Пам’ятник «Православний козацький хрест» з іконою Пресвятої Богородиці і надписом «Славним козакам-січовикам від вдячних нащадків», встановлено у 2006 році на узвишші, в точці роздвоєння дороги, що веде з м.Орджонікідзе до м.Нікополь (перехрестя вулиць Панаса Мирного і Південна об’їзна м.Орджонікідзе Дніпропетровської області).

IMG_5450

    Композиція увічнює пам’ять про українське козацтво, з діяльністю якого надзвичайно тісно пов’язане історичне минуле Нікопольщини, та боротьбу українців за власну державу.

    Пам’ятник відповідає вимогам до занесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, що містяться в «Порядку визначення категорій пам’яток для занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України», затвердженому постановою Кабінету міністрів України №1760 від 27.11.2001 р., а також в наказі Міністерства культури і туризму №956/0/16-09 від 02.11.2009 р.

Хронологічна глибина

    У лютому 2008 року, з нагоди відзначення 360-ої річниці Української національно-визвольної війни під проводом гетьмана Богдана Хмельницького та 300-ої річниці воєнно-політичного виступу гетьмана України Івана Мазепи, пам’ятник «Православний козацький хрест» був подарований ініціатором проекту Каширним Станіславом Андрійовичем громаді міста Орджонікідзе (акт дарування додається). За всі роки існування він органічно вписався в топографічний та ментальний ландшафт Нікопольщини та став для місцевих мешканців символом, що сприяє формуванню здорового патріотизму та поваги до історії рідного краю, відчуття гордості за славне козацьке минуле України, готовності боронити незалежність і територіальну цілісність нашої держави. Про набуття пам’ятником непересічного значення у свідомості мешканців Нікопольщини свідчить той факт, що біля нього постійно проводяться масові заходи зі вшанування історичних героїв українського козацтва, покладання квітів молодятами під час весілля та інше.

Взаємозв’язок з історичною подією або з відомими особами

    Пам’ятник тісно пов’язаний з історичним минулим краю. Нікопольщина була колискою запорізького козацтва. На її території розташовувалися п’ять з восьми Запорізьких Січей. Значна частина мешканців м. Орджонікідзе, так само, як і довкруж них сіл, усвідомлює своє козацьке коріння. Та й сам Нікополь виріс із заснованого запорозькими козаками містечка Микитиного. На Нікопольщині знаходиться могила видатного кошового Чортомлицької Січі Івана Сірка, який символізує собою соборність України (родом з Поділля, більшу частину свого життя провів на Запорожжі, заснував слободу Мерефу на Харківщині (Слобідська Україна)).

    Встановлення пам’ятника «Православний козацький хрест» з іконою Пресвятої Богородиці і надписом «Славним козакам-січовикам від вдячних нащадків» має велике значення для формування патріотизму, підтримання історичної пам’яті населення Нікопольщини і увиразнює високодуховну цінність його історико-культурної спадщини для всієї України. Пам’ятник актуалізує видатну роль українських козаків в національній історії, переконує сучасників і переконуватиме нащадків у тому, що героїчна козацька доба є найвеличнішою сторінкою в історії краю. Непересічне значення пам’ятника полягає також в тому, що, формуючи переконання про Нікопольщину як прадавню українську землю, він працює на спростовування антинаукового російського великодержавницького міфу про так звану «Новоросію», який, відкидаючи козацьку спадщину Степової України, пов’язує заселення та освоєння цих земель з часом поглиненням їх Російською імперією.

Унікальність

    Композиція «Православний козацький хрест» з іконою Пресвятої Богородиці і надписом «Славним козакам-січовикам від вдячних нащадків» не має аналогів серед встановлених на сьогодні в Україні та поза її межами пам’ятників та відзнак стосовно історії українського козацтва. Її відрізняє оригінальність, стильова продуманість, вдале використання козацьких символів, оптимальна вписаність в історичний контекст, вдало обране місце встановлення. Конструктивні складові пам’ятника відтворюють оригінальні мистецькі зразки та символи, притаманні запорізьким козакам, що надає йому особливого, унікального вигляду.

    Пам’ятник має такі основні елементи:

  • запорозький козацький хрест, стальний кований, орнаментований;
  • постамент для хреста, яким слугує мурована з неотесаного граніту конусоподібна конструкція;
  • вигравірувана на камені ікона Покрови Пресвятої Богородиці;
  • висічений на гранітній плиті надпис «Славним козакам-січовикам від вдячних нащадків»

    Композиція символізує козацьку історію, географічний ландшафт Нікопольщини та його історичну семантику. Форма хреста відтворює вигляд хреста Микитинської січової церкви, який зберігається в Нікопольському краєзнавчому музеї. Ікона Покрови Пресвятої Богородиці символізує найбільш шановану козацьку релігійну святиню. Кований орнамент, який вплетено до хреста, позначає річки Нікопольщини – Базавлук, Кам’янку та Солону, які мали вирішальне значення для вибору козаками місць закладення Січей. Промені сонця стилізовані під козацькі шаблі, символізують козацьку звитягу, завдяки якій Україна вийшла з майже 300-річного мороку бездержавного існування, а саме сонце – вічність буття, що також навіює думку про невмирущість відновленої Української держави. Терновий вінок змушує задуматись над величезними жертвами, які українці поклали упродовж століть від козацьких часів, і кладуть нині на вівтар своєї державності як права бути подібно іншим народам господарем у власному домі.

Автентичність

    Пам’ятник є оригінальною авторською роботою і виготовлено за проектом члена спілки архітекторів України, головного архітектора м.Орджонікідзе Віктора Михайловича Нікітенка на замовлення Станіслава Андрійовича Каширного.

Виготовлення з тривких матеріалів

    Пам’ятник «Православний козацький хрест» з іконою Пресвятої Богородиці і надписом «Славним козакам-січовикам від вдячних нащадків» виготовлено з тривких матеріалів (кована сталь, неотесаний граніт).

Містобудівна цінність

    Встановлення пам’ятника «Православний козацький хрест» з іконою Пресвятої Богородиці і надписом «Славним козакам січовикам від вдячних нащадків» оптимально вписується, як у топографію місцевості, так і в коло козацьких пам’яток Нікопольщини. Пам’ятник «Православний козацький хрест» логічно доповнює курган-могилу Івана Сірка та курган Пам’яті на честь святкування 500-річчя українського козацтва, створюючи синергетичний ідеологічний ефект.

Матеріал підготував: Голова ГО «Рада отаманів Війська Запорожського Низового», полковник українського козацтва С.Каширний для сайту ГО «Майдан Січеслав-Дніпро»

Добавить комментарий