imagesЄ в українській історії події, які стали знаковими і символічними. Бій під Крутами, який відбувся 29 січня 1918 року біля села Пам’ятне Чернігівської області, для українського народу є яскравим прикладом героїзму і жертовності молодого покоління у боротьбі за незалежність України.

Значення подвигу Героїв Крут набуло нового звучання в наш час, коли українські воїни ціною власного здоров’я й життя захищають рідну землю від російського агресора.

Учасниками легендарного бою на залізничній станції були й уродженці нашого краю. Зокрема, Володимир Якович Шульгин (1894-1918), який народився у Єлисаветграді в сім’ї українського історика, педагога Якова Шульгина. Рідний брат міністра міжнародних справ та посла УНР в Болгарії Олександра Яковича Шульгина. Отримавши вдома початкову освіту, Володимир в подальшому вивчає французьку та німецьку мови в приватних гімназіях, а в 1913 році вступає до університету ім. св. Володимира. Будучи вже відомим громадським діячем, Володимир Шульгин організував і очолив Українську студентську громаду в Києві.

У 1917 році – член Виконавчого Губернського Комітету Ради представників Київщини, згодом його призначили на посаду діловода відділу Генерального Секретарства внутрішніх справ. Володимир Шульгин загинув у бою під Крутами, перепохований на Лук’янівському кладовищі у Києві. У нашому місті, на відміну від столиці України, немає вулиці Володимира Шульгина, однак, є вулиця Шульгиних (з грудня 2014 р.), яка названа на честь всієї славнозвісної родини.

Одним із героїв був також Семен Могила (1897 – 1924) – старшина Армії УНР. Уродженець с. Глодоси до 1917 року працював реєстратором в управлінні містечка Рівне Єлисаветградського повіту Херсонської губернії. Щойно дізнавшись про організацію Центральної Ради та появу перших національних військових формувань, юнак поїхав до Києва і вступив до 1-ї Української військової школи ім. Б. Хмельницького. За зразкову поведінку та успіхи у навчанні Семен невдовзі став бунчужним свого курсу. А коли наприкінці 1917 року школа виступила на оборону державного кордону в районі станції Доч на Чернігівщині проти більшовицьких військ, що наступали, Могила вже командував чотою завзятих хлопців. Колишній юнак 1-ї Української військової школи згадується у спогадах Аверкія Гончаренка, фактичного командуючого бою під Крутами, як його активний учасник. Напередодні бою Семен Могила очолював розвідку, яка потягом вирушила в напрямку червоних військ і навіть захопила кількох полонених.

У 1919–1920 рр. у складі Куреня низових запорожців 1-ї Запорізької дивізії брав участь у Першому зимовому поході, потім служив у 17-му легко-гарматному курені 6-ї Січової дивізії. У січні 1923 року українського розвідника С. Могилу було заарештовано в містечку Судилків (нині Хмельницька область) після перетину радянсько-польського кордону. Деякий час чекісти намагалися перевербувати заарештованого резидента, але марно, незважаючи на допити і тортури, він мовчав. Семена Могилу розстріляли в Харкові у ніч із 22 на 23 березня 1924 року.

Двоюрідний брат Семена Могили Михайло Михайлик (1897–1924), теж родом із села Глодоси, став одним із перших, хто написав детальні мемуари про той пам’ятний бій під Крутами («День 16 січня 1918 року», «Виступ Першої Української Військової школи») та свій бойовий шлях у роки Української революції. Був учасником українського національного відродження 1917 року у Криму. У 1917–1918 роках – поручик авіації флоту УНР, член Ради Української Чорноморської громади, організатор українізації Чорноморського флоту. З 1919 року був старшиною у Київській групі Дієвої армії УНР, у 1920–1921 роках – ад’ютант Куреня низових запорожців 1-ї Запорізької дивізії Армії УНР. Брав участь у Першому і Другому Зимових походах, отримав поранення. Після переходу української армії р. Збруч у листопаді 1920 року та роззброєння польськими військами проживав у м. Сарни (наразі Рівненська область). На жаль, здоров’я юнака було підірване військовими випробуваннями, і 1924 року він помер від серцевого нападу.

Ще один учасник бою на станції Крути Сергій Горячко (1896–1962) народився в с. Гурівка Олександрійського повіту Херсонської губернії (нині – Долинський район Кіровоградської області). Навчався у Саратовській гімназії, Першій Київській військовій школі. У бою під Крутами був поранений. Згодом комендант сотні 6-ї Січової стрілецької дивізії Армії УНР. Під час проведення Другого зимового походу в складі групи полковника Палія-Сидорянського дістав поранення біля станції Жмеринка 14 жовтня 1921 року. Деякий час проживав у Німеччині, а в 1951 році виїхав до Австралії. Похований на кладовищі Фавкнер у Мельбурні. У рамках декомунізації на Кіровоградщині, згідно з рішенням Долинської міської ради  від 12 лютого 2016 року № 119, одну з міських вулиць перейменовано на честь Сергія Горячка.

Після Української революції 1917–1921 років залишається невідомою тільки доля Левка Прядька (с.Глодоси). Навчався в 1-й Українській військовій школі. Учасник бою під Крутами та Першого зимового походу у складі Куреня Низових Запорожців 1-ї Запорізької дивізії. Військове звання – старшина Армії УНР.

Слід згадати, що поміж колишніх учасників бою під Крутами було чимало лицарів «Залізного хреста за Зимовий похід і бої» – єдиного бойового ордена УНР. У ході національно-визвольної боротьби його отримали майже 4 тисячі вояків, у тому числі й Левко Прядько та Семен Могила.

В історичному есе «Крути: Народини нового українця» письменник, учасник Української революції Євген Маланюк зазначав: «Крути були початком нової доби в історії України. Це початок нашої визвольної революції, а не ті численні формальні дати, що їх зв’язують чи зі скликанням Центральної Ради, чи то з віддрукуванням різних документів. Без Крут навіть такий акт, як акт 22 січня, був би документом без підпису. Бо такі акти мало «виголосити» – такі акти треба чинити. Кривавий підпис під цим зобов’язанням поставили юнаки і студенти крутянські – первоцвіт нації».

Джерело: novagazeta.kr.ua