Історія

«Майдан Січеслав-Дніпро»: правда – це бомба, яка одних вбиває, а інших – гріє

11-52fa1c21d6caa.

Ця історія правда – від початку і до кінця. Часом це жахлива правда про те, що відбувалося на наших очах. Про те, чого ми довгий час не хотіли помічати. Про те, що повинно було коли-небудь статися.
Розповідати про виникнення будь-якої суспільної організації в незалежній Україні –

справа невдячна. Завжди знайдеться куплена сволота, яка скаже: «Все було по-іншому». На жаль, така реакція – наша спадщина. Тому що наш народ довго і наполегливо боровся з самим собою. З тими, кого ми самі ж породили.

Що там в пам’яті дворічної давності? «Прекрасний» режим Януковича. Тягнемо від зарплати до зарплати. Страйки, невиплати, «бригади тітушок», куди не кинь оком – бардак і – хабарі, хабарі, хабарі, волохаті руки, кумівство, зрада собі і зрада Батьківщині.

Не так похмуро? А в кінці місяця? А коли треба було гасити кредити? А коли навколо істерія благополуччя під шумок розмов про державних злодіїв? А коли просто немає можливості навіть втекти звідси – від маразму політиків і невідомого майбутнього?

Ось з усім цим і вирішила боротися невелика купка людей, які з до гори піднятими головами вийшли 23 листопада 2013 на вулиці Дніпропетровська, овіяного «славою» регіоналів і комуністів, щоб нарешті сказати своє слово на підтримку вже відомому всьому світу Євромайдану. Наскільки це було ризиковано, стало зрозуміло вже за два дні, коли на активістів, які ледь встановили пару наметів, нацькували «тітушок».

Міліція мило посміхалася розгрому маленького табору і побиттю революціонерів, але нічого не робила. Серед постраждалих був і організатор акції протесту Віктор Романенко – один із засновників громадської організації «Майдан Січеслав».

Але людей, патріотів своєї Батьківщини і справжніх українців, не зломили. Вже 1 грудня 2013 року частина активістів, причому далеко не молодиків, вирішила поїхати до Києва на підтримку побратимів з усіх куточків країни. Та куди там! На залізничному вокзалі «тітушкі», знову ж таки з мовчазної згоди і в присутності міліції (!), також вчинили розправу над євромайданівцями.

Тобто Теренцій був правий, коли казав, що правда народжує ненависть? Але ж з ненавистю, неуцтвом, свавіллям треба було боротися. Та тільки як це робити, якщо в тому ж, хай йому грець, Кіровському райвідділі міліції «правоохоронці» безсоромно відпускали на волю злочинців на очах по-звірячому побитих і закривавлених жертв, які стояли поруч?

Втім Віктору Романенко вдалося впродовж достатньо короткого терміну переломити ситуацію і не розгубити хоробрих земляків і тих відчайдухів-однодумців, які щиро вірять у кращу долю України. В цілому до ГО «Майдан Січеслав» увійшли близько семисот активістів, багато з яких, до речі, натхненні досвідом Романенка, згодом самі створювали нові громадські організації. Акції дніпровських майданівців в різні часи збирали  до 10 тисяч осіб, що в інертному і вічно переляканому владою Дніпропетровську просто уявити не можна було.

«Майдан Січеслав-Дніпро» зареєстрували в Мін’юсті тільки в квітні 2014 року. Але до цього часу його батькам-засновникам багато чого довелося пережити. Їм і їхнім близьким систематично погрожували. Бувало й таке, що підкуплені мерзотники ломилися в будинок Романенка, коли за дверима залишалася його дружина з двома маленькими онуками. І це вже не кажучи про постійні СМС із залякуваннями, запрошеннями «прокотитися по місту в чорному джипі», образливими написами на стінах будинків активістів і повній бездіяльності правоохоронців, у тому числі наскрізь прогнилої і корумпованій дніпропетровської прокуратури.

Тим не менш, січеславський Майдан вистояв. Під час Революції Гідності наші незламані земляки направили до столиці 350 дніпропетровських активістів та 10 тонн продуктів і теплого одягу. Щотижня – аж до січня 2015 року – в Дніпропетровську проводили віче, в якому брали участь від 5 до 12 тисяч чоловік. На віче лідери звітували перед народом про виконану роботу. В результаті саме таких згуртованих дій відділення «Майдан Січеслав» з’явилися в Кривому Розі, Павлограді, Нікополі, Новомосковську, Дніпродзержинську, смт Широке.

«Майдан Січеслав» вистояв. Вистояв, щоб, нарешті, почати будувати демократичну, правову державу. Щоб громадськість могла насправді, а не тільки на словах контролювати владу на всіх напрямках діяльності з метою формування соціально відповідального суспільства, здійснення та захисту прав и свобод, економічних, соціальних, культурних, екологічних, та других інтересів громадян міста та області.

Наразі дніпровський Майдан систематично проводить різні акції (їх вже більше сотні!) і підтримує інші громадські організації краю. Виходить газета та інформаційні бюлетені. До органів влади та місцевого самоврядування спрямовані понад двісті запитів і пропозицій.

Серед досягнень особливо варто відзначити звільнення з місць ув’язнення п’яти незаконно засуджених громадян. Відкриття маршруту загального користування №14. Знесення бюстів Сталіна і Дзержинського. Підписання договору про співпрацю з Департаментом охорони здоров’я Дніпропетровської міської ради (члени організації представляють інтереси громадян в судах). Так, активісти були залучені до судового процесу в якості  представників міської ради. Результат – перемога та збереження для бюджету обласного центру 78 мільйонів гривень.
Організація була ініціатором збору підписів мешканців міста за перейменування проспекту Калініна на проспект Героя Майдану Сергія Нігояна, який одним з перших загинув від лап злочинної влади…
Так що там щодо правди? Як сказав Лауб, правда завжди перемагає, бо те, що перемагає, завжди виявляється правдою. Гарсіан стверджував, що правда – завжди небезпечна і тому потребує обережного поводження. «Майдан Січеслав-Дніпро» пройшов через це.

Пройшов не заради десятків подяк від органів влади та місцевого самоврядування, а заради того, щоб народ великого міста і всієї великої країни завжди дихав вільно. Щоб українці більше ніколи не відчували себе рабами. І дай Боже, щоб так було і надалі. Адже не випадково ж офіс організації розташовано саме на площі Героїв Майдану. Слава Україні! Вшануймося, бо ми того варті!