Нещодавно пройшла інформація, що перемовини у Мінську з приводу статусу Донбасу зайшли у глухий кут. І от позавчора президент України поїхав на зустріч до Канцлера Германії, щоб обговорити цю проблему. Пропоную, залишивши за лапками персоналії які ведуть ці перемовини від імені Українського народу, проаналізувати про що вони там домовляються і чи відповідає їх позиція, позиції того самого народу.

Наприкінці січня за запрошенням ОДА,члени правління ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» брали участь у зустрічі з представниками Міжнародного Республіканського Інституту (IRI) під час якої американці презентували результати досліджень «Динаміка суспільно-політичних поглядів в Україні», і базуючись на результатах досліджень пропоную зробити деякі висновки і вам.

?????????????

Дослідження проводилися за багатьма напрямками, але я хотів би зупинитися на питаннях пов’язаних з тимчасово окупованими територіями Донбасу. Так пропоную розглянути декілька фотографій і проаналізувати їх.

На питання — яким повинен бути статус всього Донбасу (стр. 22), 57 % мешканців цього регіону та 73% мешканців України відповіли «Бути частиною України», та «бути частиною України з розширеними повноваженнями внаслідок децентралізації». Третій аспект я не брав до уваги так як у ньому пропонується автономія (що суперечить Конституції України), а для перших двох визначень вже прийняті всі відповідні закони та відсотки третього показника відносно не великі. В той же час по тимчасово окупованим територіям (стр. 23) маємо майже таку саме картину з різницею у 2 % відповідно по першій та другій позиції. Це свідчить про те, що майже 60 % мешканців Донбасу та майже 70 % мешканців України в цілому підтримує цілісність України. А от спеціальний статус підтримують 13 % мешканців Донбасу та 9 % України.

Мовні питання та питання російської агресії (через призму мовного питання) розглядаються у графіках стр. 26, 27. Більше 80 % респондентів не відчувають тиску у зв’язку з тим, що розмовляють російською мовою, та 71 % не підтримує російську агресію для захисту російськомовних громадян України.

То в чому реальна причина агресії? Питання дуже багатогранне та неоднозначне, але я думаю всім зрозуміло, що цей конфлікт влаштовує багатьох і з цього боку протистояння, і не лише з фінансової сторони.

В нашій державі діє представницька демократія, тобто обрані органи влади повинні реалізовувати волю народу, який їх обрав, у максимально ефективний спосіб. А чию волю представляє, ця група? Давайте розглянемо наступний графік стр. 51.

стр. 51
стр. 51

На цьому фото ми бачимо діаграму причин незадоволеності обраними політичними силами, і хоча це питання ставилося по виборах місцевого рівня, я вважаю, що вона певним чином відображає стан речей і в парламенті і в державі в цілому.

Пропоную подивитися на першу та третю шкали з формулюванням: «Вони корумповані» та «Вони контролюються олігархами» тобто діють або у власних інтересах, або промислово фінансових груп які представляють. Показово, що люди на Донбасі, після двох років війни, ще цього не дуже розуміють, про це свідчить дуже великий розрив у показниках. Але вони не можуть змінити, що війна це спосіб заробляння грошей та політичної вигоди для окремо взятих людей.

А от друга та четверта шкали показують нам відношення людей до політиків минулої доби, які так чи інакше брали участь у подіях, що передували цій війні і навіть можливо до неї призвели. Як люди кажуть «Старого собаку новим трюкам не навчити».

Всі сторони перемовин у Мінську переслідують свою мету. І це не завжди мирні цілі, як нам би хотілося вірити. Як сказав Роман Безсмертний у своєму інтерв’ю каналу ZIK, мінський формат недостатньо широкий для такого конфлікту, бо він стосується геополітичних інтересів багатьох країн, які у ньому не беруть участь.

На завершення хочу закликати політиків докладати всіх зусиль для того, щоб увійти в історію нашої країни не як Ростовський втікач, чи як замовник вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, а як люди, які відтворили націю і дали поштовх та вектор подальшого руху у яскраве заможне майбутнє, на прославляння нашого славного минулого та гідного майбутнього.

 

 

З повагою, член правління ГО «Майдан Січеслав – Дніпро», правозахисник Луценко Роман.

 

 

Добавить комментарий