Нова пенсійна система в Україні у 2017 році, якою вона буде?

Couple with laptop

З першого січня в нашій країні відбудуться значні зміни: мова йде про запланований перехід існуючої пенсійної системи солідарного типу до накопичувального типу.

Солідарна система нарахування пенсій була популярною в СРСР. В ті часи, всі робітники сумлінно сплачували кошти до Пенсійного фонду і Фонд утримував пенсіонерів.

Раніше співвідношення вікових категорій було зовсім іншим, то ж проблема, коли декілька робітників годують одного пенсіонера не була актуальною.

На даний час, ситуація різко змінилась. В Україні склалась дуже погана демографічна ситуація: за минулі 20 років населення нашої країни зменшилось на 10 мільйонів чоловік.

Це сталось не лише через високий рівень смертності, величезною проблемою є еміграція українців, серед європейських країн Україна є лідером по цьому показнику.

В 2014 році кількість пенсіонерів почала перевищувати кількість людей, які працюють. В середині нинішнього року,  як повідомляє заступник голови Пенсійного фонду Микола Шамбора цей показник становить 29% від всієї кількості населення.

Ситуація, яка виникла, дуже сумна, щоб її змінити потрібно міняти систему виплат пенсій.

Згідно накопичувальної системи, кожен працівник працює та відраховує певний відсоток із своєї зарплатні на майбутню пенсію, тобто, коли він вийде на пенсію він буде жити на ті кошти, які зкопив у молодості.

Які саме зміни відбудуться наступного місяця?

З першого дня наступного року згідно Закону «Про загаль­нообов’язкове державне пенсійне страхування» планується запуск нової накопичувальної системи виплат пенсій.

Це говорить про те, що всі українці молодше 35 років розпочне відраховувати певний відсоток своєї зарплатні на майбутню пенсію.

Розмір відрахувань підраховується індивідуально, використати кошти можливо буде лише після виходу на  пенсію.

За п’ять років із 2017 до 2022 року – розмір відрахувань поступово збільшується із 2 відсотків до 7 відсотків. В той же час, відрахування на солідарну систему нарахування пенсій зберігаються.

Ці кошти надходять до єдиного соціального внеску (ЄСВ), а він є головним наповнювачем Пенсійного фонду.

ЄСВ складає 22 відсотки від фонду заробітної плати і формується за рахунок юридичних осіб-працедавців; приватних підприємців; осіб, які працюють на виборних посадах; військовослужбовців та інших видів платників податків.

Звідси виходить, що при одночасній роботі солідарної і накопичувальної пенсійних систем вийде так, що певні категорії громадян будуть платити більше: від 22 відсотків + 2 відсотки до 22 відсотки + 7 відсотків податків у найближчі роки. Ця новина є невтішною, проте інших варіантів виходу із цієї ситуації у нашої країни немає.

Досить довгий час Пенсійний фонд тримає на своїх плечах дуже великий тягар. Україна щорічно виплачує пенсію у розмірі 17 відсотків від ВВП країни. Це беззаперечний світовий рекорд. Країна вимушена утримувати Пенсійний фонд, бо зараз працююча стара солідарна пенсійна система вже досить довгий час не забезпечує і 50 відсотків потреб ПФ.

За словами міністра соціальної політики  Андрія Реви в нашій країні на даний момент нараховується 26 млн працездатних людей. Працюють із них 16 мільйонів. А податки сплачують лише 10 млн. Ці 10 млн платників податків і забезпечують пенсії для 12,5 млн пенсіонерів.

Що робить решта працездатного населення?

Деякі не працюють і це власний вибір (власна позиція). Хтось знаходиться на обліку на біржі праці (офіційно в Україні 2 мільйони безробітних).

Деякі роблять, як фрілансери і не сплачують податки, знаходяться в тіні.

Це лише одна з причин, сучасного стану Пенсійного фонду. Інші причин теж суттєві. В минулому році уряд країни зменшив розмір єдиного соціального внеску до 22 відсотків і мав надію, що цей крок виведе частину працюючих із тіні.

 Та ці надії були марними. Велика частина працедавців та їх працівників продовжила схему виплат заробітної плати у «конверті».

Середній та малий бізнес в цьому можна зрозуміти: якщо малі підприємства вийдуть із тіні це буде для них самогубством.

Для того, щоб змінити існуючу ситуацію Кабінет Міністрів вирішив зробити наступний, на перший погляд не дуже вдалий крок – це збільшення мінімальної зарплатні до 3200 грн.

Пояснення цього кроку наступне – при збільшенні мінімальної зарплати збільшуються відрахування ЄСВ. Якщо ЄСВ більше, то і надходження до ПФ більші.

Проте здається результатом підвищення «мінімалки» може бути повне банкрутство малого та середнього бізнесу чи масові звільнення людей, що працюють в цій сфері. Хоча це вже інше питання.

Прес-служба ГО «Майдан Січеслав-Дніпро»

Добавить комментарий