всіх оцих наших співмешканців, що обирали Януковича на президентство, Царьова на депутатство, а Куліченка у почесний дах всім міським оборудкам з розкрадання майна громади. А тепер ці «активні» громадяни заклопотались перейменуваннями і бігають на засідання міської комісії і намагаються відмінити рішення сесії про перейменування проспекту Калініна в проспект Нігояна. Зрозумівши, що ім’я московського старости, якого навіть Сталін називав похотливим козлом, їм не повернуть, тепер волають: «Будь яку назву, аби не Нігояна». Залучилися підписами і вимагають від міської комісії пристати на їхні забаганки, погрожуючи судовими позовами. До кого? Про що? Читайте закон № 2558!

Прибігають на засідання і журналісти, які не в змозі писати без помилок. «КАдацький», «СлАбожанський» — як вам, слабО? Навмисне не придумаєш, це перлини від «Горожаніна». Журналіст Андрій Богатирьов взагалі вважає, що Карл Маркс з його ідеєю диктатури пролетаріату взагалі тільки економіст і не підпадає під декомунізацію. Розлючений дід-комуніст стукає щелепами, роздає листівки з мапами Новоросії, а в якості хоругви тримає портрет Сталіна. Активна волонтерка двічі кричить професору історії: «Шарікови!» щодо перейменування вулиці Горького. А автор «Кліма Самгіна», до речі, рупор революції, провідний радянський письменник, який інспектував і не вбачав проблеми у концтаборах саме в той час, коли там розстрілювали Валерьяна Підмогильного і Василя Стуса!

Але вислуховуючи всі ці зойки, комісія все одно напрацьовує рекомендації для перейменувань, які будуть представлені на громадських слуханнях в усіх адміністративних районах вже в серпні.

Згідно загальному та повному переліку вулиць, проспектів, площ та провулків – їх в нашому місті 2402. Кількість вулиць, назви яких підпадають під дію закону № 2558 і несуть ознаки тоталітарного режиму, уточняється. Але коливається в межах 307-324 назви. Це 13,5%. Не така вже і загрозлива цифра.

Зелене світло відновленню історичних назв – будуть Соборна, Вознесенська, Успенська, Покровська, Соборна. З’являться суто географічні – Старомостова і Вокзальна площі, Слобожанський (виїзд на Харківщину) проспект. Такі, що окреслюють вектор розвитку – Європейська (продовження Європейського бульвару), Берлінська, Паризька, Канадська. Досить нейтральні – Мистецька, Приваблива, Затишна.

Крики окремих гостей засідань про суцільну «українізацію» взагалі безпідставні!

Так, дійсно, повернення до справжньої історії країни і міста є пріоритетом у обговореннях пропозицій, тому скоро на мапі міста з’являться вулиці, що будуть названі на честь українських князів і державних діячів, вчених і поетів, істориків і катеринославських меценатів, художників і вояків АТО, співаків і Героїв України, архітекторів і козацьких отаманів. З чим нас усіх і вітаю!

Передивляючись мапу міста в очі впадає сила-силенна назв, що не підпадають під дію закону про декомунізацію, але несуть безперечні ознаки давнього імперського підпорядкування однієї країни іншій – це російські географічні назви (Читинська, Байкальська), імена героїв Радянського Союзу, діячів культури або науки сусідньої держави. Загалом таких назв орієнтовно 30%, і від них теж потрібно позбавлятися. Тому перша черга перейменувань, яка включає 13,5%, це дуже поміркований підхід до напластувань україно-російських відносин.

А якщо хтось мріє, що якось воно саме розсмокчеться, то не треба сподіватися. Закон України ніхто не відміняв, і в листопаді, якщо громада не пристане на пропозиції міської комісії, Верховна Рада власноручно позбавить нас тоталітарних назв і панькатися не буде. Старих назв все одно не залишиться. От і вибирайте, чи не смішно буде жити на незаасфальтованій 52-стріт Вілкулнянська або на захаращеній 7-авеню Кодакославгороду-на-Дніпрі?

Член  ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» — Олена Іваницька.

Добавить комментарий