Після моєї останньої статті, в якій я дуже емоційно розкритикував головного тренера збірної України можливо за найганебніший виступ нашої збірної за весь час її існування, зі мною зв’язалася людина, що знаходиться в безпосередній близькості до нашої головної команди і реально може знати зсередини всю  непросту ситуацію у ФФу та збірній , яка на моє переконання і привела до провалу «жовто-синіх» на Євро-2016. Додам лише, що критики на адресу футболістів та тренерів збірної за останні дні було дуже багато, але все, що було сказано з екранів та написано в мережі різноманітними експертами, журналістами та простими вболівальниками мало чим відрізнялось одне від одного по змісту, і судячи з того, що розповів мені мій, так званий  «інсайдер», ніхто з нас навіть близько не підійшов до реальної причини краху нашого футболу на полях Франції.

image001

Восени 2015 ми всі дуже раділи виходу нашої команди до фінальної частини Євро-2016, яка вперше в своїй історії подолала раунд плей-офф. Отримавши на жеребкуванні в суперники окрім чемпіонів Світу німців, приблизно рівних з нами поляків та тих кого прийнято вважати аутсайдерами північних ірландців, вся футбольна Україна, починаючи від президента ФФУ і закінчуючи простими вболівальниками були твердо впевненими в тому, що за будь-яких розкладів з цієї групи ми вийдемо із закритими очами, тим більш, що за новим регламентом Євро, з групи виходили три команди. І якщо вболівальницька самовпевненість ніяк не шкодила збірній, то те, до чого призвела самовпевненість чиновників ФФУ,  зараз всі називають провалом України на Євро.

Першим таким помітним кроком стало циркове усунення Олександра Заварова з тренерського штабу збірної. Зовсім не пояснюючи причин, чому  саме Олександр, цим звільненням було звільнено місце, для ще одної легенди українського футболу (але більш недавнього часу) Андрія Шевченка. За словами мого співрозмовника це рішення не обгорювалося ані з головним тренером, ані з футболістами для яких не дуже публічний Олександр Заваров став так званим «мотиватором», що міг перед грою, всього лише кількома фразами налаштувати наших хлопців на гру. Всі в збірній дуже поважали Заварова і для футболістів це свавільне рішення ФФУ стало справжнім неприємним сюрпризом напередодні  перших зборів нашої команди перед Євро-2016. Тобто людину, що мала беззаперечний авторитет у всіх гравців збірної України у тренерському штабі, напередодні підготовки до Євро-2016, незрозумілим чином змінює «тренер-новачок», який ще будучі гравцем, грав на полі поруч з багатьма лідерами нашої головної команди. Більш того ніхто не розуміє чим і як Андрій Шевченко зможе допомогти збірникам саме у тренувальному процесі, бо сам він отримав ліцензію менш ніж за півроку до того, і жодного тренерського досвіду не має. Більш того саме призначення стає першою ластівкою у розумінні того, що головний тренер збірної України не є фігурою вирішальною у цій команді, і багато, що(в тому числі кадрові питання) Федерація вирішує без узгодженням з Фоменком.

Чи  є це важливим для атмосфери в команді вирішувати вам, але те, що після призначення Шевченка атмосфера у збірній та взаємовідносини між гравцями та тренерами стала різко погіршуватися, це факт. Андрій у ролі тренера не хотів чути колишніх партнерів, що досі виходили на поле у формі збірної, намагався жорстко розмежувати відносини «гравець-тренер». Так, коли до нього зверталися як до рівного чи Руслан Ротань, чи Шевчук, чи Гусєв новоявлений тренер намагався присікти на його думку «панібратство» та якомога більше відокремитися від старожилів та лідерів української команди. Звісно ж з цього задирання носа Андрієм, почався конфлікт між досвідченими збірниками та новоявленим тренером. На відміну від Заварова Шевченко не міг претендувати на беззаперечний авторитет у футболістів і по характеру, і по своєму віку, тому конфлікт тлів починаючи з першого дня його призначення і під час самого Євро. Та це мало турбувало керівника ФФУ, що по сумісництву є ще й другом Шеви, бо збірна за яку по суті він першим мав би нести відповідальність стала місцем для експериментів всіх впливових осіб нашого футболу і анархія безповоротньо взяла верхи над справами у Федерації

Чим ближче до Євро, тим більш дивовижно складалася ситуація у збірній із претендентами на поїздку у Францію. На перший  і другий збори не викликано жодного футболіста з чемпіонату Росії, але в останній  момент в таборі збірної з’являються вже підзабуті Зінченко, Селезньов та Бутко. Розширений список перетворюється на «роздутий»  і Фоменко після 2 товариських матчів викидує з нього футболістів, що відігравали одну з визначальних ролей у відборі до Євро-2106. Гусєв, Кравець, Малишев не їдуть у Францію, на відміну від загублених на неосяжних російських просторах Селезньова, Бутка та Зінченка.. Вся Україна питається у головного тренера, що це було, але посилаючись на мого співрозмовника, можу сказати, що його участь у формуванні кінцевого списку футболістів на Євро, не мала жодного вирішального значення. Деякі фамілії були відверто нав’язано Фоменко, що не маючі твердого характеру покірно сприйняв усе, що запропонувала йому ФФУ та доля. Спонтанний список гравців збірної тиждень не сходив з уст журналістів та футбольної громадськості.

Та ФФУ не бажає зупинятися на формуванні списку і починають тиснути на Фоменка навіть при визначені стартового складу команди у товариських та офіційних матчах. Так ми всі з насторогою дивилися матчі з Румунією та Албанією без Ротаня у старті. Особисто я сподівався на те, що Руслана просто поберегли для офіційних поєдинків. Та от вже і другий матч минає на турнірі для нашої збірної, а капітан залишається в запасі не зігравши жодної хвилини. В основі ж грають пролоббійовані Зінченко, Селезньов та Коваленко. Не дивлячись на заяви тренерів збірної про травму, що начебто завадила Руслану Ротаню зіграти у стартових матчах збірної, маю достовірну інформацію про те, що наш капітан був і є повністю готовий вийти на поле з першої хвилини першого матчу нашої збірної на Євро, що довів останній матч, в якому Руслан став кращим на полі за версією УЄФА. Павелко і виконком ФФУ були настільки впевненими в тому, що ми вийдемо з цієї групи, що дозволили собі грати зі складом збірної на свій власний розсуд. Вважалося, що ірландців ми повинні обігрувати навіть із Зінченками, Селезньовими та Коваленками. Ця гра позбавила нас шансів на продовження боротьби на Євро, гра в якій ми мали б перемагати, але потугами ФФУ зробили все для неминучої поразки від північних ірландців.

Підкилимні ігри чиновників федерації призвели до ганьби, яку ще довго не забудуть українці. Фоменко подає у відставку і нас починають готувати до Шевченка, як до головного тренера збірної. Але після Євро довіри нажаль немає, ані до нього, ані до ФФУ. Єдиним правильним виходом з ситуації на мою думку було б призначення на пост головного людини зі сторони, яка б не була залежною від чиновників і формувала збірну та її гру суто за спортивними ознаками. В Україні таким тренером міг би стати Мирон Маркевич та я сумніваюся, що він схоче піти у збірну і витрачати свої сили в основному на те, щоб не стати маріонеткою ФФУ. Тому виходом вочевидь буде запрошення іноземного фахівця, але поживемо побачимо, чи вміють наші футбольні чиновники вчитися на власних помилках.

Хотілось би підкреслити, що все вищезазначене, жодним чином не знімає відповідальності з Михайла Івановича Фоменка, який міг би відмовитися бути маріонеткой, та мабуть посада виявилися дорожчою. В нас були тренери, що не дозволяли нікому втручатися у справи збірної, тим хто по суті має виконувати суто господарські функції у забезпеченні життєдіяльності нашої головної команди. Найяскравішим прикладом є великий Лобановський, що був беззаперечним авторитетом і для «чинуш», і для футболістів. Сподіваюся наступний тренер збірної буде відповідальнішим та мужнішим за попереднього і не дозволить перетворити нашу збірну у цирк, яким керує Федерація!

Бережи Господь Дніпро і Слава Україні!!!
З повагою та впевненістю громадський активіст ГО «Майдан Січеслав-Дніпро», Ігор Кабанюк.

Добавить комментарий