12516201_975266539211720_271877292_n

Так що ж за настрій такий?! Санки по мокрому асфальту не ковзають. Ялинка не пахне. Ціни кусаються до крові. Ще і в мандаринах кісточки. Демократія у нас гречана.

Злочинний режим — чисто комікс. Будь-який кандидат на пост обридлого прем’єра — той же Яценюк, тільки в профіль. Європа дивиться перелякано. Америка — зло. Росія —зловтішно.

 

У багатьох надія на диво під назвою «якось буде», отаке все самособою розсмоктуюче диво. Але його, схоже, під ялинкою не знайти.

А ось для користі справи дещо втратити, залишити в 2015 році було б дуже важливо.

Як баласт, як зайва вага, як минуле.

Наприклад, дурість. Нехай валяється поруч з підлістю і зотліває. А ми, коли вже зрозуміли, що непрофесіоналізм у нашій країні тіснить на верхній сходинці п’єдесталу корупцію, нарешті усвідомлюємо: навіть самий чесний дилетант, опинившись на державному посту (в учительській, операційній, кабінеті слідчого, КБ), не в змозі принести своїй країні нічого, крім шкоди.

От би забути в 2015-му осліпляючу само-, а з собою взяти просто, впевненість.

І спокусу кумиростворення — в смітник.

У квітні 2014-го лише 2% жителів країни зізналися, що відчувають відповідальність за те, що накоїв Янукович і його команда, тоді як проголосувала за нього в 2010-му — 52%.

А що зараз відчувають ті, хто в 2014 році проголосував за Порошенка?

Скільки з 54,7% вважають себе відповідальними за те, що відбувається?

Ви думаєте, багато чого навчилися?

Тоді подивіться на німб над головою Саакашвілі і зростаючий захоплений фан-клуб. «Діти», вигнали з свого світу дорослих, наїлися цукерок, морозива, а тепер з карієсом, ангіною та хворими животами знайшли «дорослого», якого їм подобається слухати.

Не здавайтеся так швидко! Дорослішайте.

Добре б позбавитися від спроб застосовувати старі рецепти для побудови нової країни. Ми всі вважаємо убогими «днровців», створюють піонерські загони «юних захарівців». Але «зірочка» з портретом Захарченко виглядає трагікомічно, як і бездумна реалізація стандартних рецептів МВФ, написаних десятиліття тому в іншому світі. Нам потрібні рецепти розвитку країни, а не боргоповернення. Ми ніколи нікого не наздоженемо. Ми можемо тільки перегнати, визначивши, яким буде світ через 10-15 років, і усвідомивши, що ми можемо і самі хочемо бути йому корисні. Інакше — на органи…

От би залишити у старому році безвідповідальну поверховість. Ох, скільки ж у нас експертів з метання пляшок, склянок і пальпації прем’єра.

А вимагати від влади виразного, креативного, системного і комплексного плану розвитку країни? Не? Задуматися, чим ми займемо мільйони людей, якщо раптом переможемо контрабанду? Куди влаштуємо тих, хто сьогодні трудиться на допрацьовуючих своє металургійних підприємствах? Змусити придумати, як не перетворювати в міський люмпен людей, які вміють працювати на землі, але не знаходять там собі застосування, тому що бізнес-влада і її партнери охоче вирощують тільки сировину на експорт, не піклуючись про розвиток виробництва.

О! А давайте залишимо в 2015-му лжепатріотизм. Моя подруга працює в керівництві «дочки» одного з російських банків. Колишній клієнт прийшов проконсультуватися на предмет того, як не повертати кредит «Ощадбанку».

Пробігши досвідченим оком документи, вона одразу побачила кілька проломів, залишених ощадовськими «фахівцями» в кредитному договорі.

Але повертаючи папери відвідувачу, сказала: «Все залізобетонно. Доведеться виплачувати». І тоді відвідувач став лаяти на чому світ стоїть і банк, куди прийшов за консультацією, і його співробітників, і Росію, якій вони служать. «Чуєш, ти, тварина, — вкрадливо сказала банкір, нахлинувши на стіл повною пазухою полтавських коренів. — Ось ти сидиш переді мною в дизайнерській вишиванці, а я працюю в «банку-оккупанту». Ти прийшов до мене за способом обнести український державний банк під час жахливої економічної кризи і війни. А я, побачивши ряд можливостей це зробити, тобі їх не назвала. Так хто з нас більший патріот?»

Може пора залишити в минулому лицемірство — спадщина колоніального життя? Лицемірство, що розділяє країну на пишну словесну вітрину і затхлий склад накраденої реальності. Може, не тільки від Порошенка з його Липецькою  фабрикою вимагати перестати годувати російський бюджет, але і від тих сотень тисяч, що їздять горбатитися на Росію? Може, визначитися з вибором: або «діди воювали», або «онуки зраджували»? Ми всі варті тих, хто до Берліна дійшов і тих, хто останній свій бій у лісах Тернопільщини дав за рік до польоту людини в космос? Чи може їх гідні тільки ті 26%, які на питання соціологів: «Якщо Росія продовжить агресію в Донбасі, як слід вчинити Україні?» відповіли — «продовжувати військові дії» (решта вибрали «домагатися миру на будь-яких умовах»).

Давайте спробуємо позбутися від бажання висловитися і небажання слухати. Відмовимося від спраги отримувати подарунки, змінивши її на кайф їх дарувати.

А може, відректися від фейсбукосамітництва і, вийшовши на простори, де мораль формує TV, зрозуміти, що там все ще гірше і потрібно рятувати?

А чи  не залишити в 2015-му фірмовий метод боротьби з корупцією: «усіх понадкусювать»? Пора вже загризти когось. Бажано великого.

Відмовитися від конвертиків, що продаються по всій країні для хабарів з поліграфічним написом «Спасибі».

З не усвідомлюванням трагедії депрофесіоналізації, з відсутності еліти, з ледачою надією на чергового царя-дзвона, з бутафорської не жертовності патріотизму, безсистемних знань, почерпнутих із заголовків новин, з різних «правд» — для Заходу, для своїх і для себе — виростає все те, що ми так ненавидимо: корупція, відсутність справедливості, руйнування економіки, слабкість держави, роз’єднаність суспільства і відчуття безвиході, від якого не пахне ялинка і виводять з себе навіть кісточки в мандаринах.

Не можна все це волочити з собою з року в рік, з революції в революцію, від виборів до виборів. З цим важко навіть стрибати на місці. А пора злітати.

 

Юлія Мостова

Добавить комментарий