На даний час в Україні відбувається судова реформа – яка напряму пов’язана зі змінами Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

1438614370-8341-femida-znua

Відповідно до матеріалів інтернет-ресурсу  Domik.ua в середині літа Президент України підписав оновлений Закон України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VIII (далі-Закон про судоустрій), який був ухвалений Верховною Радою 2 червня 2016 року. Ухвала цього законопроекту допоможе виконати положення, які  одночасно були затверджені  і стосуються змін до Конституції  України в питаннях правосуддя.

Дія закону починається 30 вересня 2016 року в цей же час вступають в силу і зміни до Конституції України в Розділі Правосуддя.

Цей новоприйнятий нормативно-правовий акт несе зміни до структури судової системи країни, процедури  призначення, звільнення та притягнення до відповідальності суддів, в цій статті ми розкриємо основні переваги та негативні моменти змін, які на нас чекають вже через два місяці.

Слід звернути увагу на положення, які стосуються деполітизації судової системи. Після набуття чинності цього закону,  політичні структури не будуть мати можливості чинити вплив на просування суддів по службі.

Право президента та депутатів Верховної Ради стосовно дозволів на арешт, звільнення, переведення суддів буде виконувати Вища рада правосуддя.  Більше того, президент втрачає повноваження призначення та ліквідації судів з його указом.

За новою редакцією закону відбудеться перехід до три ланкової системи судочинства і встановлює Верховний Суд касаційним органом, в деяких ситуаціях він виступає судом першої або апеляційної інстанцій. Більше того, у складі Верховного Суду буде працювати Велика Палата, вона буде виконувати уніфікацію судової практики та  залагоджуватиме юрисдикційні спори.

Ці зміни є позитивними, так як зміни в структурах Верховного Суду України допоможуть  зміцнювати єдність судової практики та однаково використовувати законодавство.

Верховний Суд України з оновленими структурними підрозділами повинен розпочати свою роботу з першого кварталу 2017 року.

Відбір суддів буде відбуватись на конкурсній основі. На посаду судді Верховного суду зможуть претендувати вже працюючі судді, так і кандидати зі стажем наукової роботи більше 10 років в сфері права або адвокатури.

 Ймовірність призначення людини без досвіду роботи на посаді судді Верховного Суду, що є найвищим органом і його завданням є дотримання стійкості та єдності судової практики, може вплинути негативно на рівень правосуддя.

Закон передбачає також оновлення в місцевих судах. Районні, міжрайонні, міські суди замінять на окружні суди. За Законом про судоустрій, місцеві загальні суди – це окружні суди, місцеві господарські – окружні господарські суди,  місцеві адміністративні – відповідні окружні суди.

Апеляційні суди, будуть утворені в апеляційних округах, вони будуть працювати над цивільними та кримінальними справами. Апеляційні господарські та адміністративні суди будуть займатись розглядом справ відповідних категорій. В складі апеляційного суду може бути утворена судова палата, яка розглядатиме окремі різновиди справ.

Судова реформа буде відбуватись за повної зміни системи обрання суддів, що поліпшує та зміцнює процедуру кваліфікаційної оцінки суддів. Як наслідок цих змін, суди зможуть отримати більш професійний штат працівників і разом із цим рівень правосуддя зросте.

Закон про судоустрій встановлюватиме кваліфікаційні вимоги до кандидатів на посаду судді.

Згідно цього закону на посаді судді зможе претендувати громадянин України,якому більше ніж 30 років, але менше 65,він повинен мати вищу юридичну освіту і стаж роботи не менше 5 років в сфері права, володіти державною мовою та задовольняти критерії професійної компетентності і чесності.

Збільшення вимог щодо віку з двадцяти п’яти до тридцяти, а професійного стажу від трьох до п’яти років до претендентів на посаду судді направлене на підвищення якості правосуддя в Україні.

Призначення суддів на посаду буде безстроковим. Компетенція суддів ,які були призначені строком на п’ять років до вступу в дію вже зазначеного Закону, припиняється тоді, коли закінчується їх строк.

Слід звернути увагу на перелік нових процесів для запобігання корупції в судочинстві: глибокий моніторинг способу життя суддів, обов’язкове надання декларацій про доходи, родинних зв’язків та ін.

Планується при Вищій кваліфікаційній комісії суддів України створити Громадську раду доброчесності, яка допоможе комісії встановлювати відповідність всім професійним критеріям кандидатів на посаду суддів.

Негативними сторонами Закону можна вважати той факт, що діяльність Громадської ради будуть лише вказані в суддівському досьє і не матимуть впливу на рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Для прикладу, якщо Громадська рада надає негативний висновок на певну кандидатуру, в свою чергу Вища рада правосуддя або ВККС України може не зважати на ці висновки.

Боротьбі з корупцією в судочинстві буде допомагати збільшення заробітної плати суддям, які пройдуть всі кваліфікаційні тестування. Стандартна заробітна плата  судді в місцевому суді  буде становити 30 мінімальних зарплат, суддів апеляційного, вищого спеціалізованого суду – 50 мінімальних заробітних плат, Верховні судді – 75 мінімальних зарплат. До окладу судді будуть застосовуватись коефіцієнти, різні види доплат. Підвищення зарплат буде відбуватись поступово, протягом наступних 3-х років.

Суддів будуть призначати лише за результатами відкритого конкурсу та кваліфікаційних критеріїв. Закон спрощує процедуру оцінювання суддів. Так критеріями для оцінювання  буде компетентність кандидата – професійну, особисту, соціальну, професійна етика та доброчесність.

Нова редакція Закону про судоустрій має нові умови для звільнення суддів – недостовірність даних про джерела походження майна.

Є в законі і ще нововведення стосовно переведення судді до іншого суду, за наявності його згоди за певних умов. Це допоможе розвантажити суди, які мають багато справ, зменшити термін розгляду цих справ.

Будуть створені і вищі спеціалізовані суди – Вищий антикорупційний суд і Вищий суд з питань інтелектуальної власності. Ці суди будуть судами першої інстанції, їх рішення може переглядати лише Верховний суд України.

Поява спеціалізованих судів буде дуже новітнім і так давно необхідним для України рішенням, бо суди зможуть за короткі терміни вирішувати спори, які підлягають під їх юрисдикцію. Так для прикладу зараз є дефіцит суддів в сфері інтелектуальної власності, так поява суду, який буде розглядати справи такого характеру і полегшить захист прав інтелектуальної власності, пришвидшить розгляд справ.

Закон також зменшує суддівську недоторканність – суддів не зможуть затримувати без дозволу в момент або після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Без рішення Вищої ради правосуддя суддів затримувати не будуть до винесення обвинувачення суду.

Найбільш дискусійною частиною Закону є встановлення монополії адвокатури для представлення в суді, так як права особи на вільний вибір захисника його прав будуть відсутні, хоча вони забезпечуються 59 Статтею Конституції  України. Ці зміни можна назвати дискримінаційними, щодо інших працівників юридичної сфери.

Загалом всі зміни в Законі, позитивні, їх прийняття – необхідний крок до створення незалежної та справедливої системи судочинства в країні.

Прес-служба ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» за матеріалами Domik.ua

Добавить комментарий