Кожного року в світі утворюється більше 2 мільярдів тонн сміття. Якщо розділити цю цифру на населення Землі то виходить по 200 кг на одну людину. У деяких країнах ця цифра становить 2 тонни на рік/на одну людину. Це означає, що «середньо статична людина» кожного року виробляє невелику вантажівку сміття.

Відходи перегнивають на звалищах, забруднюють воду та повітря і знищують екосистеми світу.

Багато країн в світі вже давно зрозуміли, що наша планета може стати одним суцільним звалищем. І щоб уникнути такої проблеми, є вирішення. Сміття можна перероблювати у певні речі, енергію.

Перед вами перелік найбільш успішних світових прикладів розумного поводження із відходами.

ШВЕЦІЯ: СМІТТЯ – ЦЕ ЕНЕРГІЯ

Ця країна є світовим лідером з використання технології «енергія-сміття» (waste to energy). В Швеції кожного року спалюють 2500000 тонн сміття для виробництва енергії. На території країни більше 10 сміттєпереробних заводів та «сміттєвих електростанцій. Вони постачають свою енергію більше приблизно 1 млн сімей. Наприклад, місто Мальме отримує 60% енергії із сміття.

Завод Sysav Group у м. Мальме

99% відходів в Швеції використовують електростанції, як паливо або як сировину для виробництва енергії.

На заводі Sysav у м. Мальме переробляють рослинні відходи  у енергію із інших країн. Процес переробки сміття у країні настільки успішний, що власного сміття не вистачає. Тому сміття імпортується із-за кордону. Країна отримує сміття у Норвегії, Німеччині, Великобританії та ін. В той же час шведи не купують цю сировину, вони отримують гроші з цих країн за використання сміття.

АВСТРІЯ: ПЕРЕРОБКА ПЛАСТИКУ

У столиці Австрії, Відні сміттєспалювальний завод перетворився на теплоелектростанцію і в той же час арт-об’єкт.

У 1989 році нову будівлю заводу Шпиттеля у  Відні будував Фриденсрайх Хундертвассер – один із відомих архітекторів 20 ст. Він створив шедевр – будівля була вся покрита жовтими плямами, несиметричними лініями. Цей завод переробляє 265000 тонн сміття за рік, що дає змогу опалювати повністю райони Відня. У Австрії змогли опанувати крім мистецтва традиційного ще й мистецтво перетворення відходів на ресурс. Австрійці досить успішно освоїли концепцію «циркулярної економіки» — це коли із сміття виробляють нові речі.

Завод Шпиттеля у Відні

Ця країна активно застосовує біотехнології, які допомагають розщеплювати пластик. У цьому процесі використовують грибковий фермент, який може перетворювати полімери на мономерні елементи. Схема «кругообігу пластику» — це, коли частина одного продукту застосовується у створенні іншого. Грибковий фермент може розщеплювати пластикові пляшки, а поліестер сьогодні активно залучений у текстильному виробництві.

ВЕЛИКОБРИТАНІЯ: НЕДОЇДКИ – ЦЕ ЕНЕРГІЯ

Британія є світовим лідером із перетворення харчового сміття у енергію. Для цього використовують технологію «анаеробного розщеплення». Якщо точніше, то це метод використання бактерій для переробки харчових відходів і як результат отримання біогазу і біодобрива. На заводі з такою технологією перекривається отримання кисню і утворюються  бактерії, що розщеплюють харчові відходи. Британський уряд порахував, що такий завод переробляє енергію у розмірі 200 кВт-год із тонни сміття.

Завод у м. Хартфордшир

По всій країні таку технологію використовують сотні заводів. І вони можуть виробляти енергію для 500000 будинків.

ІНДІЯ: ДОРОЖНЄ ПОКРИТТЯ ІЗ ПЛАСТИКУ

Дуже багато відомостей у світовій пресі проте, що Індія має проблеми із утилізацією відходів, особливо із пластику. Більше половини сміття в країні просто не збирають. Ще меншу кількість не сортують та не переробляють.

Можливе через таку складку ситуацію із сміттям вини сподіване вирішення цієї проблеми – місцевий професор хімії відкрив новий спосіб застосування пластику.

Виробництво асфальту із пластмаси

Пластикову сировину – поліетиленові пакети, обгортки від солодощів тепер використовують у будівництві доріг. Пластик частково замінює бітум-вуглеводень, який застосовують при виробництві асфальту. Згідно індійської технології, пластикові відходи можуть замінити 15% бітуму у будівництві доріг.

Країна вже має результати від свого винаходу – побудовано тисячі кілометрів доріг, пластик стає товаром. Керівництво Індії купує у місцевого населення пластик та будує дороги, поступово вирішуючи таким чином проблему із сміттям в країні.

БЕЛЬГІЯ: ПІДРАХУНОК ШКІДЛИВИХ ВИКИДІВ

Цю інновацію запропонували бельгійці. Країна утилізовує до 75% своїх відходів. У цій країні із сміття виробляють енергію, добрива або використовують як сировину у виробництві.

Бельгійська технологія переробки сміття має назву Ecolizer. Вона надає можливість оцінювати виробничі та споживчі можливості на початку технологічного процесу. У вас є шанс отримати інформацію проте, скільки відходів ви можете виробити, наскільки вони будуть шкідливими для грунту, води, атмосфери або які ресурси необхідні для переробки сміття.

Наприклад, ви придбали електроприту та хочете визначити її влив на навколишнє середовище і дізнатись дані про інші товари.

 Інновація Ecolizer дає змогу визнати вплив товарів на екологію ще в процесі їх придбання.

Бельгійська інновація Ecolizer

Приклади перелічених країн свідчать, що у світі дуже уважно відносяться до проблеми переробки сміття. Це також говорить про важливість циркуляції відходів на сьогодні – не викидати сміття подалі від очей, а намагатись його переробляти і використовувати.

Прес-служба Громадська організація «Майдан Січеслав-Дніпро»

Добавить комментарий