Кожна жінка переймається не лише фізичним, а й психологічним здоров’ям своїх дітей. Іще нещодавно більшість батьків вважали деякі зарубіжні мультфільми занадто жорстокими для сприйняття дитячою свідомістю, адже на екрані щоразу з’являлись якісь страшні монстри, та безжально нищили інших персонажів мультяшок.

І хто б міг подумати, що буквально за кілька місяців мультяшні страшилки наберуть реальних обрисів і форм. Згадаймо події минулої осені та кривавий розгін демонстрантів. Малеча, надивившись картинок в новинах про беркутівців з кийками, відразу ж сама почали гратися в беркут, «озброївшись» палицями та «розганяючи» своїх однолітків із дитячих майданчиків. І в цьому нічого дивного немає, бо діти завжди копіюють поведінку дорослих.

Пам’ятаєте, як тоді на сполох забили психологи? Та ніхто й гадки не мав, що то були лише перші «квіточки» агресивних проявів поведінки дітвори.

А тепер маємо «ягідки». Сьогодні на сході йде війна, з екранів телевізорів щодня ллється цілий потік інформації про обстріли житлових кварталів міст на Донбасі, про сотні ранених та загиблих. З таким інформаційним потоком, навіть, дорослій людині впоратися важко, не говорячи вже про дітей.

Чи можемо ми, дорослі, щось змінити в цьому плані хоча б в межах власної родини? Я гадаю, що так, бо ми не просто маємо щось змінити, а просто зобов’язані це зробити заради власних дітей. Рецепт досить простий: потрібно перестати говорити при малечі про війну, про збиті літаки, про жертви, про хід АТО і про все те, що викличе у дітвори стрес.

Це абсолютно не означає про якесь табу на обговорення цієї теми вдома, але, моя порада: робіть це не при дітях. Так, це болить нам усім. Ми не спимо ночами, ми вчитуємось в рядки інформаційних повідомлень про хід АТО, у нас болить душа за кожного пораненого нашого бійця, ми пропускаємо через серце той вічний біль, який доводиться відчувати родинам загиблих. І нам це неймовірно важко. Але ми — дорослі, психологічно сформовані люди, і нам сприйняти цю страшну нову реальність дуже тяжко.

А тепер уявіть лише на мить, як почувають при цьому наші діти? Замість того, щоб найстрашнішим монстром у їх уяві був казковий Змій – Горинич, вони тепер вслухаються в небі, який то летить літак: винищувач, чи бомбардувальник.

Всі, мабуть, бачили відео з коментарем дитини про збитий «Боїнг», як малюк з Донеччини сказав: «Красиво збили»…

Які ще коментарі? Дитина живе в тих реаліях, коли людське життя нічого не варто, коли знищення літака, танка, чи просто розстріл мирних жителів стає чимось звичним. І тоді наші діти перетворюються в маленьких монстрів, і їм чужі почуття жалю, співчуття чи переживання. А це вже страшно, по – справжньому страшно.

Я — мати двох синів. І я понад усе прагну уберегти своїх хлопчиків від страшної інформації про війну. Тому усім мамам раджу: почитайте краще дитині казку про маленьку Дюймовочку і працьовиту Попелюшку, про сильного Котигорошка та хитру Лисичку – Сестричку.

І нехай кожна з казок буде з хорошим кінцем, вчить нашу малечу вічним цінностям любові та добра. І це буде гідна альтернатива тому, аніж розповідати, що там чути по гулу в небі: винищувач полетів, чи бомбардувальник.

 

член правління ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» Вероніка КОМІССАР

Добавить комментарий