22938
На Трійцю, чи Зелені Свята, в теплі купається земля. Прибралась рясно наша хата в зелене липове гілля. (З народної пісні)

В Євангелії написано, що з небес зійдуть вогненні язики Духу на Ісусових апостолів, в цей день вони заговорять різними мовами, щоб розповсюджувати інформацію про Ісуса Христа серед різних народів. Ісус говорив про сходження Святого духу в день Святого Вознесіння. Але це відбулось через 10 днів, на п’ятидесятий день після Святого Воскресіння. Тому присутня ще одна назва у свята – П’ятидесятниця.

В цьому році День Святої Трійці припав на 27 травня.

В народі цей період називають зеленими святами, бо в ці дні подвір’я та помешкання прикрашають зеленню та квітами.

У дохристиянський час люди вшановували культ зеленої природи, дерев, що складалось з 3-х світів: неба, землі та підземного царства. Наші предки вважали, що Дід-Ладо – дух потомків у компанії з гіллям-клечанням ходив по домівках та захищав людей та їх будинки від нечистої сили.

Символіка Трійці присутня у різдвяному трисвічнику, який називають «трійця», в усній творчості народу – веснянках, колядках, зображують на писанках.

В Україні в 18 ст. в День Трійці встановлювали потрійну свічку, яка теж має назву «трійця» і горить в обідню годину. Різнотрав’я, яке освятили в церкві, захищало від хвороб, а свічка «трійця» клалась в руки вмираючому.

Цифра 3 і в наші дні вважається божественним числом. Його часто можна зустріти в природному світі. Тварини, рослини та мінерали; твердий, рідкий та газоподібний стани води; минулий, теперішній та майбутній часи. Повноцінна сім’я складається з тата, мами та дитини. Під час Хрещення Христа було присутні 3 особи: Бог-Отець, Бог-Син, Бог-Дух. Трійця є у тризубі – головному елементі Державного герба.

На Зелені свята було прийнято мати тополю біля воріт та дверей, щоб захистись від нечистої сили. Також в кутах мали осику для цих же цілей. Дерева також вказували на стан здоров’я всіх членів сім’ї в цьому році.

Суботу перед Троїцею називають батьківською і до церкви беруть панахиди.

Зробивши всі домашні справи, селяни раніше вдягали святковий одяг і чекали на благі знаки. Як тільки лунав дзвін, вони хрестились та ішли у церкву. Існувала традиція після служби, утворювати хресний хід та йти до криниць і кропити там воду. Деякі люди, які хотіли освячення своїх домівок, ставили свої столи біля воріт та прикрашали його скатеркою, зверху був хліб та сіль.

У греків та сербів в період Зелених свят є традиція збирати квіти, плести вінки і приносити їх у дім, є народи, які як і українці прикрашають свої помешкання зеленню.

Є ще звичай у українців  на Трійцю прибирати могили героїв, які померли захищаючи свій край та своє населення. Особливо звертають увагу на невідомих, невизнаних бійців, січових стрільців, які покояться в могилах.

ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» вітає всіх зі святом та бажає гарних вихідних.

 

Прес-служба ГО «Майдан Січеслав-Дніпро»

Добавить комментарий