1Міністерство освіти змінило дату встановлення 12 річної освіти до 2018 року, в зв’язку з тим, що Парламент ще не ухвалив новий закон про освіту. Першими будуть реформувати початкову та старшу школу.

Реформування середньої та дошкільної освіти являється одним із головних завдань уряду в цьому році. Це зазначав колишній Прем’єр -Міністр Арсеній Яценюк. На ділі, тематичний законопроект, який напрацьований великою командою спеціалістів і освітян, вже двічі був наданий до Верховної Ради, але на даний момент ще досі не зареєстрований в парламенті.

Прес-служба міністерства освіти ще влітку минулого року стверджувала про грандіозні зміни починаючи з 2017 року – запровадження поділу на початкову середню та старшу школи. На даний момент вже вказуються терміни до 2018 року. Спеціалісти зазначають, що тривалий процес законотворення повільний через те, що його автори повинні найти згоду між вчителями, керівництвом шкіл різного рівня акредитації, яких напряму стосується реформа.

Початкова освіта

Існують суперечки на всіх напрямах – від початкових класів до старшої школи. Для прикладу пропозиція процесу навчання в початкових класах стосується не лише предметів, а й змісту дисципліни, стосовно цього питання вчителі змушені були звернутись до президента щодо відміни рішення про видалення уроків музики та малювання з навчального плану. Цих предметів не має в плані нової реформи початкових класів

В Україні налічується близько 150 тисяч дітей з інвалідністю. Лише 2% з них мають змогу брати участь у процесі навчання разом з всіма учнями. Громадськість активно виступила проти реформування,щоб змінити дану ситуацію.

Як зазначає заступник міністра освіти Павло Хобзей вони мають на меті не виключити деякі шкільні предмети, а об’єднати їх з іншими дисциплінами. Міністерство має на меті змінити атмосферу навчання в початкових класах від авторитаризму до появи у дітей бажання до зацікавленості у предметах, коментує зміни до законодавства заступник міністра. Міністр пропонує відмовитись від оцінювання учнів та відміни дисциплін у початкових класах, щоб учні знайомились з навколишнім світом через ігрову діяльність.

Викладачі предмету образотворче мистецтво не готові до таких кардинальних змін, нарікають, що мистецтво не має місця на уроках мови чи математики, або буде мати дуже примітивний характер, цього на їх думку недостатньо для розвитку здібностей до мистецтва у дітей. Стосовно занять музикою, то їх замінять фізичною хвилиною. Працівники освіти говорять про те, що культура зникне з початкової школи. Дітям потрібні представники культури з реальними інструментами.

Полегшення

Багато спірних питань стосується змін в середній школі та старшій. Однією із змін є полегшення процесу навчання учнів. Як зазначає директор київської гімназії Ірина Черніблевська, програма дуже перевантажена, до неї постійно щось додається і скорочення відсутні, проте багато з цих речей непотрібні сучасній людині. Нова реформа зменшує кількість шкільних дисциплін, їх об’єднує з метою систематизації матеріалу. Крім, того, вчителі отримають більше незалежності, бо новий закон наближений до європейської освіти, де відсутній розклад, а відбувається робота на отримання результатів, вчитель звільняється від погодинної роботи.

Належний контроль

Для зменшення бюрократії в освіті планується змінити атестацію вчителів та керівництва шкіл. Сферу впливу органів освіти планується зменшити, а школи отримають більше грошової підтримки та незалежності. Є пропозиція надання більших повноважень громаді: керівництво шкіл можна обирати шляхом конкурсів, передати більше повноважень педагогам та батькам.

Освітяни будуть мати змогу самостійно визначатись з місцем підвищення кваліфікації, щоб змінити існуючу монополію закладів післядипломної освіти, говорить Ірина Когут. Була пропозиція стосовно сертифікації вчителів, та вона не отримала належної підтримки. Він мав на меті збільшити рівень оплати праці вчителям, не обтяжуючи бюджет та контролювати педагогів, щоб залишити лише професійні кадри.

На даний момент є згода у питанні щодо залишенні звичної для всіх атестації та сертифікація буде залежати від волі самих вчителів і буде напряму впливати на рівень їх зарплатні.

Дата настання змін

Планується, щоб уряд ухвалив освітній закон цієї весни, далі у міністерстві говорять, що реформа розпочне діяти з 2018 року це буде стосуватись початкової школи.

Слід зазначити, що реформа освіти є однією з найочікуваніших в нашому суспільстві, наші діти потребують отримання нових, сучасних, практичних знань, які вони зможуть використовувати в майбутньому, а не  лише отримувати оцінки та вдячність чиновників та батьків.

 

Член ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» Валерія Желізняк

Добавить комментарий