11 серпня об 11:00 в медіа-центрі ДНІПРО ПОСТ відбулася пресс-конференція«Передпроектна пропозиція щодо реконструкції Алеї пам’яті загиблих героїв революції гідності та бійців АТО»

DSC_3050

У прес-конференції взяли участь:

— голова ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» Віктор Романенко;

— архітектор Олена Іваницька;

— громадський активіст Ігор Кабанюк;

— керівник ГО «Інститут розвитку територіальних громад» Владислава Савіна.

????????????????????????????????????

Віктор Романенко:

Після багатьох зустрічей, проведених заходів, обговорень, сьогодні ми можемо продемонструвати сучасний проект. Враховані всі надані пропозиції. Проект ще не закритий, це проект, який ще потребує розгляду, пропозицій, уточнень. Зустрічі відбуваються щодня з учасниками АТО, учасниками майданів, родин загиблих в зоні АТО хлопців. Це стосується кожного з нас.

Влада Дніпропетровщини почула громаду. Пропозиції можна буде надавати в ОГА, з понеділка там буде встановлено ящичок, в якому кожен може залишити свою пропозицію, яку буде враховано.

Ситуація знаходиться під повним контролем громадськості, жодна пропозиція не буде захована. Якщо люди залишать свої контакти, ми запросимо їх на обговорення.

Камінь посередині меморіалу, що був освячений владикою Симеоном, нікуди не йде, він так і залишиться. Мармурові плити, на яких зараз викарбовано імена наших героїв, також будуть залишені. Звичайно, виникає питання щодо фінансування. Проект серйозний, над ним працювали всі. Голова ОДА Валентин Резніченко взяв основний тягар по даному меморіалу за свій власний кошт, ми дуже йому за це вдячні. Але це не означає, що ми всі склали руки, ми ретельно беремо участь, запрошуємо меценатів, підприємців долучатись до проекту і, окрім пропозицій, взяти участь у фінансовій складовій цього питання.

DSC_3035

Олена Іваницька:

Перше питання, яке виникає у суспільства, чи на часі встановлювати меморіали, коли не закінчилась війна. Про те, що потрібно встановити пам’ятник Небесній Сотні заговорили вже 24 лютого, через 3 дні після загибелі на Майдані. В Дніпрі про встановлення меморіалів питання підіймається також вже давно. Завдяки київським архітекторам в місті проводились круглі столи, за нашої ініціативи кафедра соціології ДНУ у місті провела опитування, чи на часі пам’ятник, де люди його бачать. Всі одностайно були на тому, що пам’ятник треба будувати. Почалося з Небесної сотні, зараз лік іде на десятки сотень. На жаль, Дніпропетровщина посідає перше місце в цьому списку. Коли підіймалося питання, де поставити пам’ятник, були запропоновані місця, де проходила Революція гідності. Оскільки металева тимчасова пам’ятка була встановлена саме перед ОДА, це місце вже стало тим, куди стали стікатися люди, щоб помолитися, покласти квіти. Потім була встановлена кам’яна брила, у встановленні якої брав участь Тарас Брус, який потім загинув у Іловайському котлі та нагороджений посмертно, він зміг врятувати 9 хлопців. Це вже артефакти, це місце само по собі і є тим місцем, куди прикута увага. Артефактами також стали кам’яні плити, на яких викарбовуються імена загиблих. Враховуючи, що обрана саме ця ділянка, перед архітекторами стояло надскладне завдання – саме це місце перенасичене вже різноманітними пам’ятками. Там є дошка пошани радянського періоду, музей ракетобудування, оглядовий майданчик перед музеєм, Алея слави, де увіковічені герої, пам’ятник чорнобильцям у Сквері героїв. Це складна у проектувальному плані ділянка – потрібно зробити композицію, не втрутитися в те, що ми вже маємо, і зробити все так, щоб це не виглядало як склад мотлоху всіх часів. На мій погляд, архітектори, які взялись до роботи над цією ділянкою, обрали найвдаліше місце.

Меморіальний простір розташований з виходом на Алею героїв. Цей майданчик відокремлений від пішохідного проходу між парком Глоби і Алеєю Поля, завдяки зеленим насадженням, він відокремлений від паркану ОДА і буде оглядатися з проспекту Пушкіна. Сама по собі композиція камерна, вона має соціальну практику усамітнення, та одночасно відкрита для великої кількості ідей.

До того ж архітектори дуже впоралися із завдання з точки зору лаконічності. Вони взяли за основу скляні панелі. Панелі будуть 3 виглядів, з антивандального скла із світловою підсвіткою. Перший тип панелей використовує вже ті кам’яні брила з прізвищами, які є. Будуть окремі скляні панелі з прізвищами і екрани із світлинами. Це модерновий підхід, сучасне бачення пам’ятників. Фото будуть робитися між двома шарами скла. З одного боку вони будуть слугувати екранами, відділяючи від Алеї героїв, з іншого боку – будуть картинкою того, що ми маємо побачити всередині.

Велика шана архітекторам, що їм вдалося уникнути радянського підходу до пам’ятників. Ніяких антропоморфних форм, світлин, постаментів, коштовного мармуру та граніту, що нагадують нам про численні пам’ятки радянського періоду. Всі запропоновані рішення – надсучасні. Ця зона, яка виникне, цей меморіальний простір, на мою думку, може викликати відчуття катарсису, якого ми і прагнемо. Що заходячи всередину ми опинялись в такому місці, де ми можемо віддати шану, поклонитися пам’яті хлопців, які загинули.

Оскільки Дніпро – прифронтове місто, на який впав великий тягар війни, в нашому місті з часом, напевно і буде головний пам’ятник перемозі в АТО. Ця пам’ятка – не головна, це просто етап. Наступним етапом буде пам’ятник героям АТО. Але це з часом. Сьогодні ж на розсуд громадськості пропонується цей проект, який, на мій погляд як фахівця, дуже вдалий, сучасний, відповідає всім запитам.

DSC_3037

Ігор Кабанюк:

Хочу подякувати ОГА за роботу з громадськістю, суспільством. Створено декілька проектів, в рамках яких ми зустрічаємося, дискутуємо навколо важливих проблем міста. Коли ОДА запропонувала нашій організації до обговорення реконструкції Алеї пам’яті ми відразу відгукнулися.

Переходячи до самого проекту, почну мабуть зі слів великого британського драматурга та письменника Б. Шоу : «Свобода-це велика відповідальність. Саме тому її всі бояться.»

Майже всю новітню історію українці боялися свободи. 2 роки тому ми продемонстрували всьому світові, і зараз демонструємо, коли протистоїмо потужному агресору на Сході, що ми готові стати свободними.

Наша організація запрошує всіх приєднатися до обговорення проекту реконструкції алеї.

DSC_3040

Владислава Савина:

Мы со своей стороны, как Институт развития территориальных громад, сотрудничаем с ОГА в мониторинге общественного мнения, касающегося этого вопроса. Вопросы, связанные с погибшими, очень деликатные, которые дают возможность манипулировать ситуацией и в области, и в городе, и в стране. По результатам мониторинга, общения, мероприятий, можно сказать, что сейчас настал момент, когда тянуть нельзя. В то же время все прекрасно понимают, что боевые действия продолжаются.

Нужно отдать должное архитекторам, которые сумели найти непростое решение вопроса с возможностью добавления памятных стел. Интересное решение лозунга, который постоянно звучит – «Герои не умирают». Создается ощущение присутствия людей, которые отдали свои жизни за нас. Их имена застыли в стекле.

Здесь учтены почти все пожелания родственников и организаций, которые занимаются помощью и поддержкой людей, которые потеряли своих родственников в этой войне.

 

Джерело: Медіа-центр «Дніпро ПОСТ»

фото: Прес-служба ГО «Майдан Січеслав-Дніпро»

 

Добавить комментарий