У Дніпропетровську триває «літній збір» коштів на ремонт класів.
Знайомі показують мені гарний особняк, а коли я питаю, чий же такий гарний і багатий будинок, здивовано відповідають: «Так колишнього ж директора школи!». Нічого собі, замислилася я: живуть же пенсіонери в Україні.
Відразу ж згадала, як за часів мого навчання в школі у батьків збирали кошти на закупівлю штор, лінолеуму, фарби та інших будматеріалів. Це називалося «на ремонт класу».
За останні десять років, на жаль, нічого не змінилось. Неконтрольовані побори тривають і донині – запитайте у батьків, чиї діти навчаються в «безкоштовних» школах.
Здавалося б, в наші дні уявити собі, що в сфері освіти і науки досі можуть мати місце подібні явища, нереально. Але, шановні мої, віз ще там і добре стоїть – не хитається. Хоча, як кажуть жартівники з Клубу веселих та кмітливих, на «тому лінолеумі зараз класний керівник в школу їздить». Ага, знаємо: а потім директор школи палац біля моря побудує.
Жарти – жартами, проте – факт залишається фактом. Пропоную яскравий приклад «збереження традицій». Днями до нас у ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» звернулися вчителі однієї з середніх шкіл Ленінського району міста Дніпропетровська. За їх заявою, керівництво школи змушувало їх збирати з батьків учнів гроші на ремонт класів – вікон, дверей, і так далі.
Підкреслимо, до речі, що вчителі, розумно побоюючись звільнень чи утисків з боку керівництва навчального закладу і вищих інстанцій, просили не називати їхні імена. До відомого часу, так би мовити.
Ми терміново підготували запит на інформацію до управління освіти і науки, звідки чому досить швидко отримали офіційну відповідь (див. фото).
Як бачите, відрапортували відповідальні бюджетники достатньо швидко. Тим часом, їх «петиція» – звичайна відписка.
Так, кошти на ремонт систем водопроводу,модулів нагріву в котельні, газових комунікацій та даху дійсно виділені. Однак, милі ви наші, де ж графа з ремонту класів? Вам же добре відомо: замало надавати гарячу воду та забезпечити опалення, треба ще вміти зберігати тепло. Тобто розумно економити державні кошти. І якщо вікна будуть «сифонить», то опалення, вибачте за ненаукову лексику, до фені.
Іншими словами – питання не вирішене. Точніше, тепер в цій школі, швидше за все, почнуть терміново шукати тих, хто «підступно» здав керівників навчального закладу. А кого змушували вибивати у батьків гроші на ремонт класів, керівництво школи, гадаю, знає або здогадується.
Втім запевняємо вас: якщо подібне відбудеться, «Майдан Січеслав-Дніпро» в біді вчителів не залишить. Як не забудемо ми і про те, що на ті ж неякісні або поламані вікна кошти повинні виділятися з бюджету, а не з кишені батьків учнів, яким перед кожним 1 вересня і без того проблем вистачає.
З урахуванням економічної ситуації в країні спробуйте нині одягти-взути наших акселератів. До того ж дітей ще й годувати треба. Де брати кошти? Правильно – заробити. Але ж заробляючи гроші, люди платять податки. За рахунок них ми не тільки поповнюємо діряві й ненажерливі бюджети усіх рівнів, а й наймаємо державних службовців – у тому числі вчителів та директорів шкіл. І останні повинні подбати про те, щоб у храмах науки геть усе мало бути гаразд.
Прикро, але, виходить, що батьки у нас – дурні, які платять двічі? Ні, хитрі ви наші й освічені. Ми свавілля не допустимо і будемо ретельно стежити за вашою роботою навіть влітку.
На прощання звертаємося до всіх педагогів, які опинилися в аналогічній ситуації: не бійтеся розповісти про подібні випадки. Ми завжди чекаємо вас і захистимо в скрутні часи!
Член правління ГО «Майдан Січеслав-Дніпро», юрист Вероніка КОМІССАР